Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" na 1 dziecko 2019. Nowe warunki przyznawania świadczeń

3
Podziel się:

W czwartek Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy w sprawie rządowego programu skierowanego do rodzin. Jedna z najważniejszych zmian obejmie wypłatę "500 plus" również na pierwsze dziecko jeszcze w 2019 r.

"500 plus" na 1 dziecko 2019. Warunki
"500 plus" na 1 dziecko 2019. Warunki (PAP)

"500 plus" na 1 dziecko 2019

Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zostały przyjęte przez Sejm pod koniec kwietnia br. Najważniejsza z nich obejmuje wypłatę świadczenia "500 plus" na pierwsze dziecko.

W czwartek nowelizacja ustawy została poparta również przez Senat. Jak podkreśla ministerstwo rodziny, zmiany, po podpisaniu przez prezydenta wejdą w życie od 1 lipca.

Obecnie świadczenie "500 plus" wypłacane jest dopiero na drugie i kolejne dziecko. Według szacunków resortu rodziny po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci.

Zobacz także: Zobacz: Pułapka "500 plus". "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

- Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne. Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych – podkreślała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w programie "500 plus" ograniczą również biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

"500 plus" na 1 dziecko 2019. Nowe warunki - zmiana we wnioskowaniu

Znowelizowana ustawa o "500 plus" zakłada także likwidacje progu dochodowego. - Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - zapewniała minister Rafalska.

Obecnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku (bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące).

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa zmiany w programie "500 plus" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Podsumowując, wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
al
5 lata temu
500+ na pierwsze dziecko, a za 15 lat będzie taki kryzys ekonomiczny jak kiedyś w Grecji
Love
5 lata temu
Jakie to cudowne i piękne dawać za free test pełen miłości do bliźnich cudownie cudownie kocham kocham kocham
ZK590
5 lata temu
DLACZEGO ja mam płacić alimenty na obcych ludzi ?