Notowania

zus
08.05.2019 16:07

Adam Abramowicz chce abolicji dla dłużników ZUS. Ministerstwo Finansów ma inne plany

Długi firm to "niepowetowane straty dla polskiej gospodarki" Dlatego też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce abolicji dla przedsiębiorców mających zaległości w ZUS. Chciałby, aby darowano długi powstałe w latach 1999 - 2018.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska jest adresatką pisma Adama Abramowicza,w którym przekonuje on o konieczności wprowadzenia abolicji dla przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej o umożliwienie anulowania długów przedsiębiorców w ZUS. Chodzi o niezapłacone składki z lat 1999-2018 - informuje Next.gazeta.

Szefowa resortu pracy jeszcze nie ustosunkowała się do prośby, ale z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita" wynika jednak, że na abolicję nie ma szans. Anonimowy wysoki urzędnik zajmujący się ubezpieczeniami, z którym rozmawiała gazeta, twierdzi wręcz, że od 2020 r. rząd będzie raczej oczekiwał zwiększenia wpływów do ZUS.

Eksperci ostrzegają, że już dziś w Polsce narasta deficyt kadry IT.
Rynek pracy. Test przedsiębiorcy i zniesienie 30-krotności uderzą w polską branżę IT

To nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak duże środki będą potrzebne na realizację programów zwanych popularnie "piątką Kaczyńskiego". Że śruba będzie podatnikom dokręcana, pośrednio potwierdza Teresa Czerwińska, minister finansów. Zdradziła, że rząd przygotuje ustawy, które będą przeciwdziałały wypychaniu ludzi z etatów na samozatrudnienie.

Obejrzyj: Test przedsiębiorcy. W rządzie jest spór. Minister komentuje

Zdaniem Abramowicza abolicja jest niezbędna, bo zadłużenie w ZUS uniemożliwia wielu przedsiębiorcom jakąkolwiek działalność na rynku. A to, jak przekonuje Rzecznik, powoduje "niepowetowane straty dla polskiej gospodarki i zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, jak również do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".

To Jadwiga Emilewicz ogłosiła "koniec" testu przedsiębiorcy. M.in. jej resort pracuje nad sposobem uszczelnienia przepisów
Testu przedsiębiorcy może i nie będzie, ale samozatrudnieni będą sprawdzani. "Mamy rozwiązania"

Wprawdzie w 2012 r. przeprowadzono abolicję, ale według Rzecznika jej założenia były niewystarczające. Umorzenie długu objęło wyłącznie tych, którzy uregulowali bieżące składki. A przecież wielu przedsiębiorców, którzy borykali się z problemami, nie było w stanie ponieść takiego wydatku, więc ich dług pozostał w tej samej wysokości.

- Wysokość zadłużenia ogółem płatników za lata 1999-2017 wyniosła ponad 4 miliardy zł i z każdym rokiem wyraźnie wzrasta - czytamy w piśmie skierowanym do Ministerstwa Pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, adam abramowicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

NormalnyBeznadziejny pomysł. Ja zawsze płace w terminie. Czy jestem przez to gorszy? I będe gorzej traktowany.

08-05-2019

LechA ja głupi przez dwa lata regularnie spłacałem swoje zadłużenie w ZUS-sie :-/ Człowiek to jednak jest naiwny .

08-05-2019

olok, ale co z moimi składkami, których "wielki przedsiębiorca" nie mógł wówczas opłacić, bo akurat kupował nowe samochody i mieszkanie córce?

Rozwiń komentarze (229)