Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Alimenty. Ważna zmiana od 1 października

15
Podziel się

Od 1 października wzrasta limit dochodów uprawniający do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Więcej rodziców zyska prawo do alimentów z funduszu.

Alimenty. Ważna zmiana od 1 października
Minister rodziny przypomina o ważnej zmianie w funduszu alimentacyjnym. (KPRM, Adam Guz)
bDITOZph

Od 1 października wchodzi w życie zasada "złotówka za złotówkę. Osoby przekraczające limit dochodu uprawniający do pobierania świadczenia nadal mogą je otrzymać, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Sam limit też ulegnie zmianie. Od 1 października będzie to 900, a nie 800 złotych.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów

bDITOZpj
Zobacz także: Resort sprawiedliwości: mniej więcej milion osób nie płaci alimentów

Alimenty z funduszu przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, ale nie większej niż 500 zł miesięcznie.

Świadczenie może otrzymać osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie decyzji sądu, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

bDITOZpp

Bezskuteczność egzekucji w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w którego toku w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują dziecku do ukończenia 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności alimenty przysługują bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, lub gdy zawarła związek małżeński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDITOZpK
Źródło:
KOMENTARZE
(15)
ja
5 miesięcy temu
Nie muszą mi nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
koko
5 miesięcy temu
Egzekucja skuteczna to Kamieniołomy , a po potrąceniu kosztów wiktu i opierunku alimenciarz zechce normalnie pracować bo to mu bardziej się opłaci! Dlaczego za takiego tatuśka ma płacić społeczeństwo?!
Znam taką
5 miesięcy temu
Co ma 3 dzieci każde z innym , alimenty z funduszu na każde. 500+I rodzinne ,łącznie na każde dziecko dostaje z naszych podatków 1100 miesięcznie ,nic dziwnego że nie ma ochoty iść do pracy
bDITOZpL
Żenujące.
5 miesięcy temu
Ja mam szwagra ktory olewa wszystko i nie placi alimentow na dwojke dzieci blizniakow od 8 lat i ma to gleboko w dupie. Panstwo Polskie nic z tym nie robi a patologii daje 500 plus. Wstyd i zenada ze alimenciarze sa bezkarni.
Tata z Nl
5 miesięcy temu
Tacy wszyscy mądrzy w pyskach ze ojcowie winni wszystkiego a co mam ja zrobic jak ex malzonka zadufana w sobie materialistka wystąpiła z egzekucja na terenie Holandii i zginęło 6 tys euro alimentów bo szef pobierał zgodnie z ustawą a nie wpłacał na poczet alimentow do tz LBIO i ogłosił upadłość i kto ma to płacić ponownie ja ojciec czy zadufana zona zgodnie z prawem ja mam na wszystko kwity wiec czysty jestem w oczach prokuratury a nikt nie potrafi się tym zająć mimo tego że w UE jestesmy... pytam się kto ma ponieść konsekwencje, adwokat opłacony 850€ i to ja musze zaplacic bo urzędy jak i polskie tak i w Holandii nie potrafią sobie z tym poradzić i co znowu ja winny bo ex malzonka zamiast myśleć to liczy tylko na pieniądze i żeby się dobrze bawić... i w dodatku od 6 lat dziecka nie widze bo utrudnia kontakty i gdzie jest sprawiedliwość prawa takie same tylko na papierze a w rzeczywistość gówno tak jak sad w Pile który nic nie zrobil kiedy świadek został zlapany na kłamstwie i intrydze ktora uknula ex zona przeciwko mojej osobie pytam się gdzie jest sprawiedliwość...