Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

500+ na każde dziecko. Zmienia się wniosek. Co zrobić, by dostać świadczenie od lipca?

183
Podziel się

Program "Rodzina 500+" obejmie każde dziecko. To powoduje ważne zmiany. Rząd zapewnia, że wnioski będą przyjmowane od lipca, jednak już wiadomo, że jedynie te elektroniczne. Na wypłatę trzeba będzie poczekać.

500+ na każde dziecko. Od lipca można składać wnioski. A kiedy będą wypłaty?
500+ na każde dziecko. Od lipca można składać wnioski. A kiedy będą wypłaty? (East News, PIOTR MOLECKI)
bDIYYgCZ

Z programu "Rodzina 500+" znika kryterium dochodowe, co oznacza, że każde dziecko zostanie nim objęte. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych. Poznaliśmy szczegóły nowych założeń.

Rząd zapewnia, że program będzie obowiązywał od 1 lipca. To prawda, jednak myli się ten, kto liczył na pieniądze jeszcze w tym miesiącu, czy nawet w sierpniu. Pierwsze wypłaty będą realizowane dopiero w październiku. Każdy z rodziców czy opiekunów musi złożyć wniosek o 500+ raz w roku.

bDIYYgDb

Od 1 lipca wniosek złożyć będzie można tylko w wersji elektronicznej, czyli przez internet (na portalach: ZUS PUE, Emp@tia, ePUAP oraz w bankowości internetowej).

Od 1 sierpnia będzie go można składać również tradycyjnie, czyli bezpośrednio w odpowiednim do miejsca zamieszkania Miejskim lub Gminnym Ośrodku Opieki Społecznej, albo przesyłając go pocztą.

bDIYYgDh

W lipcu należy spodziewać się fali wniosków. Programem objętych zostanie wówczas dodatkowo 2 mln jedynaków, a łącznie w 500+ będzie 6,8 mln dzieci.

Ważna informacja dotyczy także dzieci, wobec których toczy się postępowanie o przysposobienie do rodziny zastępczej. Jeśli postępowanie jest w toku, nawet wtedy można starać się o 500 zł.

Podstawą jest decyzja sądu o umieszczeniu dziecka pod dachem przyszłych rodziców jeszcze przed rozprawą rozstrzygającą. Wtedy osoba osoba przysposabiająca staje się opiekunem faktycznym i może otrzymać świadczenie 500+.

bDIYYgDi
Zobacz także: Obejrzyj: Sonik nie weźmie 500+. "Powinienem dawać, a nie brać"

Z kolei jeśli 16-latka urodzi dziecko, automatycznie zostaje pozbawiona prawa do świadczenia 500+ na siebie, dostanie za to 500 zł na swoje dziecko.

Co więcej, w świetle prawa "z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny" - głosi art. 10. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

bDIYYgDj

Dziewczyna wchodząca w związek małżeński po 16. roku życia, staje się automatycznie pełnoletnia i dlatego jej również odebrane zostanie świadczenie 500+.

Praca za granicą

Zgodnie z ustawą, na podstawie której pieniądze z programu "Rodzina 500+" trafiają na konta beneficjentów, są pewne ograniczenia dotyczące osób pracujących za granicą.

Zgodnie z art. 8. ust. 1. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze 500+ nie przysługuje, jeżeli osoba pracująca za granicą pobiera na dziecko świadczenie o "podobnym charakterze" w kraju, w którym pracuje.

bDIYYgDk

Dla przykładu, jeśli ojciec dziecka pracuje za granicą, a dziecko wychowuje się przy matce w Polsce, ale ojciec pobiera podobne świadczenie do 500+ w kraju emigracji zarobkowej, nie ma prawa do wnioskowania o 500+.

Jest jednak od tego odstępstwo. W ustawie zapisano, że nie dotyczy to przypadków, kiedy "przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej". Wtedy można wnioskować o 500+.

Ważne daty

Obecnie okres rozliczeniowy dla 500+ zaczyna się 1 października, a kończy 30 września. Zmieni się to już w 2021 roku - na okres od 1 czerwca do 31 maja.

Na razie jednak obowiązują stare zasady. Jedynie złożenie wniosku do 31 sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia jeszcze w październiku. Będzie to skumulowana wypłata - za lipiec, sierpień i wrzesień. To oznacza, że osoby, które ze złożeniem wniosku nie będą zwlekały, w październiku dostaną aż 1500 zł. A każdego następnego miesiąca będą odbierały przelew na 500 zł.

Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 września – wypłata 500+ za wrzesień, październik i listopad nastąpi do 30 listopada – a dalej świadczenie będzie wpływało na konto co miesiąc.

Dla wniosków złożonych do 31 października 2019 r., wypłata świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi do 31 grudnia 2019 r. Później, jak wyżej, co miesiąc.

Ważna kwestia dotyczy wniosków złożonych po 31 października. Wtedy uzyskuje się jedynie prawo do świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.

500 zł na każde dziecko przysługuje aż do osiągnięcia przez nie wieku dorosłości, czyli 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIYYgDC
KOMENTARZE
(183)
art
2 lata temu
to jest taka bomba włożona pod budżet z opóźnionym zapłonem, PiS juz z tego raz się wyłgał to wyłga sie po raz 2gi, a opozycja jak wygra to się okaże, że trzeba drukować pieniądze....
ali
2 lata temu
STOP rozdawnictu , nieroby do roboty
Podatnik
2 lata temu
Ciekawe ile teraz będzie kosztowało paliwo i ile podatków od podatków wprowadzą. To jest fikcja, będziemy płacić na nierobów. Nich wprowadzą 500+ na każde dziecko, ale dla rodziców, którzy pracują w tym Kraju legalnie i odprowadzają podatki, a nie wspierają patologię.
bDIYYgDD
moj nick
2 lata temu
Lipiec, sierpień, kasa dopiero od października. Wiecie dlaczego ?? Wtedy już o te wypłaty będą się musieli martwic następcy pisowców.
jarek
2 lata temu
Do wypłaty będzie niezbędna kopia karty głosowania ,,,,
...
Następna strona