Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Złożyłeś wniosek, a dodatku węglowego nie ma? Oto powód

43
Podziel się:

Samorządy w całej Polsce ciągle nie dostały od rządu pieniędzy na wypłatę dodatków węglowych dla mieszkańców — alarmował Związek Miast Polskich. Tymczasem resort klimatu i środowiska poinformował w środę, że pierwsza transza środków w wysokości 9,5 mld zł na wypłaty dodatków węglowych została przekazana do wojewodów. Po ich zaksięgowaniu niezwłocznie trafią do gmin.

Złożyłeś wniosek, a dodatku węglowego nie ma? Oto powód
Każdy, kto opala dom lub mieszkanie węglem, może dostać 3 tys. zł dodatku (Adobe Stock, "Vikulin Jura")

Wniosek o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia. Rząd obiecywał, że wypłaty dodatku węglowego ruszą w tygodniu po 19 września, ale tak się nie stało. Samorządowcy podkreślają, że nie wypłacają pieniędzy, ponieważ ich nie mają.

Samorządy stawiają sprawę jasno

Ponad 3,5 tys. wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do OPS w Gliwicach. Jednak w tym mieście – jak we wszystkich innych w Polsce – nie można przekazać pieniędzy mieszkańcom – przekonuje Związek Miast Polskich w wydanym oświadczeniu.

Na stronie ZMP, czytamy także, że "nowe przepisy przygotowano pośpiesznie i bez żadnej konsultacji z samorządami, które zobowiązano do przyjmowania wniosków i wypłacania świadczeń mieszkańcom. Uchwalone przepisy są fatalnej jakości".

W związku z próbami zastraszania samorządowców, że muszą wypłacać z własnych środków dodatki węglowe, ZMP podtrzymuje - wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji - przekonuje także związek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Będzie problem z ogrzaniem się w zimie". Były wiceminister mówi, co trzeba zrobić

Ministerstwo: przekazano wojewodom pieniądze

- Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach urzędów wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. zł. Przysługuje on gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Aby otrzymać dodatek węglowy, należy złożyć wniosek do gminy do 30 listopada

Obecne przepisy zakładają, że maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosić będzie 11,5 mld zł, a źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że Narodowy Bank Polski (NBP) przekaże do tego funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według Ministerstwa Finansów z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł.

W ustawie wskazano, że w przypadku, gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95 proc. tych środków, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Buntownik
11 miesięcy temu
Mój wniosek będzie rozpatrzony po 30 października 2023 ,zapewne nie otrzymam bo taka jest wola pracownika , pierwsza decyzja była odmowna ,stwierdzono że posiadam piec ale oni niemaja podstawy prawnej to sprawdzenia czym pale w ty. Piecu
Jolka
rok temu
Ja też nie dostałam do tej pory dodatku
Aneta
2 lata temu
Też złożyłam wniosek ma początku września minęły dwa miesiące dostałam odpowiedź że przyznano mi dodatek ale pieniędzy nie ma bo ponoć gminy nie mają ich na wypłaty zima idzie a kasy na węgiel nie ma. Będziemy marzli jak na Ukrainie bo rząd sobie jaja robi z ludzi
xyz
2 lata temu
O dodatek złożyłam 1 września ,a 2 listopada decyzje że bedziędzie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczące deklaracji żródeł ciepła.Mieszkam w kamienicy ,która nie jest podłączona do sieci cieplowniczej ani też nie jest podłączony gaz
czytelnik
2 lata temu
Dodatek węglowy został mi wypłacony we wrześniu. Nadal trwa weryfikacja wniosków, ponieważ nieuczciwi mieszkańcy próbowali wyłudzić dodatek węglowy licząc ze uda im sie oszukać samorządy gmin. Mają fotowoltaniki, pompy ciepła , kominki i jeszcze złożyli wnioski o dodatek węglowy. W naszym kraju cwaniaków nie brakuje należy bezwzględnie dokładnie sprawdzić wnioski, a winnych srogo ukarać..
...
Następna strona