Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

20 proc. inflacji w Polsce? Rzecznik rządu wskazał, od czego to zależy

Podziel się:

Od Rosji zależy, czy inflacja sięgnie 20 proc. - mówi Piotr Müller, rzecznik rządu, w rozmowie z "Super Expressem". Podkreślił, że nikt na świecie nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy w tym roku nie pojawi się tak wysoki wzrost cen. Zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga budowy elektrowni atomowych.

20 proc. inflacji w Polsce? Rzecznik rządu wskazał, od czego to zależy
Piotr Müller, rzecznik rządu, przekonuje, że to od zachowania Rosji zależy wysokość inflacji w tym roku (KPRM, Adam Guz)
Nie wiemy bowiem, jak będzie się zachowywała Rosja w najbliższym czasie - czy będzie destabilizowała dalej Ukrainę, czy będzie stosowała szantaż gazowy. Nie wiemy, jak zachowają się inne kraje na świecie - stwierdził Piotr Müller w wywiadzie.

- Na ryzyko wzrostu inflacji staramy się odpowiadać przez obniżenie podatku VAT na żywność, benzynę, energię elektryczną, obniżenie akcyzy, podatku od 1 lipca. To są nasze odpowiedzi. To są instrumenty, które rząd ma w ręku, ale niestety nie wszystkie instrumenty ma w ręku, bo sytuacja międzynarodowa nie jest zależna wyłącznie od nas - dodał.

Rzecznik rządu powiedział, że "jeśli chodzi o zyski spółek Skarbu Państwa, one są przeznaczane na inwestycje i np. Orlen inwestuje 13,5 mld zł w Płocku, a Azoty 7,5 mln w Polimery".

Orlen przygotowuje się do budowy małego atomu. Tak samo KGHM - to są inwestycje, które na przyszłość zabezpieczają Polaków - powiedział rzecznik rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Müller: muszą zostać wybudowane elektrownie atomowe

Według Piotra Müllera, "jeśli Polska ma być w przyszłości bezpieczna, to muszą zostać wybudowane elektrownie atomowe, muszą powstać nowe linie przesyłowe, nowe technologie, jeśli chodzi np. o rafinerie czy budowę wiatraków na morzu".

Trzeba zastosować balans między inwestycjami a możliwościami obniżania cen czy robienia promocji - stwierdził.

Węgiel na zimę. Kupować teraz czy się wstrzymać?

Müller pytany, do kiedy mają się wstrzymywać osoby chcące kupić węgiel, odpowiedział, że "w sierpniu powinna wejść ustawa, która obniża ceny do ok. 1000 zł za tonę. Trzy tony, tak jak wspominaliśmy wcześniej, będzie można zakupić w tej cenie".

Jeśli więc ktoś w tej chwili widzi, że ceny są wyższe niż 1000 zł na rynku, to lepiej poczekać do sierpnia, kiedy przepisy zaczną obowiązywać - podsumował.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP