Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Xopero Software: Z cloud computingu korzysta już połowa polskich firm

0
Podziel się:

Z rozwiązań cloudowych korzysta już 50% ankietowanych firm w Polsce, a tylko w tym roku do chmury przeniesie swoje zasoby 21,6% przedsiębiorców, wynika z najnowszego raportu "Cloud Computing" przygotowanego przez Xopero Software.

Xopero Software: Z cloud computingu korzysta już połowa polskich firm

Z raportu wynika, że 58,3% przedsiębiorców uważa rozwiązania cloudowe za bezpieczne, w stosunku do 41,7% ankietowanych, którzy nie ufają chmurze. Aż 92% firm jest zdania, że chmura ułatwia codzienną pracę. Korzyściami, które za nią przemawiają jest stosunkowo niski koszt utrzymania i wdrożenia, brak inwestycji w sprzęt, płatność w przypadku korzystania czy ułatwienie pracy zdalnej.

"Mam wrażenie, że te statystyki o nieufności przedsiębiorców do chmury mają swoje podłoże w dwóch źródłach. Pierwszym jest dość abstrakcyjny i nienamacalny charakter rozwiązań cloudowych. Drugą przyczyną są powszechne mity na temat chmury. Obawy o to, że jest ona niebezpieczna, droga czy mało wydajna są bezpodstawne. Dostawcy usług chmurowych korzystają z takiego poziomu zabezpieczeń, którego wdrożenie w pojedynczym przedsiębiorstwie jest co najmniej nieopłacalne, a często wręcz niemożliwe" - powiedział Head of Sales w Xopero Software Bartosz Jurga, cytowany w komunikacie towarzyszącemu raportowi.

Zdaniem specjalistów z Xopero Software, po fali ataków i wycieków danych w 2018 roku, przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają również po usługi cyberbezpieczeństwa w chmurze, a więc rozwiązania w modelu SECaaS (ang. Security-as-a-Service), które znacznie szybciej nadążają za błyskawicznie ewoluującymi zagrożeniami. Przewiduje się, że wartość globalna tego rynku do 2020 roku wyniesie ok. 8,5 mld USD.

"Firmy świadome cyberzagrożeń i ich wpływu na swój biznes nie myślą o budowaniu własnej 'serwerowni-twierdzy' - jest to działanie zbyt kosztowne. Takie firmy od razu decydują się oddać najważniejsze systemy w ręce specjalistów, zamiast iść na kompromisy w zakresie zabezpieczeń, spowodowane brakiem środków na dokończenie projektów własnych serwerowni" - powiedział prezes Sinersio Polska Tomasz Stępski, cytowany w komunikacie.

"Cloud Computing" jest częścią większego raportu "Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019" przygotowanego we współpracy z 16 firmami, takimi jak Microsoft, Orange, Asseco, Zaufana Trzecia Strona czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W badaniu "Cloud Computing" wzięło udział ponad 100 firm z całej Polski.

media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)