Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

500+ na każde dziecko. Zmienia się wniosek. Co zrobić, by dostać świadczenie od lipca?

184
Podziel się:

Program "Rodzina 500+" obejmie każde dziecko. To powoduje ważne zmiany. Rząd zapewnia, że wnioski będą przyjmowane od lipca, jednak już wiadomo, że jedynie te elektroniczne. Na wypłatę trzeba będzie poczekać.

500+ na każde dziecko. Od lipca można składać wnioski. A kiedy będą wypłaty?
500+ na każde dziecko. Od lipca można składać wnioski. A kiedy będą wypłaty? (East News, PIOTR MOLECKI)

Z programu "Rodzina 500+" znika kryterium dochodowe, co oznacza, że każde dziecko zostanie nim objęte. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych. Poznaliśmy szczegóły nowych założeń.

Rząd zapewnia, że program będzie obowiązywał od 1 lipca. To prawda, jednak myli się ten, kto liczył na pieniądze jeszcze w tym miesiącu, czy nawet w sierpniu. Pierwsze wypłaty będą realizowane dopiero w październiku. Każdy z rodziców czy opiekunów musi złożyć wniosek o 500+ raz w roku.

Od 1 lipca wniosek złożyć będzie można tylko w wersji elektronicznej, czyli przez internet (na portalach: ZUS PUE, Emp@tia, ePUAP oraz w bankowości internetowej).

Od 1 sierpnia będzie go można składać również tradycyjnie, czyli bezpośrednio w odpowiednim do miejsca zamieszkania Miejskim lub Gminnym Ośrodku Opieki Społecznej, albo przesyłając go pocztą.

W lipcu należy spodziewać się fali wniosków. Programem objętych zostanie wówczas dodatkowo 2 mln jedynaków, a łącznie w 500+ będzie 6,8 mln dzieci.

Ważna informacja dotyczy także dzieci, wobec których toczy się postępowanie o przysposobienie do rodziny zastępczej. Jeśli postępowanie jest w toku, nawet wtedy można starać się o 500 zł.

Podstawą jest decyzja sądu o umieszczeniu dziecka pod dachem przyszłych rodziców jeszcze przed rozprawą rozstrzygającą. Wtedy osoba osoba przysposabiająca staje się opiekunem faktycznym i może otrzymać świadczenie 500+.

Zobacz także: Obejrzyj: Sonik nie weźmie 500+. "Powinienem dawać, a nie brać"

Z kolei jeśli 16-latka urodzi dziecko, automatycznie zostaje pozbawiona prawa do świadczenia 500+ na siebie, dostanie za to 500 zł na swoje dziecko.

Co więcej, w świetle prawa "z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny" - głosi art. 10. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Dziewczyna wchodząca w związek małżeński po 16. roku życia, staje się automatycznie pełnoletnia i dlatego jej również odebrane zostanie świadczenie 500+.

Praca za granicą

Zgodnie z ustawą, na podstawie której pieniądze z programu "Rodzina 500+" trafiają na konta beneficjentów, są pewne ograniczenia dotyczące osób pracujących za granicą.

Zgodnie z art. 8. ust. 1. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze 500+ nie przysługuje, jeżeli osoba pracująca za granicą pobiera na dziecko świadczenie o "podobnym charakterze" w kraju, w którym pracuje.

Dla przykładu, jeśli ojciec dziecka pracuje za granicą, a dziecko wychowuje się przy matce w Polsce, ale ojciec pobiera podobne świadczenie do 500+ w kraju emigracji zarobkowej, nie ma prawa do wnioskowania o 500+.

Jest jednak od tego odstępstwo. W ustawie zapisano, że nie dotyczy to przypadków, kiedy "przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej". Wtedy można wnioskować o 500+.

Ważne daty

Obecnie okres rozliczeniowy dla 500+ zaczyna się 1 października, a kończy 30 września. Zmieni się to już w 2021 roku - na okres od 1 czerwca do 31 maja.

Na razie jednak obowiązują stare zasady. Jedynie złożenie wniosku do 31 sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia jeszcze w październiku. Będzie to skumulowana wypłata - za lipiec, sierpień i wrzesień. To oznacza, że osoby, które ze złożeniem wniosku nie będą zwlekały, w październiku dostaną aż 1500 zł. A każdego następnego miesiąca będą odbierały przelew na 500 zł.

Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 września – wypłata 500+ za wrzesień, październik i listopad nastąpi do 30 listopada – a dalej świadczenie będzie wpływało na konto co miesiąc.

Dla wniosków złożonych do 31 października 2019 r., wypłata świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi do 31 grudnia 2019 r. Później, jak wyżej, co miesiąc.

Ważna kwestia dotyczy wniosków złożonych po 31 października. Wtedy uzyskuje się jedynie prawo do świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

500 zł na każde dziecko przysługuje aż do osiągnięcia przez nie wieku dorosłości, czyli 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(184)
MGa
3 lata temu
Wreszcie sprawiedliwe rozwiązanie, bo dotyczy wszystkich w jednakowym stopniu.
Triari
5 lata temu
Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500+ teraz, kiedy się dopiero zaczęło? Poza tym to dystrybucja środków, trafiają do obywateli, odebrane najprawdziwszej mafii: biznesmenom utrzymującym szemrane kontakty z politykami.
BG
5 lata temu
Takie dodatki powinni przejąć pracodawcy przy naliczaniu wynagrodzenia. Oczywiście państwo musi na to dawać pieniądze. Tak jak kiedyś rodzinne było wypłacane przy pensji, nie było by biurokracji i papierzysków. Są dzieci składa się wniosek w dziale kadr, w małych firmach każdy wie ile kto ma dzieci w dużych molochach też nie było by problemu.Ci co nie pracują mogli by tylko składać te wnioski do MPOS-u(takim to bym nie dawała) zaraz by się wzieli za robotę.
baba 55
5 lata temu
a jeśli dzieci uczą się w szkole średniej to kończą ją w wieku 19 lat w LO , albo 20 - 21 w technikum, one nie pracują i są pomijane , czy to są gorsze dzieci pomimo , że nadal się uczą? Dlaczego nie ma do ukończenia szkoły średniej ?
max
5 lata temu
oj czeka nas druga Grecja...
...
Następna strona