Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel detaliczny
23.08.2018 08:37

Unimot miał 12,15 mln zł straty netto, 2,55 mln zł skoryg. straty netto w II kw.

Unimot odnotował 12,15 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2018 r. wobec 4,41 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skorygowana strata netto grupy wyniosła 2,55 mln zł. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Strata operacyjna wyniosła 9,2 mln zł wobec 6,46 mln zł zysku rok wcześniej. Skorygowana EBITDA wyniosła 1,6 mln zł w II kw. br. wobec 1,9 mln zł rok wcześniej.

Wyniki netto i EBITDA zostały skorygowane o szacunkową niższą wycenę zapasu obowiązkowego oleju napędowego (spowodowana istotną zmianą różnicy pomiędzy notowaniami spot oleju napędowego a notowaniami kontraktów terminowych), przesunięcie kosztów w czasie (NCW, zapas obowiązkowy) oraz rezerwy, podano w raporcie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 843,82 mln zł w II kw. 2018 r. wobec 758,24 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2018 r. spółka miała 13,85 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 12,62 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1523,7 mln zł w porównaniu z 1419,92 mln zł rok wcześniej. Skorygowany zysk netto wyniósł 3,15 mln zł, zaś skorygowana EBITDA wyniosła 10,08 mln zł w I poł. br.

"Utrzymujące się w pierwszej połowie bieżącego roku niskie marże, niepokrywające znacznie wyższych niż w poprzednich okresach kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, koszty utrzymania zapasów obowiązkowych, a także wyjątkowo niesprzyjające otoczenie rynkowe wpłynęły na to, iż Grupa Unimot zakończyła I półrocze słabszym niż w 2017 r. wynikiem finansowym. [...] Po skorygowaniu danych o wpływ czynników typowo księgowych, wynik ten jest dodatni, ale o 28,5 proc. niższy niż przed rokiem (EBITDA skorygowana 10,1 mln zł w 2018 r. wobec 14,1 mln zł w 2017 r.)" - skomentował prezes Adam Sikorski, cytowany w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I poł. 2018 r. wyniosła 15,53 mln zł wobec 13,69 mln zł zysku rok wcześniej.

Zarząd Unimot ocenia, że mimo osiągnięcia w I półroczu 2018 r. gorszej rentowności, zapowiadana w strategii prognoza w całym br. zostanie zrealizowana, podkreślono w komunikacie.

"Szczyt sezonu konsumpcji oleju napędowego przypada na III i IV kwartał, co przy poziomie wyższych marż na produkcie oznacza, że w drugim półroczu spodziewamy się poprawy wyników w tym segmencie" - wskazał Sikorski.

"Przypomnę też, że w czerwcu br. weszła oczekiwana przez nas nowelizacja ustawy o biopaliwach, która umożliwi nam odzyskanie kosztów związanych z nadwykonaniem NCW. Ponadto, zamierzamy systematycznie poprawiać efektywność wszystkich biznesów grupy. Podejmujemy w tym celu wiele działań, zarówno od strony przychodowej, jak i kosztowej" - dodał prezes.

Obecnie w grupie trwa proces optymalizacji kosztów operacyjnych, mający na celu osiągnięcie bardziej konkurencyjnej pozycji na rynku. Zgodnie z decyzją zarządu, do końca bieżącego roku koszty te mają być obniżone o ok. 9,5%, podano także w materiale.

"Ponadto Unimot planuje zintensyfikować działalność w segmencie detalicznej sprzedaży paliw (200 stacji paliw w sieci AVIA do 2023 r.), zbudować nowe źródło zysków w postaci produktów pozapaliwowych, dostępnych na stacjach AVIA, podwoić sprzedaż gazu LPG, a także rozwinąć atrakcyjne obszary biznesowe w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego" - czytamy też w komunikacie.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect.

Tagi: handel detaliczny, chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz