Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Złożyłeś wniosek, a dodatku węglowego nie ma? Oto powód

36
Podziel się:

Samorządy w całej Polsce ciągle nie dostały od rządu pieniędzy na wypłatę dodatków węglowych dla mieszkańców — alarmował Związek Miast Polskich. Tymczasem resort klimatu i środowiska poinformował w środę, że pierwsza transza środków w wysokości 9,5 mld zł na wypłaty dodatków węglowych została przekazana do wojewodów. Po ich zaksięgowaniu niezwłocznie trafią do gmin.

Złożyłeś wniosek, a dodatku węglowego nie ma? Oto powód
Każdy, kto opala dom lub mieszkanie węglem, może dostać 3 tys. zł dodatku (Adobe Stock, "Vikulin Jura")

Wniosek o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia. Rząd obiecywał, że wypłaty dodatku węglowego ruszą w tygodniu po 19 września, ale tak się nie stało. Samorządowcy podkreślają, że nie wypłacają pieniędzy, ponieważ ich nie mają.

Samorządy stawiają sprawę jasno

Ponad 3,5 tys. wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do OPS w Gliwicach. Jednak w tym mieście – jak we wszystkich innych w Polsce – nie można przekazać pieniędzy mieszkańcom – przekonuje Związek Miast Polskich w wydanym oświadczeniu.

Na stronie ZMP, czytamy także, że "nowe przepisy przygotowano pośpiesznie i bez żadnej konsultacji z samorządami, które zobowiązano do przyjmowania wniosków i wypłacania świadczeń mieszkańcom. Uchwalone przepisy są fatalnej jakości".

W związku z próbami zastraszania samorządowców, że muszą wypłacać z własnych środków dodatki węglowe, ZMP podtrzymuje - wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji - przekonuje także związek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Będzie problem z ogrzaniem się w zimie". Były wiceminister mówi, co trzeba zrobić

Ministerstwo: przekazano wojewodom pieniądze

- Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach urzędów wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy - przekazał w środę resort klimatu i środowiska.

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. zł. Przysługuje on gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Aby otrzymać dodatek węglowy, należy złożyć wniosek do gminy do 30 listopada

Obecne przepisy zakładają, że maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosić będzie 11,5 mld zł, a źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że Narodowy Bank Polski (NBP) przekaże do tego funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według Ministerstwa Finansów z NBP będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł.

W ustawie wskazano, że w przypadku, gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95 proc. tych środków, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(36)
lolos
1 tyg. temu
przestańcie robić niepotrzebny dym . Jak PIS obiecał to da. Za POprzedników były tylko obiecanki.
felek
1 tyg. temu
przepisy napisane "na kolanie" - tak jak Polski Ład, tak jak przepisy drogowe, tak jak o obronie ojczyzny, tak jak o ochotniczych strażach pożarnych itd, itd, itp
Maciek
1 tyg. temu
dodatku węglowego nie powinno być.
Bzdury, BZDUR...
1 tyg. temu
NP...Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku otrzymał pieniądze w środę, w czwartek przelał je samorządom......samorządy mają je na swoich kontach ale nie wiedzą na podstawie jakich przepisów je wypłacać więc wysyłają pisma do wojewody...taką informację otrzymałem bezpośrednio z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, później zadzwoniłem do Urzędu Gminy w Kartuzach gdzie potwierdzili te informacje. A na końcu zadzwoniłem do znajomej MOPS...która powiedziała, że pracownicy urżędu mają dosyć ponadmiarowej pracy którą się na nich nakłada i idą na zwolnienia lekarskie.......wiec drodzy obywatele....tak to wygląda w rzeczywistości...
czytelnik
1 tyg. temu
Więcej dajcie uprawnień samorządom a będziecie mieli jeszcze więcej niespodzianek. Samorządowcy niektórzy to grupa osób rzucająca kłody pod nogi rządzącym. W Wielkopolsce wnioski są sukcesywnie rozpatrywane i pieniądze znajdą sie na kontach mieszkańców ca 26 września i dalej. To wszystko zależy od operatywności, organizacji działania wojewodów w przekazywaniu środków gminom i samorządom. Dlatego zastanówcie sie na kogo będziecie głosować w nadchodzących wyborach w waszych miejscowościach!!!..
...
Następna strona