Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zysk NBP był rekordowy i wyniósł 9 mld zł w 2016 r. - prasa

0
Podziel się:
Zysk NBP był rekordowy i wyniósł 9 mld zł w 2016 r. - prasa

Zysk Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniósł 9 mld zł w 2016 r., wynika z nieoficjalnych informacji "Pulsu Biznesu".

"Z naszych źródeł zbliżonych do banku centralnego wynika, że ubiegły rok zamknął się zyskiem rzędu 9 mld zł. To oznacza, że do budżetu państwa popłynie rekordowa dywidenda. [...] Najpierw jednak sprawozdanie finansowe NBP musi przyjąć RPP, a na koniec zatwierdzić rząd. Dopiero wtedy przelew z banku centralnego stanie się faktem, zazwyczaj dochodzi do niego najpóźniej w lipcu" - czytamy w gazecie.

W grudniu ub.r. "PB" podał, powołując się na nieoficjalne źródło z banku centralnego, że NBP liczy na uzyskanie rekordowego zysku w tym roku ze względu na sytuację panującą na rynku walutowym.

Wcześniej podczas konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prezes NBP Adam Glapiński odmówił oszacowania wysokości tegorocznego zysku banku centralnego. Powiedział jedynie, że zarząd monitoruje kształtowanie się zysku.

Do tej pory dla NBP najlepszy był 2011 r., gdy zysk sięgnął 8,6 mld zł. Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8 275,78 mln zł. Zgodnie z ustawą, 95% tej kwoty zostało przekazane do budżetu państwa.

Jak wynika z projektu budżetu, wpłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. to 627,57 mln zł.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)