Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
01.04.2016 10:39

Zortrax miał 37,6 mln zł przychodów i 8 mln zł zysku netto w 2015 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zortrax osiągnął 37,6 mln zł przychodów ze sprzedaży w 2015 roku, notując trzykrotny wzrost w porównaniu do 2014 roku. Zaudytowany zysk netto wyniósł 8 mln zł wobec 2,8 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka. Zortrax podtrzymał też plany debiutu na GPW. Możliwy termin IPO to druga połowa roku, jednak będzie on uzależniony od warunków rynkowych oraz ewentualnych potrzeb spółki w zakresie nowych środków.

"Koniec roku był dla nas bardzo dobry, na co złożyła się przede wszystkim wciąż dynamicznie rosnąca sprzedaż drukarki Zortrax M200, a także zwiększająca się liczba materiałów do druku. W ubiegłym roku dynamika wzrostu sprzedaży materiałów przekroczyła dynamikę wzrostu sprzedaży samych urządzeń. To z kolei pokazuje, że pójście w stronę własnego oprogramowania i własnych materiałów, tworzących zintegrowane środowisko druku 3D, było strategicznym posunięciem" - powiedział prezes Rafał Tomasiak, cytowany w komunikacie.

W 2015 r. sprzedaż modelu M200 wyniosła ponad 5 500 sztuk.

Na koniec ub.r., w porównaniu z I półroczem 2015 r., udało się zwiększyć marżę EBIT (wzrost z 26% do 28% na koniec 2015 r.), marżę zysku netto (z 19% do 21 %) oraz o 54% wskaźnik bieżącej płynności finansowej (z 4,3 do 9,4). Jest to efekt optymalizacji procesów produkcji oraz właściwego zarządzania na poziomie operacyjnym, podkreślono w komunikacie.

"O dobrej sytuacji finansowej spółki świadczy 8,3 mln zł wolnych środków na koniec 2015 roku. Dodatkowo, stopa ogólnego zadłużenia zmniejszyła się z 42% na koniec czerwca do 35% na koniec grudnia - m.in. dzięki terminowemu wykupowi obligacji serii A1" - czytamy dalej.

"Takie wyniki cieszą tym bardziej, że nasza spółka coraz więcej inwestuje, przede wszystkim w działalność badawczo-rozwojową, która pozwoli utrzymać nam przewagę nad konkurencją i nadal wyznaczać trendy w branży druku 3D. Największe wydatki w 2015 r. związane były z drukarką 3D Zortrax Inventure. W tym roku także stawiamy na R&D i zamierzamy kontynuować pracę nad nowymi urządzeniami i materiałami do druku. Mocny akcent postawimy też na rozwój naszego autorskiego oprogramowania, które stanowi bardzo ważny element całego ekosystemu" - dodał Tomasiak.

Spółka przewiduje także znaczące wydatki w 2016 r. na działania wizerunkowe. Udział w najważniejszych targach, wzmocnienie działań PR na kluczowych rynkach, to sprawdzone już elementy, które pozwolą dotrzeć do nowych nabywców.

W kraju Zortrax generuje ok. 10% przychodów, pozostała część pochodzi z rynków zagranicznych - 38% z Unii Europejskiej, a 52% - z pozostałych krajów.

Zortrax jest polskim liderem w dziedzinie druku 3D. Firma założona w Olsztynie stworzyła zintegrowane środowisko druku 3D obejmujące autorską drukarkę, oprogramowanie oraz filamenty (tworzywa wykorzystywane w procesie druku).

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz