Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

500+ dla emerytów na wypoczynek. Senat przyjął ustawę

63
Podziel się:

Senat chce rozszerzenia bonu turystycznego o emerytów i rencistów, z programu skorzystać może aż 9 mln osób. Każdy dostałby po 500 zł do wykorzystania na wypoczynek. Jeśli dobrze pójdzie, przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu.

500+ dla emerytów na wypoczynek. Senat przyjął ustawę
Bon turystyczny także dla seniorów? Senat przyjął ustawę przez aklamację (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski Bon Turystyczny to 500 zł na wakacje przyznawane na każde dziecko. Jednak od września program może zostać rozszerzony także o seniorów, tego chce Senat, ale zgodzić musi się na to jeszcze Sejm.

Senat przez aklamację (nikt nie był przeciw) przyjął ustawę rozszerzającą bony turystyczne na emerytów i rencistów, a to pieniądze dla 9 mln osób. Jednak podobną próbę senatorowie podejmowali już rok temu, wtedy polegli, bo Sejm odrzucił ich propozycję.

Z bonu dotąd korzystali wszyscy ci, którzy pobierają 500+ na dzieci. Podobnie jak w tym programie, w Polskim Bonie Turystycznym nie obowiązuje limit dochodów, 500 zł przyznawane jest na każde dziecko, a więc jest to 6 mln 600 tys. beneficjentów.

Zobacz także: Pensja minimalna. Jest postulat rewolucji

To znacznie mniej niż emerytów i rencistów, dlatego Sejm większością głosów Zjednoczonej Prawicy może nie zgodzić się na rozszerzenie programu, byłoby to duże obciążenie dla budżetu. Jednak w rozmowie z "Super Expressem" senator Krzysztof Kwiatkowski przekonuje, że tym razem Sejm powinien zgodzić się na rozszerzenie bonu.

- To nie powoduje żadnych wydatków z budżetu państwa. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystała zaledwie jedna czwarta uprawnionych, czyli są zabezpieczone środki do wykorzystania przez seniorów. Rozszerzenie programu nastąpi we wrześniu, więc emeryci i renciści pojadą na wczasy po sezonie turystycznym, kiedy jest taniej i gdy branża turystyczna potrzebuje wsparcia - przekonuje senator.

Bon turystyczny to dofinansowanie do wypoczynku, można go wykorzystać m.in. na opłacenie noclegów czy imprez turystycznych. Wszedł w życie w lipcu 2020 roku, a wykorzystać można go aż do marca 2022 roku. Co istotne, nie podlega on wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

ZUS wydał już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na blisko 1,5 mld zł. Zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny wzrasta, jednak póki co beneficjenci trzymają bony na później. Z przyznanej kwoty wydano dotąd jedynie 400 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Emeryt
2 lata temu
Kiedy w końcu będzie ten obiecany bon turystyczny dla emerytów..wzrodly opłaty Za 0byt w sanatorium.wielki czas wywiązać się z obietn8c
Najka
3 lata temu
Kiedy ja wychowywałam swoje dzieci , nie było takich pomocy jak 500+ czy bon wakacyjny. Nigdy też nie dostałam tz rodzinnego. Wychowałam swoje dzieci na porządnych ludzi 🤗 obydwoje pracują na kierowniczych stanowiskach i zarabiają nie złą kasę. Mąż alkoholik ale mimo wszystko, po rozwodzie radziłam sobie . Więc dlaczego teraz miałybym nie dostać tego cholernego bonu po sezonie !!! Moja emerytura jest ok , starcza i co ? Mam prawo czy nie ??? Niestety patole mają więcej praw !!!
Cedric
3 lata temu
Apollo, do ciebie. Popracuj 40 lat, a później cokolwiek powiedz na temat emerytów.
Emerytyka
3 lata temu
Jak młodzi dostają na dzieci 500 plus,potem 300zl na rozpoczęcie szkoły,i bon turystyczny 500 plus na dziecko od lat to jest ok.Ale jak emeryci po raz pierwszy może dostaną, lub nie bon turystyczny to już zaczynają się schody.Czy my jesteśmy ten gorszy sort,że dostajemy tylko ochłapy,albo nic.Jeszcze będziemy mieli ograniczenia wyjazdu na wakacje ,bo przecież liczą się tylko młodzi i dzieci.Wstyd ,że tak w Polsce traktuje się seniorów,których emerytury są tak niskie że na nic ich nie stać,i chociaż ten bon pozwolił by im na krótki wypad na wakacje.I koniec tematu...
jozefa
3 lata temu
moze ten komentarz przeczyta prezes Jarosław Kaczynski bon,powinien się należec po ciężkiej pracy emerytów ,co nic nie widzieli tylko ciężko pracowali, dla dobra ojczyzny,Jestes prezes emerytem i powinneś fo zrozumiec i iść za nami
...
Następna strona