Notowania

Afera GetBack. "Wyborcza": rząd ukrywa prawdę

Polacy mogli stracić setki milionów złotych mniej w aferze trefnych obligacji GetBacku, gdyby nie opieszałość Komisji Nadzoru Finansowego - informuje "Wyborcza". KNF zwlekała z zawiadomieniem prokuratury, w tym czasie spółka dalej sprzedawała nic nie warte obligacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Poszkodowanych w aferze GetBacku mogło być znacznie mniej. Opieszałość KNF

Komisja Nadzoru Finansowego przez ponad dwa miesiące zwlekała z zawiadomieniem prokuratury o nieprawidłowościach w firmie GetBack - informuje "Gazeta Wyborcza". W tym czasie spółka sprzedała Polakom obligacje za setki milionów złotych, które dziś nie mają żadnej wartości

Raport NIK o nieprawidłowościach w nadzorze KNF i organów państwa nad GetBackiem powstał w 2019 r., ujawniony ma zostać za trzy tygodnie. "Wyborczej" udało się poznać główne tezy raportu. Jak się okazuje, mimo że KNF dostawała sygnały, iż spółka prowadzi ryzykowną politykę inwestycyjną, nie było żadnej kontroli nad GetBackiem.

"Gdy w końcu KNF wysłała tam kontrolę, ujawniła ona 'poważne zastrzeżenia'. Mimo to KNF nie powiadomiła prokuratury czy ABW, nie wpisała też GetBacku na listę ostrzeżeń publicznych" - czytamy w dzienniku. Przez to narażono inwestorów i opóźniono zamknięcie spółki. Nieświadomi inwestorzy do końca kupowali obligacje. Jakby tego było mało, zarząd Giełdy Papierów Wartościowych dopuścił do obrotu akcje GetBacku, opierając się na jednej opinii wystawionej przez pracownika spółki.

Jak przypomina "GW", szefem KNF w tamtym czasie był Marek Chrzanowski, który od końca 2018 r. ma zarzuty dotyczące złożenia korupcyjnej propozycji Leszkowi Czarneckiemu. Chrzanowski to protegowany szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dzięki któremu zaczął robić za rządów PiS wielką karierę.

Obejrzyj: Odpłatność ze usługi medyczne? Nie ma szans

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, nik, getback, obligacje, afera, rząd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2020

jaroA Glapiński i Chrzanowski na wolności ?. Na Tuska i PO nie uda się zwalić winy.

09-01-2020

lechuAfera PIS-GetBack przebija wszystkie dotychczasowe afery nawet SKOK .Brawo dojna zmiana.

09-01-2020

ZoskaA pis siedzi i knuje jak tu odwrócić kota ogonem i zwalić winę na Tuska... skoro amber gold okazał się być kapiszonem.

Rozwiń komentarze (107)