Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrosty na Wall Street. Stopy w górę jednak nie w tym roku?

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Janet Yellen, szefowa Fed
Janet Yellen, szefowa Fed (International Monetary Fund)

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach rozpoczęła się od spadków, ale potem do głosu doszli kupujący i handel zakończył się solidnymi zwyżkami. Inwestorzy poznali wyraźnie słabsze od oczekiwań dane z rynku pracy, sugerujące spowolnienie w gospodarce USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,23 proc., do 16.472,37 pkt. S&P 500 zyskał 1,43 proc. i wyniósł 1.951,36 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 1,74 proc. i wyniósł 4.707,77 pkt.

Sesja na Wall Street rozpoczęła się od ponad 1,5 proc. spadku indeksu S&P 500, w jej dalszej części odrobił on jednak początkowe straty, a notowaniom indeksu pomagały drożejące akcje spółek z sektora surowcowego. W trakcie sesji zyskiwały również mające za sobą bardzo słaby okres akcje spółek z branży biotechnologicznej.

"Piątkowe dane z rynku pracy pozytywnie wpływają na część spółek z sektora surowcowego. To pozwoliło na odbicie po początkowych silnych spadkach. Jestem trochę zaskoczony. Wydawało mi się, że indeks S&P 500 na pewno pozostanie poniżej poziomu 1900 pkt." - ocenił dla Bloomberga analityk Thornburg Investment Management Thomas Garcia.

Amerykańskie ministerstwo pracy podało, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 142 tys., podczas gdy w sierpniu wzrosła o 136 tys., po korekcie. Wrześniowe dane były wyraźnie słabsze od oczekiwań. W dół mocno zrewidowany został również odczyt za sierpień.

Z konsensusu agencji Bloomberg wynika, że rynek spodziewał się, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie we wrześniu o 201 tys. wobec 173 tys. w sierpniu przed korektą.

Stopa bezrobocia w USA we wrześniu zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 5,1 proc., wobec 5,1 proc. w sierpniu. Rozczarował jednak wskaźnik wynagrodzeń godzinowych, który pozostał bez zmian we wrześniu, wobec wzrostu o 0,4 miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj spodziewano się we wrześniu odczytu 0,2 proc. wobec wzrostu o 0,3 proc. miesiąc wcześniej przed korektą.

W pierwszej reakcji na dane z rynku pracy silnie osłabił się dolar. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,3. Wyraźnie spadły rentowności amerykańskich obligacji. Rentowność 10-letniego papieru spadła poniżej 2 proc.

"Zawsze jest ważne, aby nie reagować zbyt pochopnie na tylko jeden raport makroekonomiczny. Naszym zdaniem tym razem jednak można zrobić wyjątek. Uważamy, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym roku przez Fed spadło wyraźnie" - napisał w komentarzu Paul Ashworth, główny ekonomista ds. USA w Capital Economics.

Dane z rynku pracy są ważne z punktu widzenia polityki monetarnej w USA. Fed powstrzymał się od podniesienia stóp na wrześniowym posiedzeniu. Później kilku bankierów centralnych USA, w tym prezes Fed Janet Yellen, oceniło, że Fed pomimo odroczenia podwyżki we wrześniu wciąż może zdecydować się na ten ruch przed końcem roku.

Sceptycznie co do możliwości podwyżki stóp procentowych w 2015 r. odnosi się jednak rynek terminowy. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują, że po publikacji danych z rynku pracy prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu jest obecnie wyceniane na 32 proc. Rynek terminowy tylko na nieco powyżej 40 proc. wycenia również prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu 2016 r. i zakłada, że nastąpi ona dopiero w marcu przyszłego roku.

Osłabienie sytuacji na amerykańskim rynku pracy w sierpniu i we wrześniu może być przejściowe, a jego przyczyny należy upatrywać w słabej koniunkturze na rynkach finansowych w tym okresie - uważają analitycy Erste.

"Biorąc pod uwagę zbieżność czasową uważamy, że spadek dynamiki zatrudnienia wynika z niepewności wywołanej przez turbulencje na rynkach finansowych w sierpniu i we wrześniu" - napisali analitycy Erste w komentarzu.

W ocenie analityków Erste piątkowe dane zmniejszają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku. Pomimo tego zakładają oni, że Fed decyzję o podwyżce podejmie w grudniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)