Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Atom może być zieloną inwestycją. Ukłon Brukseli w stronę Polski

246
Podziel się:

Bruksela może pozwolić na finansowanie energetyki jądrowej i gazowej ze środków publicznych. To ukłon w stronę Polski i krajów naszego regionu - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Atom może być zieloną inwestycją. Ukłon Brukseli w stronę Polski
Jeśli atomu i gazu nie byłoby na liście, Polska energetyka miałaby wielki problem z pozyskaniem środków na inwestycje i transformację. (Materiały prasowe, Tauron)

Gazeta przypomina, że "kraje Europy Środkowo-Wschodniej chcą oprzeć transformację energetyczną na dwóch źródłach: atomie i gazie".

Dobra wiadomość dla Polski

"Propozycje Komisji Europejskiej to dobra wiadomość dla Polski. Oznaczają jednak, że musimy przyspieszyć prace nad takimi projektami, bo okienko czasowe może się nam zamknąć. Zaproponowany właśnie projekt tzw. taksonomii to zbiór reguł finansowania zrównoważonego rozwoju. Obejmą one inwestycje opierające się na wsparciu z rynku finansowego oraz na funduszach europejskich. Jeśli atomu i gazu nie byłoby na liście, Polska energetyka miałaby wielki problem z pozyskaniem środków na inwestycje i transformację, do której – jak jasno deklarują władze w Warszawie – atom i gaz są niezbędne" - podkreśla "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

"Przedstawiony przez KE tekst wymaga wnikliwej analizy. Polska przekaże Komisji w najbliższym czasie swoje stanowisko" – informuje "Rzeczpospolitą" Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dziennik dodaje, że "tak czy inaczej, uznanie energetyki jądrowej i błękitnego paliwa za "zielone" ma przyciągać inwestorów i banki, deklarujące wsparcie tylko dla projektów sprzyjających dekarbonizacji".

Gazeta zwraca uwagę, że "chodzi też o pieniądze publiczne".

- W przypadku energetyki jądrowej zaangażowanie środków publicznych może być kluczowe dla realizacji inwestycji – i łatwiejsze do zastosowania po uwzględnieniu jej w taksonomii – uważa Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dla Polski - czytamy - "są to zatem dobre wieści: będzie łatwiej budować".

"Ale taksonomia narzuca też terminy. Budowane nowe elektrownie jądrowe zostaną uznane za "zielone inwestycje" pod warunkiem, że pozwolenia na ich budowę będą wydane do 2045 r." - stwierdzono w artykule.

Pierwsza polska elektrownia atomowa

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa — poinformowała pod koniec grudnia spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Inwestor będzie się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

Lokalizację nazwaną "Lubiatowo-Kopalino" wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców — podkreśliły PEJ.

Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad Jeziorem Żarnowieckim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(246)
FAKTY
rok temu
Obecnie na świecie istnieje bardzo poważny problem dotyczący składowania odpadów radioaktywnych z tychże elektrowni. Bogate kraje kapitalistyczne wywożą odpady do krajów biedniejszych po wręczeniu łapówki rządzącym. Elektrownie atomowe a konkretni odpady radioaktywne niszczą Ziemię od wielu dziesięcioleci. Odpady radioaktywne nie rozkładają się a gdzie nie gdzie przedostają się z sarkofagów do wód gruntowych i atmosfery. Takie są fakty. Energia węglowa cały czas jest mniej szkodliwa dla przyrody niż odpady radioaktywne z elektrowni atomowych i temu nikt nie zaprzeczy.
ViaColor oszu...
rok temu
Chiny się z nas śmieją. Wybudowali w ciągu roku więcej elektrowni niż jest w całej UE.
sfsdfsd
rok temu
jak to może być ukłon skoro w każdym kraju ue za produkcje energii odpowiadają koncerny państwowe? kpina z inteligencji Europejczyków
s7s8
rok temu
Po co budowac elektrownie, tusk nas wszystkich ogrzeje, wszakże to slonce Peru
Blondi
rok temu
Jak to jest: dawno temu za komuny rozpoczęto budowę elektrowni atomowej i wtedy pieniądze były a teraz nie ma?????? A przecież pani premier Szydło mówiła, że w Polsce jest bardzo dużo pieniędzy tylko wystarczy nie kraść. To kto te pieniądze za rządów PiSu ukradł?????
...
Następna strona