Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eurocash zarobił więcej, ale inwestorzy nie są zadowoleni

4
Podziel się:

Wynik właściciela sieci franczyzowych występujących pod takimi markami jak Delikatesy Centrum czy Lewiatan obciążyły koszty inwestycji.

Eurocash zarobił więcej, ale inwestorzy nie są zadowoleni
(materiały prasowe Eurocash)

Spółka Eurocash, jeden z największych graczy notowanych na warszawskiej giełdzie, zarobiła w pierwszym półroczu 55 mln złotych. To o 13,5 procent więcej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wynik właściciela sieci franczyzowych występujących pod takimi markami jak Delikatesy Centrum, Inmedio czy Lewiatan obciążyły koszty inwestycji, ale na korzyść spółki zadziałało niższe zadłużenie.

W pierwszym półroczu tego roku zysk spółki przekroczył 55 mln złotych, tymczasem rok wcześniej wynik osiągnął wartość 48,54 mln złotych. Wzrosły również przychody, które poszybowały do poziomu ponad 10 mld złotych wobec 9,8 mld złotych w tym samym okresie 2015 roku. Niższe były jednak wynik z działalności operacyjnej, który spadł o ponad 5 mln złotych do poziomu 76,7 mln złotych.

Wyniki finansowe Eurocash
Okres I półrocze 2016 roku I półrocze 2015 roku Zmiana
Przychody 10104,813 9787,464 3,24%
Zysk z działalności operacyjnej 76,680 82,100 -6,60%
Zysk netto 55,079 48,540 13,47%
Źródło: money.pl/Eurocash

W samym drugim kwartale skonsolidowany wynik netto wyniósł 53,1 mln złotych wobec 51,6 mln złotych. Rynek spodziewał się nieco więcej, dlatego też w piątek rano mamy do czynienia ze spadkiem cen akcji spółki. Po 30 minutach sesji akcje Eurocash taniały o ponad 2,5 procent.

Notowania akcji Eurocash w piątek

- Na rynku FMCG w dalszym ciągu widzimy nasilającą się wobec naszych klientów konkurencję ze strony sieci dyskontowych. Ponadto, pomimo raportowanej przez GUS inflacji cen żywności i napojów na poziomie 0,8 procent w drugim kwartale tego roku, obserwujemy utrzymująca się deflację cen hurtowych, zwłaszcza wyrobów mleczarskich, świeżych, ale też i piwa. Sieci dyskontów systematycznie powiększają udziały rynkowe, aczkolwiek dzięki wzmożonej wspólnej pracy coraz skuteczniej stawiają im czoła nasi klienci, w szczególności dobrze radzą sobie małe supermarkety. Według danych Nielsena supermarkety o powierzchni do 300 m2 są po dyskontach najszybciej rosnącym kanałem sprzedaży żywności w Polsce - powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Sprzedaż grupy Eurocash rosła w tempie od 5 do 10 procent, ale wynik spółki był obciążony kosztami inwestycji. Pozytywnie na poziom zysku wpłynęło obniżenie kosztów finansowych.

- W pierwszym półroczu wyniki grupy były obciążone kosztami związanymi z rozwojem nowych formatów detalicznych. Ich łączny wpływ na wynik operacyjny sięgnął 14,8 mln zł w porównaniu z 10,4 mln zł rok temu. To są istotne koszty, ale wierzymy, że dzięki inwestycji w rozwój takich formatów, jak 1 minute, Kontigo, abc na kołach czy Duży Ben będziemy mogli zaoferować naszym klientom nowe możliwości rozwoju i konkurowania z dyskontami. Dzięki istotnemu ograniczeniu zadłużenia w porównaniu z poprzednim rokiem istotnie zmniejszyły się koszty finansowe, co znajduje odzwierciedlenie w wyższym zysku netto - dodaje prezes Owczarek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
pisowiec
6 lat temu
w Inmedio Red Bull kosztował mnie 8 zł, a pójdę do Carrefoura obok i za takiego samego zapłacę 4,99 zł, czyli 3 złote jestem do przodu, marża straszna tam.
OBSERWATORKA
6 lat temu
Mam na swojej dzielnicy sklep Lewiatan i przestałam tam robić zakupy ceny wysokie w sklepie kasa tylko jedna ogólnie wygląd nie ładny ..Wole pojechac dalej do innego sklepu i tak sporo osob na mojej dzielnicy woli inne sklepy niż Lewiatan
Maniek
6 lat temu
Lewiatan, syfiaste produkty za wysoką cenę.
greg385600
6 lat temu
Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW, a teraz zaczynamy jechać w górę