Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wielton przejmie kontrolę nad niemieckim producentem naczep

13
Podziel się:

Firma z Wielunia może zapłacić za udziały w spółce Langendorf nawet 10 mln euro.

Na zdjęciu Mariusz Golec, prezes zarządu Wielton SA.
Na zdjęciu Mariusz Golec, prezes zarządu Wielton SA. (materiały prasowe/Wielton)

Największy producent i sprzedawca naczep i przyczep w Polsce przejmie branżowego konkurenta z Niemiec. Firma z Wielunia może zapłacić za udziały w spółce Langendorf nawet 10 mln euro. W ubiegłym roku sprzedaż niemieckiego producenta wyniosła prawie 50 mln euro.

Wielton zawarł umowy dotyczące nabycia wszystkich udziałów w spółce Langendorf GmbH z siedzibą w Niemczech. Grupa Langendorf jest producentem naczep i przyczep oraz pojazdów specjalistycznych do przewozu np. szkła, prowadzącym działalność na terenie Niemiec i posiadającym sieć serwisową w całej Europie.

Spółka Langendorf jest jednostką dominującą grupy kapitałowej, w skład której wchodzi pięć jednostek zależnych. W roku obrotowym 2015/2016 osiągnęła przychody ze sprzedaży o wartości około 48 mln euro, czyli przy obecnym kursie wspólnej waluty ponad 200 mln zł.

Roczne przychody niemieckiej grupy odpowiadają około 16 proc. sprzedaży wypracowanej w ubiegłym roku przez Wielton. Spółka z Wielunia miała prawie 1,2 mld zł przychodów, z których wypracowała 55 mln zł zysku netto.

Wielton zawarł dwie umowy dotyczące przejęcia podmiotu w Niemczech. Pierwsza została zawarta z trzema dotychczasowymi jedynymi udziałowcami Langendorf i dotyczy nabycia łącznie 80 proc. udziałów w tej spółce. Wstępna łączna cena nabycia to 5,3 mln euro. Jest to wartość maksymalna, przy czym cena ostateczna może ulec obniżeniu w zależności od wyników finansowych Langendorf osiągniętych za rok obrotowy 2016/2017.

Podpisana obecnie umowa może zakończyć się fiaskiem. Każda ze stron ma bowiem prawo rozwiązać umowę m.in. jeżeli warunki w niej zapisane nie zostaną spełnione w terminie sześciu kolejnych miesięcy. Chodzi głównie o zapłacenie ceny nabycia udziałów i inne warunki o charakterze technicznym.

Druga podpisana umowa została zawarta z jednym ze sprzedających i dotyczy nabycia pozostałych 20 proc. udziałów w Langendorf. Przeniesienie własności nastąpi tu w czterech transzach po 5 proc. udziałów co rok w okresie od 2019 do 2022 roku. Ile Wielton zapłaci za nie? Cena uzależniona jest od wyników finansowych Langendorf za poszczególne lata i może mieścić się w przedziale od 1,9 do 4,7 mln euro łącznie za wszystkie transze.

Jak podkreśla Wielton w komunikacie, nabycie udziałów w Langendorf pozwoli na poszerzenie oferty asortymentowej jak również na zwiększenie udziału grupy kapitałowej na rynku niemieckim, na którym spółka już działa od dłuższego czasu.

Negocjacje w sprawie nabycia niemieckiej firmy Wielton prowadził od marca, kiedy to rada nadzorcza wyraziła zgodę na zawarcie listu intencyjnego dotyczącego zakupu udziałów.

Wielton to największy producent i sprzedawca naczep i przyczep w Polsce, a w Europie jeden z wiodących graczy tego sektora.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
alergik
5 lata temu
Będzie dobrze do czasu aż włączy się nasz fiskus, załatwili już nie jedną firmę i nic nie ma dorzeczy zmiana rządzących.
Pawel35
5 lata temu
Wiecie dlaczego krone albo schmitz nie kupiło langendorfa , bo langendorf to bankrut , a wielton kupuje samych europejskich bankrutow, ciekawe kiedy wielton sam stanie się bankrutem . Sukces podobny do zakupu przez Ukraińców daewoo FSO hehe .
iskierka
5 lata temu
W wieltonie jest tak że produkcja naczep "idzie" w górę ciągle przy tych samych zasobach ludzkich wiec tu Wielton ma problem. Ale na górze nikt się tym nie przejmuje liczy się wynik końcowy. Firma fajna ale poszanowanie pracowników słabe. Szkoda bo gdyby ktoś mądrze pomyślał to by stworzył firmę w której każdy chciałby pracować, nawet Niemiec.
Pawel35
5 lata temu
Nuedlugo ursus kupi mercedesa , a wielton volkswagena hehe he propaganda jak w Korei Północnej
Pawel35
5 lata temu
A ja ostatnio szukałem nowej naczepy i bardzo się zdziwiłem jak przedwczoraj z wieltona zaproponował mi naczepy w cenie renomowanej bardzo dobrej niemieckiej , oczywiście grzecznie go wyśmiałem i kupiłem niemiecka , ciekawe komu oni to sprzedają , bo wydaje mi się ze nikt o zdrowych zmysłach niekupi polskiej naczepy która jest w cenie renomowanej niemieckiej , te wyniki finansowe to kreatywna księgowość .