Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w ustawie. "W lipcu pierwsze wypłaty"

115
Podziel się:

Świadczenie "500 plus" zostało rozszerzone i pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko. - Bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej - zapowiedziała w połowie czerwca minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Wszystko zależy kiedy rodzice złożą wniosek.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Na zdj. Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej
"500 plus" na pierwsze dziecko. Na zdj. Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (PAP)

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie ("500 plus" - przyp. red.). Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

W maju prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - tzw. "500 plus". Od lipca, program obejmie również pierwsze dzieci, nie jak do tej pory jedynie drugie i kolejne.

Według szacunków resortu pracy po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

Zobacz: Wiceprezes ZBP: na "500 plus" i konsumpcji nie można budować gospodarki

"500 plus" na pierwsze dziecko. Nowe zasady wnioskowania

Znowelizowana ustawa o "500 plus" wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego czasu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister Rafalska.

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie, w październiku 3,3 mln opiekunów otrzyma świadczenie z wyrównaniem od lipca, a więc po 1500 zł. plus świadczenie za październik.

Jeśli wniosek nie zostanie złożony do 1 października pieniądze z wyrównania - 1500 zł - przepadną.

Jak zapowiada resortu rodziny zmiany w programie "500+" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

- Jestem przekonana co do tego, że będą (w lipcu - PAP) pierwsze wypłaty, ponieważ wiem, że samorządy są gotowe - tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno - zapewniała w połowie czerwca minister pracy Bożena Borys-Szopa, podkreślając, iż rządowi zależy na szybkiej i płynnej realizacji programu "500 plus".

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wyjątki stanowią jedynie "dorosłe dzieci".

Jeśli 16-latka urodzi i będzie pobierała pieniądze na swoje dziecko, automatycznie jej rodzic bądź opiekun przestanie mieć prawo do pobierania świadczenia na nią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
chętny na dod...
3 lata temu
lubie pis ale 500 zł na dziecko to za mało
Ubawiona
3 lata temu
jak ktoś pluje - to chyba nie bierze tej kasy prawda ?- bo to byłoby żałosne - oj wielu takich żalosnych furiatów widzę tu, wielu hehehe i strasznie plują - uwaga żeby się nie utopić we własnej nienawiści -
wanka
3 lata temu
kopuluje bezplanie ale 500+ wezme!!! dawaj
emeryt.
3 lata temu
A , co by się stało gdyby Rząd zaproponował , 500+dla każdegoemeryta . Puszcza Białowieska duża , drzewa wystarczy na drukowanie pieniędzy, na długo . I poparcie by bardzo wzrosło , przez emerytów.Wodzu z Nowogrodzkiej , pomyśl o tym. Tyle bzdur wprowadziłeś, że jesdna więcej nie robi różnicy.
gen.
3 lata temu
skończyła się kasa, skończył się gierek :-)
...
Następna strona