Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolf Theiss: Firmy z branży TMT będą głównymi celami przejęć w 2018 r.

1
Podziel się:

Spółki technologiczne oraz pochodzące z branży mediów i telekomunikacji (TMT) z Europy Środkowej będą głównymi celami przejęć w 2018 roku. Na zainteresowaniu tą branżą skorzystają zwłaszcza firmy z Polski, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez kancelarię prawną Wolf Theiss i serwis Mergermarket.

Wolf Theiss: Firmy z branży TMT będą głównymi celami przejęć w 2018 r.

"Niemal dwie trzecie (62%) ankietowanych menedżerów uważa, że firmy z sektora technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) będą najbardziej atrakcyjnym celem do przejęcia w 2018 roku. Ponad połowa z nich (53%) rozważa inwestycję w spółkę typu start-up w regionie w tym roku. Na kolejnym miejscu pod względem atrakcyjności znalazły się spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych (44%) oraz firmy medyczno-biotechnologiczne (32%)" - czytamy w komunikacie towarzyszącemu badaniu.

Jednocześnie najwięcej badanych wskazało Polskę jako najbardziej atrakcyjne miejsce do poszukiwania nowych możliwości rozwoju w takich sektorach jak TMT (63%), bankowość i usługi finansowe (60%) oraz sektor energetyczny i wydobywczy (47%). Połowa respondentów uznała również Polskę za najlepszy kraj do ekspansji w regionie w branży dóbr konsumpcyjnych, podano także.

"Ogromne zainteresowanie spółkami technologicznymi, zwłaszcza w Polsce, nie powinno nikogo dziwić. Po pierwsze, spółki te oferują bardzo wysoki potencjał wzrostu i wysokie marże. Po drugie, dzięki wysokiej klasie specjalistów, coraz więcej firm w Polsce oferuje usługi międzynarodowym koncernom, a w niektórych przypadkach wręcz wyłącznie pracują dla klientów zagranicznych" - powiedział partner w warszawskim biurze Wolf Theiss Jacek Michalski, cytowany w komunikacie.

Jak podał Wolf Theiss, wśród krajów Europy Środkowej, Polska - po Austrii i Czechach - zajmuje trzecią pozycję pod względem atrakcyjności na rynku fuzji i przejęć. Inwestorzy doceniają wielkość polskiego rynku, jego strategiczne położenie, jak również dobrze wykształconą kadrę pracowniczą, choć jednocześnie niepokoi ich biurokracja gospodarki oraz restrykcyjne przepisy wprowadzone ostatnio w niektórych gałęziach gospodarki.

"W 2017 roku ogłoszono 474 transakcje na rynku fuzji i przejęć w regionie, o 55 mniej niż rok wcześniej, a ich łączna wartość wyniosła 25,5 mld euro, co stanowi spadek o 35% w porównaniu do roku 2016, wynika z danych zebranych przez serwis Mergermarket. Najwięcej transakcji w ubiegłym roku ze wszystkich krajów regionu zawarto w Polsce (143) a ich łączna wartość wyniosła 7,1 mld euro; wśród nich największe ogłoszone przejęcia to nabycie sieci sklepów Żabka Polska przez fundusz CVC Capital Partners oraz zakup aktywów koncernu EDF przez Polską Grupę Energetyczną (PGE)" - czytamy także.

Raport został opracowany w oparciu o badanie opinii przeprowadzone wśród 150 menedżerów, którzy byli zaangażowani w co najmniej jedną transakcję przejęcia w regionie w ciągu ostatnich 12 miesięcy albo rozważali jej przeprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat. Połowa ankietowanych pracuje w spółkach z Europy Środkowej, a jedna trzecia w funduszach private equity.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bronisław
6 lat temu
Firma z polski być może i skorzysta na przejęciu - ale jej właściciel to raczej nie - dostanie co najwyżej pieniądze na otarcie łez - i komunikat, żeby sobie poszedł, albo robił, co każą. A po co jest firma - żeby właściciel akumulował i rozwijał, a nie szedł na zieloną trawę. Pora przestać podniecać się tym pseudoliberalizmem.