Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceprezes Grupy Lotos: Termin uruchomienia projektu EFRA niezagrożony

0
Podziel się:

Nie ma zagrożenia dla osiągnięcia statusu gotowości do uruchamiania (RFSU) przez instalację koksowania (DCU) - ostatnią instalację budowaną przez Grupę Lotos w ramach projektu EFRA - w terminie do 31 maja 2019 roku, zapewnił ISBnews wiceprezes Lotosu ds. produkcji i handlu Jarosław Kawula.

Wiceprezes Grupy Lotos: Termin uruchomienia projektu EFRA niezagrożony

"Celujemy w to, żeby ruszyć z rozruchem instalacji DCU dosłownie z dniem 1 czerwca tego roku" - powiedział Kawula w rozmowie z ISBnews w kuluarach konferencji "Przemysł i handel naftowy 2018".

Termin zakończenia budowy ostatniej instalacji projektu EFRA został przesunięty na 31 maja 2019 r. w wyniku aneksu do umowy, który spółka Lotos Asfalt podpisała z generalnym wykonawcą, włoską firmą Kinetics Technology (KT) w listopadzie 2018 roku, po kilku miesiącach negocjacji.

Grupa Lotos zakłada, że pełne planowane efekty ekonomiczno-finansowe, wynikające z eksploatacji wszystkich instalacji projektu EFRA pojawią się w skonsolidowanych wynikach finansowych grupy w IV kw. 2019 roku.

W efekcie uruchomienia projektu EFRA Grupa Lotos niemal całkowicie wyeliminuje ze swojej produkcji tzw. ciężkie pozostałości przerobu ropy naftowej. Kawula zapewnił, że nie oznacza to ograniczenia możliwości potencjalnego wzrostu produkcji asfaltów, do której ciężkie pozostałości niezbędne są jako wsad.

"Jeżeli produkcja asfaltów nadal będzie zyskowna, a takie są nasze założenia na najbliższe lata, możemy importować tego rodzaju ciężkie pozostałości, które na rynku zewnętrznym można kupić łatwiej niż surowiec do produkcji asfaltów, jako wsad do instalacji koksowania, uwalniając tym samym własny wsad do produkcji asfaltów" - powiedział Kawula w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że zdolności produkcyjne asfaltów Lotosu przekraczają 1 mln ton rocznie i nigdy nie zostały w pełni wykorzystane. "Najbliżej tego byliśmy w 2012 roku, kiedy otarliśmy się o 1 mln ton. W 2018 roku było to powyżej 600 tys. ton. Mamy zatem miejsce na ewentualne zwiększenie produkcji" - dodał.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

Piotr Apanowicz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)