Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

25 tramwajów na 22 lipca. W Pesie świętują przetarg na tramwaje dla Sofii

9
Podziel się:

22 lipca okazał się bardzo dobrym dniem dla bydgoskiej Pesy. W Toruniu podpisała umowę na dostawę 5 maszyn, a w Sofii okazała się najlepsza w przetargu na dostawę 25 tramwajów. W Toruniu było łatwiej, bo konkurencja nie dopisała, ale w Bułgarii tak prosto nie było.

Tramwaj Swing na ulicach Sofii
Tramwaj Swing na ulicach Sofii (PESA)

W Toruniu przetarg na dostawę nowych tramwajów ogłoszono 13 grudnia 2019 r. W postępowaniu złożono tylko jedną ofertę. Zrobiła t PESA, która zażyczyła sobie prawie 46,5 mln złotych. Po sprawdzeniu pod względem formalnym i merytorycznym oferta została zaakceptowana, a umowę w obecności Prezydenta Torunia podpisano 22 lipca 2020 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6505439644047489v">Zakrywanie twarzy i ust w komunikacji miejskiej. Która maseczka najlepsza na upał?</a>

- Te tramwaje będą naprawdę na wysokim poziomie. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów, monitory reklamowe – wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Dostawy przewiduje się w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Nowe tramwaje będą obsługiwały przede wszystkim nową linię do tzw. osiedla Jar, ale wspomogą też inne trasy.

Tramwajem do Sofii

Tego samego dnia do siedziby spółki nadeszły świetne wieści z Bułgarii. W Sofii otwarto oferty w przetargu na dostawę 25 tramwajów. Złożyły je trzy firmy - turecki Durmazlar, czeska Skoda i Pesa Bydgoszcz. Ofertę Durmazlar odrzucono, a zarówno pod względem punktacji za technikę, jak i ceny lepsza okazała się oferta Pesa i wszystko wskazuje na to, że właśnie bydgoska firma dostarczy do Sofii kolejne tramwaje.

W stolicy Bułgarii jeździ już 37 tramwajów typu Swing, a w sumie Pesa wyprodukowała i dostarczyła do tej pory 735 tramwajów, z czego 565 jeździ w Polsce, a 170 zagranicą - poza Sofią także w Moskwie, Kijowie, rumuńskim Cluj i Kaliningradzie. W ostatnim czasie bydgoska spółka podpisała też umowę na dostawę 16 tramwajów do Jassy w Rumunii.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Polak
4 lata temu
tak trzeba robić jak Trzaskowski żeby osłabić Polskę. !!!!!!!!
polaraxa
4 lata temu
Ci którzy kupili Pesy w Polsce wiedzą że to marny wyrób i strasznie awaryjny więc wolą innych producentów a do tego jeszcze roczne opóźnienia w dostawach. Każdy przewoźnik powinien mieć prawo do kupna tego co mu się opłaca
emeryt 2020
4 lata temu
Jak zarobki dorównają do zachodnich to możemy zapomnieć o takich kontraktach. Firmy zachodnie ze względu na cenę odpadają na samym początku. Cena ,jakość ,terminowość i dobre stosunki międzyludzkie to klucz do zwycięstwa.
wiem co piszę
4 lata temu
PESA to dobra firma ale ostatnimi laty było tam za dużo majstrowania polityków. Może się w końcu ogarną i nie będzie tak jak ze stadniną koni w Janowie.
brotus
4 lata temu
A to ciekawe ci co tak polskie chwalą jakimi autami się poruszają ? Jakie mają telewizory ?itd. itd. itd .