Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Akcyza na piwo. Premier ruga ministra rolnictwa: "może nie lubić piwa, ale akcyza nie wzrośnie"

70
Podziel się:

Rozdźwięk w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki "zgasił" w rozmowie z money.pl pomysł ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego w sprawie zrównania akcyzy na piwa z alkoholami wysokoprocentowymi. - Nie ma takich planów - zapewnia szef rządu.

Akcyza na piwo nie wzrośnie. Premier stawia sprawę jasno - ucina spekulacje i ruga ministra rolnictwa
Akcyza na piwo nie wzrośnie. Premier stawia sprawę jasno - ucina spekulacje i ruga ministra rolnictwa (PAP, Tomasz Gzell)

Dwie rozmowy z money.pl, z każdej wynika co innego. Mowa o pomyśle ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zrównaniu akcyzy na "lekkie" alkohole z akcyzą na alkohole wysokoprocentowe, co skutkowałoby m.in. znacznym wzrostem cen piwa.

Jeszcze w środę, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, w rozmowie z money.pl minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał, że akcyza na tanie piwo i wino powinna wzrosnąć.

- Preferencje dla piwa są dla mnie niezrozumiałe. Wiem, że się narażam zagranicznym koncernom, które w łapach trzymają polski sektor piwa. Jeżeli napój alkoholowy zawiera alkohol ze spirytusu, a nie z fermentacji w szczególnych warunkach, bo to paskudztwo po 1,50 zł nie ma nic wspólnego z piwem, to poziom akcyzy powinien być uzależniony od zawartości spirytusu i nie powinno być tu żadnych ulg - stwierdził szef resortu rolnictwa, zapewne myśląc, że pomysł spotka się z uznaniem premiera.

Podkreślił przy tym, że piwa czy wina, w których następuje fermentacja, powinny być "w sposób szczególny preferowane". - Specjaliści mówią, że takie piwo powinno kosztować 8-10 zł, ale nie 1,50 zł czy 1,99 zł. Bo to jest badziewie udające piwo - podsumował Ardanowski.

Zobacz także: Obejrzyj: Akcyza na piwo? Premier ucina spekulacje

Nic z tego. Minister rolnictwa nie miał nawet szansy zgłosić swojego pomysłu na posiedzeniu rządu. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla money.pl przekreślił szansę na jego wcielenie.

- Nie słyszałem o tym pomyśle, ale nie ma takich planów. Jak on nie lubi piwa, to jest jego problem. Ja natomiast bardzo lubię, ale to drugorzędne. Za to pierwszorzędna sprawa jest taka, że nie ma takich planów, by podnosić akcyzę. Pan minister wyraził jakiś pogląd, oczywiście ma prawo do swoich poglądów, ale ja mówię, jaka jest rzeczywistość budżetowa - w ten sposób w rozmowie z money.pl premier Mateusz Morawiecki uciął wszelkie spekulacje dotyczące podniesienia akcyzy na piwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
Jasiu
4 lata temu
Morawieckiemu nie można nigdy wierzyć jak i szeregowemu posłowi co chciał ukraść księżyc
wojtek
5 lata temu
to tylko aktorska zagrywka dle ciemnego luda.
wojtek
5 lata temu
To jest nie prawda, każde piwo jest fermentowane, nawet to za 1,50, dolewanie spirytusu jest nieopłacalne i nikt tego nie robi!
Twój nick
5 lata temu
Obecnie przeżywamy sezon dożynkowy, więc warto wsłuchać się w głosy rolników, którzy twierdzą że minister rolnictwa ma dość "koszerną" aparycję. Należy też uwzględnić że Pinokio i tym razem kłamie
j-24
5 lata temu
Przed wyborami nieee... Ale po wyborach do pomysłu się wróci... Skądś kasę trzeba na ciemny leniwy lud mieć
...
Następna strona