Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|

1500 zł dla rodziców. Prezydent podpisał ustawę

120
Podziel się:

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". To program nazywany "babciowym", kierowany do pracujących rodziców. Będą oni mogli skorzystać z kilku form wsparcia.

1500 zł dla rodziców. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Tomasz Wojtasik)

Rząd na początku kwietnia przyjął projekt "Aktywny rodzic", który zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Tzw. babciowe jest jednym ze 100 konkretów na 100 dni rządu. Rodzice otrzymają od 500 zł do 1,5 tys. zł miesięcznie.

Pieniądze z programu "Aktywny rodzic" będą przeznaczone na opłacenie dziecku opieki: żłobka, babci lub niani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" będzie kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka. W ustawie zdefiniowana zostanie aktywność zawodowa, której poziom lub rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą te pieniądze. Będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (to jest umowy zawieranej z nianią). W razie wykorzystania przez rodziców umowy uaktywniającej, składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane. Pozwoli to na dokonywanie corocznej waloryzacji wysokości emerytury osoby zatrudnianej na tę umowę. To jest szczególnie istotne dla osób w wieku emerytalnym.

Zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie "aktywnie w żłobku". Będzie wynosiło 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Rodzic będzie mógł zmienić świadczenie na inne

Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. Nie będzie jednak możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy, jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego.

"Rodzic będzie miał możliwość, w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji, zmiany, nawet wielokrotnej, jednego świadczenia na inne. Przy czym na to samo dziecko za dany miesiąc, może być pobierane tylko jedno świadczenie wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka" - czytamy w założeniach projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(120)
obywatel
2 dni temu
ten pan niech się nie wypowiada , ludzie mają swoje zdanie .
Anżej,
2 dni temu
jesteś wielki! Przecież powszechnie wiadomo, że młoda mama nie ma nic do szukania przy swoim nowonarodzonym dziecku. Tylko praca się liczy, a najlepiej w globalnym korpo. "Arbeit macht frei" (poproś żonę o tłumaczenie) to hasło stare jak świat i bardzo mądre. A przecież redystrybucja to nie kradzież - tak mówią tylko ludzie opętani przez Szatana!
J.Ch.
2 dni temu
Zaprawdę powiadam wam: okradajcie sąsiada zanim on okradnie was. Aha, słowo "okradanie" można zamienić na bardziej współczesne "redystrybucja"...
Nick
2 dni temu
Stop rozdawaniu naszych pieniedzy!
Jedrek
2 dni temu
Dosc tegp rozdawnictwa. Czemu nie sluchacie normalnych ludzi
...
Następna strona