Notowania

finanse
02.11.2015 10:53

UOKiK nałożył na Home Broker 330 tys. zł kary za narusz. interesów konsumentów

Podziel się
Dodaj komentarz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył ponad 330 tys. zł kary na Home Broker za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w związku z budową hotelu 4 Kolory we Władysławowie, podał Urząd.

"W latach 2010 - 2013 spółka oferowała konsumentom możliwość zakupu apartamentu w powstającym hotelu 4 Kolory we Władysławowie. Na ten cel oferowała również finansowanie w Getin Noble Banku i Idea Banku. W tym czasie pośrednik zawarł ponad 400 umów sprzedaży lokali. Inwestycja nigdy nie została ukończona" - czytamy w komunikacie.

Postępowanie przeciwko Home Broker zostało wszczęte w grudniu 2014 po licznych sygnałach od konsumentów, którzy skarżyli się, że zostali wprowadzeni w błąd co do pewności zysków z inwestycji, nie byli też informowani o ryzyku finansowym, a także poddawani presji, by jak najszybciej zawierali umowy.

"Z przeprowadzonej przez UOKiK analizy skarg i materiałów marketingowych wynika, że przedsiębiorca oferując inwestycję zapewniał o jej wysokiej atrakcyjności finansowej. (...) Jak ustalił Urząd, akcentując zalety produktu, Home Broker na żadnym etapie sprzedaży nie informował klientów o ryzyku związanym z inwestycją" - czytamy dalej.

Postępowanie spółki nie zmieniło się, gdy pojawiły się problemy z finansowaniem realizacji budowy i opóźnienia, co groziło już nie tylko nieuzyskaniem deklarowanej stopy zwrotu, ale także brakiem możliwości przeniesienia prawa własności do lokalu oraz utratą wpłaconych środków.

Postępowanie wykazało też, że nieprawdziwe były przekazywane konsumentom informacje, jakoby kredyty oferowane przez Home Broker były udzielane na specjalnych warunkach, z zastosowaniem preferencyjnych stóp procentowych, najniższych na rynku, wskazał także UOKiK.

Home Broker wywierał również presję na konsumentów, by śpieszyli się w podejmowaniu decyzji.

"Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów została nałożona kara ponad 330 tys. zł. UOKiK stwierdził jednocześnie zaniechanie praktyki. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu" - podsumowano.

Home Broker jest pośrednikiem finansowym działającym także w branży nieruchomości. Wraz z Idea Bank oraz Open Finance należy do grupy kapitałowej Getin Holding.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz