Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Alimenty. Ważna zmiana od 1 października

15
Podziel się:

Od 1 października wzrasta limit dochodów uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Więcej rodziców zyska prawo do alimentów z funduszu.

Alimenty. Ważna zmiana od 1 października
Minister rodziny przypomina o ważnej zmianie w funduszu alimentacyjnym. (KPRM, Adam Guz)

Od 1 października wchodzi w życie zasada "złotówka za złotówkę. Osoby przekraczające limit dochodu uprawniający do pobierania świadczenia nadal mogą je otrzymać, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Sam limit też ulegnie zmianie. Od 1 października będzie to 900, a nie 800 złotych.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów

Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Alimenty z funduszu przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, ale nie większej niż 500 zł miesięcznie.

Świadczenie może otrzymać osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie decyzji sądu, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w którego toku w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują dziecku do ukończenia 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności alimenty przysługują bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, lub gdy zawarła związek małżeński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Kici
3 lata temu
Materialistki które pobierają alimenty powinny przedstawiać faktury na co idą te pieniądze od alimenciarzy a nie tylko dawać d ponosić człowieka w sobie parę miesięcy potem go wyciąć i za to brać ponad 1000 i od państwa i od nieszczęśnika któremu rozłożyła kolana
Uyt
3 lata temu
Najpierw trzeba się pozbyć złodziei kmornikow żeby nie okradali ludzi z alimentów
sdf
3 lata temu
no ja na dzieci nie dostane alimentow ani 500plusow,bo ja dzieci nie mam,dostanie tylko ta co dzieci urodzila,wiec mnie ten problem nie dotyczy
Jeeee
3 lata temu
Nie dodali że podatek od tego trzeba zapłacić
Jerry
3 lata temu
Nic Ci ludzie co niby rządzą o niczym niw maja pojęcia ! Tylko Kłamstwo kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo!!!! ZUS nie wypaca ludziom zasiłków chorobowych im należnych ! Maja taki bałagan i brak kompetentnych ludzi ze ktoś kto się z nimi nie spotkał to nie uwierzy !