Notowania

finanse
03.08.2017 12:51

Zysk netto spółek Aviva TU wzrósł r/r do 338,7 mln zł w I poł. 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zysk netto spółek Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń łącznie wzrósł r/r do 338,7 mln zł w I półroczu 2017 r. podała spółka.

Zysk netto Aviva TU na Życie wyniósł 311,4 mln zł w I półr. wobec 217 mln zł rok wcześniej, zaś zysk Aviva TU Ogólnych sięgnął 27,3 mln zł, wobec 1,7 mln zł w I poł. 2016 r.

Składka Aviva TU na Życie brutto wyniosła 911,9 mln zł w porównaniu z 950,7 mln zł rok wcześniej. W ubezpieczeniach ogólnych Aviva nastąpił spadek składki przypisanej brutto do 232,7 mln zł w I półroczu br. wobec 256,6 mln zł rok wcześniej.

Zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej wyniósł 450 mln zł, co oznacza wzrost o 9% r/r. Wartość nowego biznesu w ubezpieczeniach na życie według dyrektywy Wypłacalność II wyniosła 137 mln zł i była podobna jak w I półroczu 2016 r. (136 mln zł). Wskaźnik rentowności operacyjnej w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych (COR) wyniósł 86,2% i poprawił się o 4,3 punktu proc. (90,5% w I półroczu 2016 r.).

"Nowe regulacje, zmiany w ofercie firm, podatek od aktywów - te czynniki od kilku kwartałów przekształcają rynek ubezpieczeń na życie. Wielu ubezpieczycieli przesuwa uwagę ku polisom ochronnym (życiowym, zdrowotnym, wypadkowym) oraz ochronno-inwestycyjnym i wprowadza nowości. O ile w ubiegłym roku składka brutto branży spadła, w tym widać pewne ożywienie. Zmiany na rynku trudno jednak oceniać tylko przez pryzmat składki brutto, która pokazuje łącznie dwie różne wartości - składkę za ochronę ubezpieczeniową i wpłaty inwestycyjne" - powiedział prezes Adam Uszpolewicz, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że pozycję Avivy wzmacnia spółka bancassurance BZ WBK-Aviva, która zwiększyła nowy biznes o 20%, przede wszystkim dzięki bardzo dobrej sprzedaży Onkopolisy.

Według niego, nadwyżka kapitałowa Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie należy do najwyższych w branży, co świadczy o stabilności i sile finansowej firmy. Według dyrektywy Wypłacalność II, wymóg kapitałowy na 30 czerwca 2017 r. wynosił 1,8 mld zł, kapitały własne 4,3 mld zł, a więc nadwyżka sięgnęła 2,5 mld zł.

"Nieznacznie niższa składka przypisana brutto Aviva TUnŻ w I półroczu 2017 r. to efekt spadku zainteresowania klientów polisami inwestycyjnymi. Na poprawę wyniku finansowego wpłynęła m. in. dobra koniunktura na rynkach kapitałowych" - dodał prezes.

W I półroczu 2017 r. Aviva wypłaciła klientom ze środków własnych 28 960 świadczeń z ubezpieczeń na życie i z umów dodatkowych o łącznej wartości 118 748 809 zł, oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w kwocie 127 051 885 zł, czytamy dalej.

"W ubezpieczeniach majątkowych poprawiliśmy wyniki finansowe, co wynika nie tylko z czynników rynkowych (wyższe stawki za OC komunikacyjne), ale również z naszych działań zmierzających do poprawy rentowności. Zwiększamy w naszym portfelu udział ubezpieczeń mieszkań i domów oraz gospodarczych - zwłaszcza dla małych i średnich firm. Nasz kanał direct, oferujący przez telefon i internet ubezpieczenia mieszkaniowe i komunikacyjne, zwiększył sprzedaż o 20%" - powiedział Uszpolewicz.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz