Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

1200 zł miesięcznie za przejazd autostradą do pracy. Sprawą zajmie się UOKiK

60
Podziel się:

W przyszłym tygodniu UOKiK wystąpi o wyjaśnienia do spółki Stalexport Autostrada Małopolska ws. podwyżek cen za przejazdy autostradą A4 – prezes Urzędu Tomasz Chróstny. Wskazał, że przestrzeń do wzrostów cen jest, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku.

1200 zł miesięcznie za przejazd autostradą do pracy. Sprawą zajmie się UOKiK
Za przejazd odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków mamy zapłacić więcej (East News, Damian Klamka)

Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podczas środowego wywiadu w radiu RMF FM, odniósł się do informacji od słuchaczki, która podała, że po kolejnej podwyżce opłat za przejazd autostradą A4, za samą podróż do i z pracy będzie płacić miesięcznie 1200 zł.

UOKiK przyjrzy się cenom za przejazd A4

- To pierwszy sygnał w tej sprawie, na pewno go sprawdzimy (...) najpóźniej w przyszłym tygodniu wystąpimy pewnie o wyjaśnienia do przedsiębiorcy, żeby poinformował, co uzasadnia te zmiany - zadeklarował Chróstny na antenie.

Pytany był, czy UOKiK może kontrolować prywatną firmę Stalexport (Stalexport Autostrada Małopolska jest zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 10 zł za toaletę w Zakopanem. "Cieszę się, że temat wybił jak szambo"

- Jako Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musimy respektować swobodę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Przepisy prawne ze względu na gospodarkę wolnorynkową dają ograniczoną możliwość ingerencji w tego typu sytuacje. Jeśli jednak przedsiębiorca ma określoną pozycję na rynku, a tutaj mamy tu do czynienia z naturalnym monopolem, jeśli chodzi o ruch autostradowy, to tego typu ceny nie mogą być nadmiernie wygórowane - zaznaczył szef urzędu antymonopolowego.

Jak podkreślił, oczywiście jest przestrzeń do wzrostów cen, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku.

- Mamy podstawę prawną do tego, aby zweryfikować, co się dzieje i czy tego typu działania na poziomie cen, gdy mamy do czynienia z pozycją dominującą na rynku, są ekonomicznie uzasadnione w sytuacji - dodał Chróstny.

Podwyżki dla kierowców

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, poinformowała 31 stycznia, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5.

Chodzi o opłaty pobierane na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach), dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł, oraz kategorii 2,3,4 i 5 - z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł.

Spółka wyjaśnia, że kolejna w ciągu kilku miesięcy podwyżka - ostatnia weszła w życie w lipcu ubiegłego roku - jest spowodowana inflacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
Tomaszek74
2 miesiące temu
Kłamstwo. Po pierwsze skąd kwota 1200 zł.? Nawet przeliczając obie bramki to kwota 40 zł dziennie.na obecná chwilę .x 22 dni robocze to 880 zł? Kogoś fantazja poniosła.matatyki nie oszukasz. Przyjąłem kwotę z upustem - bo na taki bym się zdecydował. Owszem nie jest to tania przyjemność i od niepamiętnych czasów ciągle się tam coś dzieje.
Ogr
2 miesiące temu
Prywatna firma zarabia na autostradzie wybudowanej za publiczne pieniądze. Po polsku zrobione, na odpierdziel ale ze stratą do tego.
Krys
2 miesiące temu
Jeżeli ciągle remontują to znaczy że bubla wykonali i powinni za to płaci jeszcze były miliardy dotacji z uni Europejskiej na autostrady brawo pis da pis zabierz
Anna idea
2 miesiące temu
To są te wielkie AFERY bo na długie czasy a nie jednorazowe Czarnka Czarnej to świetny parawan do innych spraw których teraz nie widzimy a łe zobaczymy jak się obudzimy
magic
2 miesiące temu
Tak się okrada mieszkańców tej koloni zwanej Polską!😡 Za te niby Autostrady winni już dawno powinni gnić w więzieniach! Kupując paliwa płacimy haracz ponad 60% ceny tego paliwa! A następnie jesteśmy 9kradani za przejazd drogą na którą niby płacimy haracz w paliwie! Zrozumiałym jeszcze winietę na koszty utrzymania tych dróg wybudowanych za pieniądze podatników!
...
Następna strona