Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polski atom. Tyle będzie kosztować budowa elektrowni jądrowych

29
Podziel się:

Koszt budowy bloków jądrowych do 2040 roku wyniesie ok. 105 mld zł, oceniają ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Budowa pierwszego bloku ma ruszyć za pięć lat.

Polski atom. Tyle będzie kosztować budowa elektrowni jądrowych
(Pixabay)

Ostateczne koszty zależą jednak w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni. Obecnie wśród oferentów technologii rozpatrywane są spółki z Korei Płd., Francji i USA, czytamy w raporcie PIE.

Ostateczny wybór oferenta technologii ma nastąpić na przełomie 2021 i 2022 roku, a budowa pierwszego bloku ma rozpocząć się w 2026 roku.

Energetyka jądrowa ma być istotnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Plany zakładają uruchomienie 6 bloków o łącznej mocy przynajmniej 3,9 GW przed 2040 rokiem, co przekładać się to będzie na ok. 16 proc. produkcji energii elektrycznej netto w 2040.

Zobacz także: Nie zaszczepisz się, nie wejdziesz do pracy. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Według wstępnych szacunków, koszt budowy bloków jądrowych do 2040 roku wyniesie ok. 105 mld zł, wyliczają ekonomiści PIE. Na tym jednak nie koniec. Plany zakładają bowiem wybudowanie 6 bloków o łącznej mocy 6-9 GW do 2043 roku.

Budowa dużych reaktorów nie jest jedynym planowanym w Polsce działaniem. 29 czerwca 2021 roku państwowy gigant Orlen poinformował o podpisaniu umowy ramowej ze spółką Synthos. Umowa dotyczy współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych.

Energetyka jądrowa pozostaje istotna w Unii Europejskiej. W 2019 roku w 13 państwach członkowskich UE działało łącznie 106 reaktorów jądrowych, które wy produkowały około 26 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE, podaje Eurostat.

Trzy czwarte produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w obiektach jądrowych na terenie UE pochodzi z czterech krajów. Największym producentem energii jądrowej w UE była Francja(52 proc. całkowitej produkcji), następnie Niemcy (9,8 proc.), Szwecja (8,6 proc.) i Hiszpania (7,6 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Mam ***** ***...
2 lata temu
Nie dość, że przekopali Mierzeję to jeszcze uraczą nas gigawatami z koreańskich elektrowni. Na dodadek modernizują port gdyński i rozbudowują port gdański! No i te autostrady!!! Normalnie ZGROZA na co sobie pozwalają bez zgody Helmuta i Wańki.
Steffan
2 lata temu
500+ ponad 40mld rocznie, 13-14 emerytura 22mld, pozostałe plusy 20mld. Jeden rok, rządów tych socjalistów z PiSu kosztuje nas tyle co cały ten projekt.
juras
2 lata temu
Jestem przeciw dużym obiektom. Wolałbym 20 małych po 300MW i jak czytam koszty są o 30% niższe od dużych w przeliczeniu na MW mocy. Małe jest piękne. Jeśli zatrzymamy z powodu awarii 300MW to pikuś. Zatrzymanie 1000 MW to już problem większy.
Ted71
2 lata temu
Jeśli tak mamy budować elektrownie atomowe i przemnożyć te wstępne szacunki jakieś 8 razy, to twierdzę, że w Polsce to się na pewno nie opłaci. Polacy nie zgadzajcie się na kolejne obietnice bez pokrycia. Znów kolejne przydupasy Prezesa zrobią po 100 milionów na etapie prac przygotowawczych, a po wyborach opozycja wyrzuci wszystkie plany do kosza, bo się nienawidzą i nie jest ważne czy Polska to wytrzyma finansowo???????????????
Czy leci z na...
2 lata temu
Chyba ne dożyję...A już pół wieku temu reaktory były w Żarnowcu...A jak zbudują, to okaże się że nie ma nowoczesnych linii wysokiego napięcia, które można wykonać już teraz. Tak jak z Ostrołęką. Jak wpakowano ponad 2 mld. w budowę to okazało się że nie ma węgla.
...
Następna strona