Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

500+ dla emerytów na wypoczynek. Senat przyjął ustawę

56
Podziel się

Senat chce rozszerzenia bonu turystycznego o emerytów i rencistów, z programu skorzystać może aż 9 mln osób. Każdy dostałby po 500 zł do wykorzystania na wypoczynek. Jeśli dobrze pójdzie, przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu.

500+ dla emerytów na wypoczynek. Senat przyjął ustawę
Bon turystyczny także dla seniorów? Senat przyjął ustawę przez aklamację (money.pl, Rafał Parczewski)
bEihySMR

Polski Bon Turystyczny to 500 zł na wakacje przyznawane na każde dziecko. Jednak od września program może zostać rozszerzony także o seniorów, tego chce Senat, ale zgodzić musi się na to jeszcze Sejm.

Senat przez aklamację (nikt nie był przeciw) przyjął ustawę rozszerzającą bony turystyczne na emerytów i rencistów, a to pieniądze dla 9 mln osób. Jednak podobną próbę senatorowie podejmowali już rok temu, wtedy polegli, bo Sejm odrzucił ich propozycję.

bEihySMT

Z bonu dotąd korzystali wszyscy ci, którzy pobierają 500+ na dzieci. Podobnie jak w tym programie, w Polskim Bonie Turystycznym nie obowiązuje limit dochodów, 500 zł przyznawane jest na każde dziecko, a więc jest to 6 mln 600 tys. beneficjentów.

Zobacz także: Pensja minimalna. Jest postulat rewolucji

To znacznie mniej niż emerytów i rencistów, dlatego Sejm większością głosów Zjednoczonej Prawicy może nie zgodzić się na rozszerzenie programu, byłoby to duże obciążenie dla budżetu. Jednak w rozmowie z "Super Expressem" senator Krzysztof Kwiatkowski przekonuje, że tym razem Sejm powinien zgodzić się na rozszerzenie bonu.

bEihySMZ

- To nie powoduje żadnych wydatków z budżetu państwa. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystała zaledwie jedna czwarta uprawnionych, czyli są zabezpieczone środki do wykorzystania przez seniorów. Rozszerzenie programu nastąpi we wrześniu, więc emeryci i renciści pojadą na wczasy po sezonie turystycznym, kiedy jest taniej i gdy branża turystyczna potrzebuje wsparcia - przekonuje senator.

Bon turystyczny to dofinansowanie do wypoczynku, można go wykorzystać m.in. na opłacenie noclegów czy imprez turystycznych. Wszedł w życie w lipcu 2020 roku, a wykorzystać można go aż do marca 2022 roku. Co istotne, nie podlega on wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

ZUS wydał już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na blisko 1,5 mld zł. Zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny wzrasta, jednak póki co beneficjenci trzymają bony na później. Z przyznanej kwoty wydano dotąd jedynie 400 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEihySNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
taka prawda
5 dni temu
A dlaczego tylko 1/4 skorzystała? Ano, z dwóch powodów, po pierwsze nie chcą inwigilacji, gdzie byli i z kim, bo sanepidy usilnie szukają ludzi, żeby ich wysłać na kwarantannę, gdyż statystyki nie mogą spaść, po drugie, nie chcą zakładać konta na PUE ZUS, żeby owy bon pobrać, bo to też inwigilacja - patrz punkt pierwszy.
seniorka
1 tyg. temu
a dlaczego emeryt ma nie dostać skoro płaci podatki a posłowie sejmu z tego korzystają sowicie to 500+ nie jest wygórowana kwota ale na pewno pomocna bo bardzo wszystko zdrożało przynajmniej na rehabilitację emeryt by miał jak wyjedzie uważam że sejm to zaakceptuje i to jest dobra pora realizacji bo emeryci jeżdżą po sezonie bo jest taniej
Ana
1 tyg. temu
A dla ludzi którzy pracują i wychowali swoje dzieci bez 500 nic się nie należy przykre
bEihySNv
willikas@pocz...
1 tyg. temu
Niech złodzieje z PO oddadzą co ukrali a starczy dla wszyskich
Jacos
1 tyg. temu
Dotychczas ze swoich podatków finansuję cały ten rozdawniczy cyrk, dodatkowo ponosząc większe koszty utrzymania związane ze wzrostem cen spowodowanym inflacją.
...
Następna strona