Notowania

uokik
30.12.2016 11:38

Zmowa cenowa. Znana sieć ustalała minimalne ceny z dystrybutorem sprzętu

Jeden z przedsiębiorców zapłaci 72 tys. zł. Drugiemu udało się uniknąć ponad 300 tys. zł kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Stepien/REPORTER)

Dystrybutor hurtowy sprzętu narciarskiego marki Nordica zawarł zmowę cenową z siecią sklepów Intersport - wynika z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pierwszy z przedsiębiorców zapłaci 72 tys. zł. Drugiemu udało się uniknąć ponad 300 tys. zł kary.

Ukarana została spółka Fordex. Porozumienie dotyczyło sprzętu i akcesoriów narciarskich marki Nordica, których jest ona wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Z kolei druga strona zmowy, czyli sieć Intersport, jest jednym ze sprzedawców detalicznych sprzętu.

Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że przedsiębiorcy ustalali minimalne ceny sprzedaży sprzętu w sklepach Intersport. Oznaczało to, że konsumenci nie mogli w nich kupić taniej sprzętu i akcesoriów Nordica. Wspólne uzgodnienia dokonywane były m.in. ustnie, na targach sprzętu sportowego w Monachium, a także drogą mejlową.

Według UOKiK zmowa trwała co najmniej pięć lat, od 2007 do 2012 roku. Urząd uzyskał informacje o zmowie m.in. po przeszukaniu w siedzibie jednego z przedsiębiorców, a także od samej spółki Intersport, która zdecydowała się na współpracę w ramach programu łagodzenia kar. Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia, nawet całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej, o ile nie nakłaniał on innych przedsiębiorców do uczestnictwa w porozumieniu i zaprzestał niedozwolonych działań.

Intersport uniknął więc sankcji pieniężnej, która za to naruszenie wyniosłaby ponad 312 tys. zł. Z kolei Fordex musi zapłacić dokładnie 72 tys. 344 zł i 67 gr.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tagi: uokik, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2016

.-.Biorąc pod uwagę wartość sprzedawanego sprzętu to kary są jakieś symboliczne.

31-12-2016

pwCo to za kara ??? Na waciki dla UOKiK-u ? Kara powinna być na tyle dotkliwa aby więcej nikt nie śmiał o takim procederze nawet myśleć.

30-12-2016

fdfsdftakie kary sa smieszne...powinno to byl 10% obrotu z ostatniego roku, przy drugim takim przewinieniu w ciagu 10 lat...zakaz dzialalnosci na rynku dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)