Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
15.06.2019 12:54

Automatyzacja pracy to nie tylko więcej wolnego czasu, ale też społeczne wykluczenie i ryzyko dla budżetu państwa

Zanikanie niektórych zawodów, większe nierówności społeczne, wzrost zadłużenia państwa – to wszystko możliwe skutki postępującej automatyzacji pracy. Aby do tego nie dopuścić, roboty trzeba wprowadzać mądrze, z uwzględnieniem społecznych skutków ich obecności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dzięki automatyzacji praca jest wydajniejsza, tańsza i mniej obciążająca dla pracowników. Są jednak również ciemne strony wprowadzania robotów (Fot: WOJTEK LASKI)

Zmniejszenie liczby miejsc pracy spowodowane automatyzacją może być przyczyną powstania znaczącej luki budżetowej. Nie pomogą zwiększone wpływy z podatku od osób prawnych, płacone przez firmy, bo luka spowodowana spadkiem przychodów z tytułu podatku od osób fizycznych, ograniczenia składek na ubezpieczenia społeczne będzie zbyt duża – ostrzega PAP, przywołując badania ekspertów z Deutsche Bank Research, które zawarli w raporcie poświęconym skutkom digitalizacji.

W skrajnym przypadku kraje Unii Europejskiej mogą zmagać się z bardzo dużym rocznym deficytem fiskalnym, wynoszącym nawet ok. 7 proc. PKB, jeśli automatyzacja doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia do połowy obecnego poziomu, przy stałej wysokości średnich zarobków.

Analitycy DB Research stworzyli kilkanaście scenariuszy pokazujących, jak w różnych wariantach rozwój technologii może wpłynąć na gospodarkę, w tym zwłaszcza na kondycję finansów publicznych poszczególnych państw.

Obejrzyj: Za 5 lat o milion pracowników mniej. "Pomoże cyfryzacja i automatyzacja"

Jednym z możliwych scenariuszy jest tzw. scenariusz-horror, w którym digitalizacja doprowadzi do znaczącego zwiększenia nierówności społecznych. Zgodnie z tym założeniem wiele zawodów, których do tej pory nie dotknęła automatyzacja, wkrótce przestanie być potrzebnych, a zastąpione zostaną przez sztuczną inteligencję. W efekcie, zatrudnienie będzie możliwe jedynie w niektórych branżach usługowych, takich jak np. opieka nad dziećmi czy pielęgniarstwo.

Szacunki wskazują, że w 2020 roku na świecie będzie pracowało 3 mln robotów
Roboty zamiast ludzi? Polska ma sporo do nadrobienia

Nic pozytywnego?

W tym wszystkim jest też miejsce na pewien optymizm. Jeden ze scenariuszy zakłada, że postęp technologiczny doprowadzi do wzrostu dobrobytu. Analitycy Deutsche Bank Research przywołują historyczne dane, zgodnie z którymi postępująca automatyzacja przyczyniła się do poprawy dochodów społeczeństwa. Wskazano, że w 2015 r. przeciętny amerykański pracownik musiał pracować tylko przez 17 tygodni, aby osiągnąć taki sam roczny dochód jak w 1915 r.

Każde zastąpienie prostej pracy ręcznej wyrafinowaną maszyną jest na plus gospodarki - uważają eksperci
Ukraińcy wyjadą, a przyjadą... roboty? Automatyzacja w firmach może przyśpieszyć

Zwiększenie wydajności pracy związane z cyfryzacją może przeciwdziałać starzeniu się społeczeństwa. Niewykluczone również, że rozwój technologii doprowadzi do wolniejszego wzrostu kosztów opieki zdrowotnej nad osobami starszymi niż obecnie jest to prognozowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, roboty, automatyzacja pracy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2019

miecioPrzesada, ktoś nie kumaty z tymi robotami. Ilu ludzi potrzeba do obsługi, projektowania, ustawiania i sprawdzania, okresy gwarancji, certyfikaty itd. … Czytaj całość

15-06-2019

ZK590500+ nawet nie będzie miało zaszczytu pracować na wózkach widłowych. Będą stać w kolejce w MOPS.

15-06-2019

normalkiedy AUTOMATY ozusują ????

Rozwiń komentarze (15)