Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

4-dniowy tydzień pracy. Hiszpanie będą mieli dłuższe weekendy

15
Podziel się:

Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które zdecydowały się na eksperyment ze skróceniem tygodnia pracy. Firmy, które zdecydują się wziąć w nim udział mogą liczyć na rządowe pieniądze.

4-dniowy tydzień pracy. Hiszpanie będą mieli dłuższe weekendy
Hiszpanie testują 4-dniowy dzień pracy.9 (pixabay.com)

Jak twierdzą przedstawiciele lewicowej partii Mas Madrid, pracownicy spędzający w pracy 32 godziny są wydajniejsi od tych, którzy pracują 40 godzin i więcej.

Rewolucyjny eksperyment ma kosztować 50 mln euro, które pokryją koszty firm, biorących w nim udział.

Program ma ruszyć jesienią a jego szczegóły wciąż są ustalane. Prawdopodobnie tydzień pracy zostanie skrócony do czterech dni, co oznacza, że Hiszpanie będą mieli jeden dodatkowy dzień na odpoczynek w weekend.

Zobacz także: Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?

Skrócenie tygodnia pracy nie będzie oznaczało redukcji wynagrodzenia. Eksperyment ma być prowadzony przez trzy lata, a udział w nim weźmie 200 przedsiębiorstw.

- Trzeba skończyć z kulturą obecności fizycznej w pracy, zgodnie z którą im więcej czasu spędzasz w biurze, tym bardziej jesteś produktywny. Nie zawsze tak jest. Dziś pracujemy mniej godzin niż przed wiekiem, a produkujemy więcej, bo produkcja nie polega na akumulowaniu godzin pracy, ale na wiedzy i technologii – powiedział przewodniczący Mas Madrid, Inigo Errejon w wywiadzie dla radia Cadena Ser.

Przypomnijmy, że epidemia koronawirusa doprowadziła w Hiszpanii do likwidacji ponad 360 tys. miejsc pracy. Na początku stycznia w 47-milionowej Hiszpanii bez zatrudnienia pozostawało 3,89 mln osób.

Jednocześnie z danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń państwowych wynika, że pod koniec 2020 r. składki pracownicze odprowadzało 360,1 tys. mniej osób niż przed rokiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Taka polska
3 lata temu
A my najlepiej 7 po 16h, + 2h na dojazd w każdą stronę i te 4h snu ma Ci wystarczyć. Sam widzę po swoim szefostwie - wielkie zdziwienie że człowiek ma wolne bo tak z grafiku wyszło. Albo telefony o 8:00 jak zmianę o 9 zaczynasz, bo ona już coś chce. Albo baba z kwiaciarni, mieszka teraz na Zanzibar, ludzie jej robią i na egzaminy dziecka przyjedzie w sierpniu tylko. 15zł/h płaci i się śmieje ze wszystkich.
Edek
3 lata temu
Biedne nieroby myśla że robiąc jeszcze mniej będą mieli jeszcze więcej
Należy się!
3 lata temu
No i bardzo dobry pomysł,w Niemczech też już wprowadzili i tak powinno być wszędzie szczególnie w polsce,pamiętaj że życie i zdrowie masz jedno a roboty nigdy nie przerobisz !!!
Lewnik
3 lata temu
Hahaha.. hiszpanie w firmach pracują rano do lunchu, potem często już popołudniu nie wracają do biur.
Tommy
3 lata temu
"Rewolucyjny eksperyment ma kosztować 50 mln euro, które pokryją koszty firm, biorących w nim udział." - widział ktoś komunistę wydającego swoje pieniądze?