Notowania

zus
07.03.2019 19:13

140 tys. kobiet ma szansę na wyższą emeryturę. Dostaną pieniądze, ale muszą czekać

Od 500 do 600 zł. O tyle większą emeryturę może otrzymać blisko 140 tys. kobiet, które urodziły się w 1953 roku i przeszły kilka lat temu na wcześniejsza emeryturę. To wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zanim jednak ruszą do ZUS po pieniądze, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już się szykuje na zmiany. (Fot: East News)

Przez lata toczyła się gra o kilkaset złotych między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a grupą 140 tys. kobiet, które urodziły się w 1953 roku. Straciły bowiem na zmieniających się przepisach.

W środę Trybunał Konstytucyjny uznał, że kilka lat temu państwo je po prostu naciągnęło. Przepisy zostały zmienione tak, że tysiące osób straciły. Wyrok otwiera im szanse na nowe świadczenia. Każda z zainteresowanych będzie jednak musiała złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury. Zakład tymczasem zapewnia, że już analizuje wyrok i będzie informował o procedurze przyjmowania wniosków.

Jak wynika z informacji money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych już rozpoczął wewnętrzne przygotowania.

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Skorzysta 140 tysięcy emerytek

- Z uwagą śledziliśmy prace Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, wyrok oczywiście jest nam znany. Analizujemy sprawę. O wszystkim będziemy informować w momencie, gdy cała treść wyroku zostanie oficjalnie opublikowana. Jeszcze się to nie stało, więc nie możemy wyprzedzać faktów - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O co chodzi?

140 tys. to więcej niż mają mieszkańców takie miasta, jak Ruda Śląska, Rybnik, Zielona Góra, Tychy czy Gorzów Wielkopolski. Panie, które urodziły się w 1953 roku - i zdecydowały się przed 2013 rokiem na wcześniejszą emeryturę - straciły po kilkaset złotych.

Dla tej grupy kobiet ta decyzja była błędem. Zostały bowiem pozbawione możliwości korzystnego przeliczenia świadczeń. Po zmianach w prawie (tych zakwestionowanych teraz przez TK) mogły co prawda "przeskoczyć" z emerytury wcześniejszej na klasyczną, ale ZUS potrącał z ich kapitału emerytalnego kwoty już wypłacone. Tym samym wyliczano im mniej niż przed zmianą przepisów.

Mateusz Morawiecki i Elżbieta Rafalska po przyjęciu przez rząd projektu ustawy Mama 4 plus.
Emerytury dla matek. ZUS wydał pierwsze decyzje

Kobiety trafiły w prawną dziurę: wcześniejsze roczniki nie miały tego problemu, późniejsze też, bo ograniczono zakres wcześniejszych emerytur. Dziś emerytura wcześniejsza jest dostępna dla wąskiej grupy osób. Wcześniej wystarczyło 30 lat pracy i osiągnięcie 55 lat.

Od 2013 roku do kolejnych premierów i ministrów pracy i polityki społecznej trafiały w tej sprawie petycje. Emerytki prosiły, by zmienić przepisy. Kolejne ministerstwa jednak na to się nie zdecydowały. Zrobił to Trybunał Konstytucyjny. A w sprawę był zaangażowany dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

111 mln zł - czeka na eksprzedsiębiorców w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To nadpłacone składki firm, które już nie działają
ZUS oddaje 111 mln zł. Pokazujemy krok po kroku, jak odzyskać nadpłacone składki

Trybunał Konstytucyjny uznał, że żadna z pań nie mogła być świadoma, że lada chwila zmienią się przepisy, a wcześniejsza emerytura tak bardzo im się nie opłaci. Trybunał uznał, że to podważa zaufanie do państwa. Jednocześnie wskazał, że wystarczyło wprowadzić przepisy przejściowe. Tych zabrakło, pojawił się problem.

Wyrok jest, na zmiany trzeba czekać

Dla ZUS wyrok to problem organizacyjny, dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - finansowy. Średnio każda ze 140 tys. kobiet będzie mogła wnioskować o podwyżkę emerytury o blisko 500-600 zł. Ministerstwo szacuje, że zmiana może kosztować do 1 mld zł w ciągu roku. Kwota ta pojawia się w dokumentach, do których dotarła Polska Agencja Prasowa.

Przedsiębiorców czeka rewolucja w odkładaniu na emeryturę.
Składka ZUS ma być dobrowolna. Przedsiębiorcy się ucieszą, ale jest też druga strona medalu

Pojawia się jednak pytanie: kiedy ruszyć z wnioskami i na jakich zasadach kobiety zyskają większe pieniądze?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie odpowiedziało na pytania money.pl. Resort w trakcie całego procesu bronił obowiązujących rozwiązań. I nie jest to dziwne - wyrok Trybunału oznacza dodatkowe koszty. - Zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie przez MRPiPS nie jest możliwe bez wcześniejszego zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem wyroku - informuje biuro prasowe resortu.

Polacy rzadko chodzą do lekarza, porównując z resztą Europy
Polacy unikają lekarza jak Grecy i Bułgarzy. ZUS i pracodawcy zacierają ręce

Stanowisko resortu jest kluczowe: w tej chwili nie ma bowiem pewności, czy ZUS powinien wypłacać również środki za ubiegłe lata czy zmienić tylko przyszłe świadczenia. Od tego zależy, czy armia kobiet-emerytek otrzymałaby spory zastrzyk finansowy na wstępie.

W ZUS już trwa analiza - komu i w jaki sposób należałoby zmienić emeryturę. Z pewnością nie stanie się to automatycznie, gdyż wiele kobiet zdecydowało się na przykład na walkę o emeryturę w sądzie. - Mogę podkreślić jeszcze raz, że analizujemy sprawę. Do każdej zainteresowanej osoby w odpowiednim czasie dotrze informacja. Na salach obsługi będą przygotowani doradcy, informacje pojawią się na stronach internetowych ZUS - przekonuje Wojciech Andrusiewicz.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2019

PAZERNI I SKORUMPOWANIWezme te ochłapy z pańskiego (pisowskiego ) stołu ale NAPEWNO NIE ZAGLOSUJE na PiS !!! WAS , DOJNI juz NIKT i NIC NIE uratuje przed KLĘSKA , żadne … Czytaj całość

07-03-2019

61A co jest ze składkami osób, które pracują zawodowo i odprowadzają składki do zus przez 30 lub więcej lat i umierają przed odejściem na … Czytaj całość

07-03-2019

JanOpiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych czekają na wykonanie wyroku TK już 4 lata!!!

Rozwiń komentarze (76)