Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu zgoda na sprzedaż Możejek

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa może zgodzić się jeszcze we wrześniu, by PKN Orlen sprzedał spółkę zależną Orlen Lietuva (dawniej Możejki), dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna z nieoficjalnych źródeł.

We wrześniu zgoda na sprzedaż Możejek
(orlen.pl)

*Ministerstwo Skarbu Państwa może zgodzić się jeszcze we wrześniu, by PKN Orlen sprzedał spółkę zależną Orlen Lietuva (dawniej Możejki), dowiedział się _ Dziennik Gazeta Prawna _ z nieoficjalnych źródeł. Według informacji gazety, do sprzedaży mogłoby dojść w ciągu 6-12 miesięcy. *

_ PKN Orlen czeka już tylko na zgodę Skarbu Państwa, głównego akcjonariusza płockiej spółki. Koncern ma kilka propozycji od potencjalnych kupców. [...]Decyzja w tej sprawie prawdopodobnie zostanie podjęta przez zarząd koncernu już we wrześniu, po uzgodnieniach z rządem _ - napisał czwartkowy _ DGP _.

Po uzyskaniu takiej zgody, transakcja może zostać przeprowadzona bardzo szybko. _ Wystarczy nam od 6 do maksymalnie 12 miesięcy _ - powiedziało źródło gazety.

Przedstawiciele Orlenu przyznawali już kilkakrotnie, że w związku z brakiem porozumienia z litewskimi władzami nie wykluczają żadnej opcji, także sprzedaży Możejek. Koncern próbuje porozumieć się z władzami Litwy w sprawie budowy 19-kilometrowego odcinka połączenia kolejowego między rafinerią a granicą z Łotwą oraz w sprawie obniżenia stawek za transport kolejowy. Litwa zaproponowała budowę tego odcinka torów dopiero w 2012 r., przy wykorzystaniu dostępnych wówczas środków unijnych.

_ Nasze stanowisko jest jasne. Nie zgadzamy się na termin proponowany przez Litwinów _ - powiedział wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski, cytowany przez gazetę. Dodał, że przed wrześniem MSP chce odbyć kolejną rundę rozmów z władzami litewskimi.

Według niego, priorytetem jest jednak kontynuacja działalności Orlenu na Litwie i poprawienie warunków makroekonomicznych funkcjonowania tej rafinerii. Jak podkreśla _ DGP, _, Budzanowski przyznaje jednak, że _ kolejne punkty na tej liście dotyczą potencjalnej dezinwestycji - częściowej lub całościowej _. _ Nie wykluczałbym dzisiaj żadnego z tych trzech scenariuszy _ - powiedział wiceminister.

Według _ DGP _, łączne wydatki Orlenu na Możejki sięgnęły już 3,7 mld USD, podczas gdy wartość litewskiej spółki szacowana jest obecnie na ok. 1,6 mld USD. _ Analitycy uważają, że PKN mógłby sprzedać 25 proc. akcji Możejek. Transakcja byłaby dobrze odebrana przez rynek. Podobnie jak całkowite wycofanie się Orlenu z Litwy _ - konkluduje gazeta.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)