Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Elektrownie atomowe w UE. Trzy czwarte produkcji pochodzi z czterech krajów

10
Podziel się:

Trzy czwarte produkcji energii elektrycznej wytwarzanej w obiektach jądrowych na terenie UE pochodzi z czterech krajów. Podczas gdy Niemcy wygaszają reaktory, Polska nie chce dłużej być "białą plamą" na mapie i planuje budowę elektrowni atomowej.

Elektrownie atomowe w UE. Trzy czwarte produkcji pochodzi z czterech krajów
Elektrownie atomowe w UE. (Pixabay)
bEUbVlsl

W 2019 roku w 13 państwach członkowskich Unii Europejskiej działało łącznie 106 reaktorów jądrowych, które wy produkowały 765 337 gigawatogodzin energii elektrycznej, czyli około 26 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE, podaje Eurostat.

Największym producentem energii jądrowej w UE była Francja(52 proc. całkowitej produkcji), następnie Niemcy (9,8 proc.), Szwecja (8,6 proc.) i Hiszpania (7,6 proc.).

bEUbVlsn

Te cztery kraje łącznie odpowiadały za ponad trzy czwarte całkowitej produkcji energii wytwarzanej w obiektach jądrowych na terenie UE.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Od 2006 roku całkowita produkcja energii elektrycznej z elektrowni jądrowych w UE spadła o 16 proc., głównie z powodu wygaszenia reaktorów jądrowych w Niemczech.

bEUbVlst

Polska należy do 14 krajów Wspólnoty, na terenie których nie ma elektrowni atomowych. Energii atomowej nie wytwarzają także: Dania, Estonia, Irlandia, Grecja Chorwacja, Włochy, Cypr, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Austria i Portugalia.

To jednak ma się zmienić - dokument "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r." zawiera informacje o budowie sześciu bloków elektrowni atomowej w czterech możliwych lokalizacjach. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku. Kolejne w odstępach 2-3 lat.

W niedzielę poseł PiS Antoni Macierewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że polska elektrownia atomowa powstanie w Bełchatowie. Dodał, jeszcze przez 30 lat głównym punktem odniesienia dla polskiej energetyki będzie węgiel.

bEUbVlsu

Macierewicz mówił o Bełchatowie już w grudniu ubiegłego roku, mimo że Ministerstwo Klimatu zaprzeczało, by zapadły jakiekolwiek decyzje w tej sprawie.

bEUbVlsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
General
9 miesięcy temu
Pozdrawiam tych, co mysla, ze najlepszymi rozwiazaniami sa wiatr i panele fotowoltaiczne. Przeciez to technologie dodatkowe, poboczne wrecz. Podstawa wytwarzania energii jest duza elektrownia weglowa, czy atomowa. Dla ludzi, ktorzy maja stycznosc z energetyka, to oczywiste.
fifi
9 miesięcy temu
tak naprawdę to najczystsza energia . pytanie gdzie niemiaszki mają interes . o co chodzi . bo jak zwykle o kasę . jadą po nas za węgiel podczas gdy sai spalają go więcej a tymczasem wygaszają reaktory . jeśli ktoś z was mysli że dla dobra planety to niech się obudzi /
ccc
9 miesięcy temu
tak Bełchatów, ta.... to nie przypadkiem miasto górnicze? stabilność podłoża? wstrząsy górnicze? ktoś to bierze pod uwagę (zapewne nie antek), a może antoni chce wysiedlić w promieniu 50 km od Bełchatowa ludzi po wstrząsie i awarii?
bEUbVlsP
Su22
10 miesięcy temu
Budować elektrownie jądrowe. To nas popchnie cywilizacyjnie do przodu, tani prąd, zatrudnieni wysoko wykwalifikowani specjaliści, nauka itd
wacekkkk
10 miesięcy temu
Ministerstwo Klimatu dowie się na końcu. Po prostu stanie przed faktem dokonanym.