Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ursus 4 mln zł pod kreską. Pierwsza strata od 2013 roku

Zawiodła m.in. sprzedaż zagraniczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ursus)
Karol Zarajczyk jest prezesem Ursusa.

Zła passa polskiego producenta ciągników trwa. Trzeci rok z rzędu Ursus notuje gorsze wyniki. Tym razem jednak nie udało się wypracować nawet złotówki zysku. Spółka jest 4 mln zł na minusie. Zawiodła m.in. sprzedaż zagraniczna.

Ursus w 2017 roku sprzedał maszyny rolnicze za prawie 260 mln zł - wynika ze wstępnych wyliczeń zarządu spółki. Wynik ten dotyczy tylko Ursus SA, bez uwzględniania sprzedaży innych podmiotów zależnych.

Sprzedaż Ursusa spadła względem 2016 roku o 23 mln zł i o 62 mln zł w porównaniu z 2015 rokiem, który pod tym względem był rekordowy. Niższe przychody przełożyły się nie tylko na mniejsze zyski, ale i na stratę, która wyniosła około 4 mln zł.

tendencję spadkową w wyniku netto widać od 2014 roku. Wcześniej Ursus (jednostkowo) był na minusie w 2013 roku, gdy odnotował 22,5 mln zł straty.

Zysk/strata netto Ursusa (wyniki jednostkowe)

Jak stratę tłumaczy Ursus? Wynikało to ze spadku przychodów ze sprzedaży krajowej oraz ze sprzedaży zagranicznej w ramach kontraktów eksportowych. Zarząd precyzuje, że chodzi o niższą rentowność z realizacji kontraktów zagranicznych przez niekorzystną relację kursu dolara amerykańskiego oraz wysoką bazę sprzedaży z 2016 roku.

Do tego doszły m.in. korekty wartości posiadanych przez spółkę udziałów i akcji w związku z przejęciem spółki LZM3 sp. z o.o. w kwocie 3 mln zł.

Ursus chce podbić rynek niemiecki. Z mocnymi ciągnikami chce wjechać do Francji czy Włoch

W 2016 roku przychody ze sprzedaży eksportowej wyniosły 80 mln zł, z czego prawie 75 proc. tej kwoty stanowiła sprzedaż w ramach umów z etiopską spółką ESC. Kolejne 22 mln zł (26 proc.) to sprzedaż tanzańskiej spółki NDC. W 2017 roku, w ramach umowy eksportowej z tanzańską spółką NDC, Ursus zrealizował sprzedaż na łączną wartość 60 mln zł.

Mniejsze przychody Ursus miał też w kraju. Ich spadek o 16 proc. tłumaczy opóźnieniami w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach programu unijnego PROW na lata 2014-2020, który jest podstawowym instrumentem finansowym dla polskiego rolnictwa.

"Spadki przychodów ze sprzedaży krajowej wynikają w głównej mierze z braku realizacji dopłat unijnych, które mają znaczący wpływ na decyzje dotyczące zakupów inwestycyjnych w rolnictwie oraz pogarszającej się koniunktury na rynku maszyn rolniczych w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Podane przez zarząd wyniki mają tylko wstępny charakter i mogą się jeszcze zmienić. Badanie jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie zostało jeszcze zakończone, a ostateczne wyniki finansowe mają być opublikowane 30 kwietnia.

Z najnowszych doniesień nie są zadowoleni inwestorzy. Akcje Ursusa od rana tracą na wartości. W najgorszym momencie były 6,5 proc. na minusie. Około południa strata wynosiła około 3 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji Ursusa

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 roku spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - Pol-Mot Warfama. Władze zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, ursus, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2018

byc nie moze.....Nawet afrykanie nie chca kupowac "polskiego" traktora ???

24-04-2018

rgursus sprzedal jedynie tam gdzie polski rzad udzielil bezzwrotnych pozyczek /afryka/ grant na samochody elektryczne tez … Czytaj całość

24-04-2018

MartinezUrsus miał chwilowy spadek sprzedaży, i od razu aj waj. Akurat filmów na yt coraz więcej przybywa z nowymi Ursusami i coraz więcej jest ich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)