Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
500 plus
01.07.2019 07:46

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w ustawie. "W lipcu pierwsze wypłaty"

Świadczenie "500 plus" zostało rozszerzone i pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko. - Bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej - zapowiedziała w połowie czerwca minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Wszystko zależy kiedy rodzice złożą wniosek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"500 plus" na pierwsze dziecko. Na zdj. Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie ("500 plus" - przyp. red.). Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

W maju prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - tzw. "500 plus". Od lipca, program obejmie również pierwsze dzieci, nie jak do tej pory jedynie drugie i kolejne.

Według szacunków resortu pracy po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

Zobacz: Wiceprezes ZBP: na "500 plus" i konsumpcji nie można budować gospodarki

"500 plus" na pierwsze dziecko. Nowe zasady wnioskowania

Znowelizowana ustawa o "500 plus" wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego czasu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister Rafalska.

Jeśli wniosek zostanie złożony w terminie, w październiku 3,3 mln opiekunów otrzyma świadczenie z wyrównaniem od lipca, a więc po 1500 zł. plus świadczenie za październik.

Jeśli wniosek nie zostanie złożony do 1 października pieniądze z wyrównania - 1500 zł - przepadną.

Jak zapowiada resortu rodziny zmiany w programie "500+" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

- Jestem przekonana co do tego, że będą (w lipcu - PAP) pierwsze wypłaty, ponieważ wiem, że samorządy są gotowe - tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno - zapewniała w połowie czerwca minister pracy Bożena Borys-Szopa, podkreślając, iż rządowi zależy na szybkiej i płynnej realizacji programu "500 plus".

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wyjątki stanowią jedynie "dorosłe dzieci".

Jeśli 16-latka urodzi i będzie pobierała pieniądze na swoje dziecko, automatycznie jej rodzic bądź opiekun przestanie mieć prawo do pobierania świadczenia na nią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2019

SławekOKRADACIE NAS, żeby nas potem OBDAROWAĆ W ZAMIAN ZA GŁOSY WYBORCZE to jest DRAŃSTWO!

01-07-2019

ALAWSZYSCY CI CO KRYTYKUJĄ 500 NIEECH WIEDZĄ ,ŻE W NIEMCZECH PŁACĄ NA DZIECKO 1500

01-07-2019

piterdostane 500,ale i tak nie zasglosuje nigdy na pis

Rozwiń komentarze (115)