Notowania

automatyzacja pracy
10.11.2019 13:25

Automatyzacja pracy. To mężczyźni bardziej odczują zmiany, wynika z badania

Polscy mężczyźni w większym stopniu niż kobiety odczują skutki robotyzacji gospodarki, wynika z najnowszej analizy. Wszystko przez to, że automatyzacja pracy bardziej dotknie nad Wisłą te sektory, które są zdominowane właśnie przez mężczyzn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Youtube.com)
Robotyzacja bardziej wpłynie na polskich mężczyzn niż na kobiety - wynika z analizy

Przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo - właśnie te sektory czekają największe zmiany, spowodowane postępującą automatyzacją pracy - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W tym pierwszym sektorze zagrożonych przez automatyzację jest nawet połowa miejsc pracy, a w budownictwie - ok. 48 proc. Tymczasem w tych branżach dominują mężczyźni, zwłaszcza na stanowiskach, które mogą być łatwo zastąpione przez roboty. Dlatego według analityków to właśnie mężczyźni najbardziej odczują tu zmiany.

Praca w Chinach mało popularna. Oto powody. Obejrzyj wideo:

Eksperci wskazują, że na przykład większość operatorów i monterów maszyn, robotników przemysłowych oraz rzemieślników w kraju to właśnie mężczyźni. A właśnie takie stanowiska są najbardziej zagrożone przez automatyzację.

Kobiety z kolei dominują w ochronie zdrowia, opiece społecznej oraz edukacji. A te branże raczej będą oporne na zmiany w nadchodzących latach - przewidują eksperci PIE.

Analitycy dodają, że zmiany wynikające z automatyzacji dotkną prawdopodobne przedstawicieli różnych grup wiekowych oraz wszystkich regionów kraju. - Dlatego państwo powinno wprowadzić politykę, która z jednej strony ułatwiałaby przekwalifikowanie się pracownikom, z drugiej niwelowałaby różnice w dostępie do pracy w poszczególnych regionach - czytamy w analizie PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: automatyzacja pracy, praca, rynek pracy, gospodarka, automatyzacja, robotyzacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2019

ElaTo po jakiego wuja sprowadzają do Polski miliony Ukraińców?

10-11-2019

ArturSuper sprawa maszyna nie będzie udawała że pracuję

10-11-2019

JackuKobiety mają swój sprzet

Rozwiń komentarze (43)