Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
02.08.2019 14:47

Autostrada A1. Premier Mateusz Morawiecki otworzył kolejny odcinek na Śląsku

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka autostrady A1 na Śląsku, od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Blachownia. - W duchu Trójmorza, łączenia północy Europy z południem, nadrabiamy zaległości - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia odcinka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Autostrada A1. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego odcinka A1

Od piątku kierowcy mogą korzystać z kolejnych 33 km autostrady A1 na Śląsku. Otwarcia nowego fragmentu szlaku łączącego Trójmiasto z Czechami dokonali premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Jesteśmy na dobrej drodze do połączenia północy z południem. Do tej pory, można powiedzieć trochę z pewną dozą uszczypliwości, budowaliśmy połączenia wschód-zachód po to, żeby można było tranzytem przez Polskę przejeżdżać (...), ale szczególnie cieszę się, że dzisiaj w duchu naszej filozofii Trójmorza, łączenia północy Europy z południem, nadrabiamy te zaległości - powiedział Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP.

Jak poinformował resort infrastruktury, oddano do użytku trzy odcinki realizacyjne autostrady A1, odcinek G pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe, odcinek H od węzła Częstochowa Południe do węzła Woźniki, a także odcinek I od węzła Woźniki do Pyrzowic.

Zobacz: Nowe drogi w Polsce. Kończy się etap budowy autostrad

Wszystkie fragmenty są wykonane w technologii betonowej i mają po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

- Autostrada zwiększy szanse zarówno komunikacyjne, infrastrukturalne w obszarze handlu, ale zwiększy komfort życia mieszkańców - ten kawałek drogi, który otwieramy, skróci czas o 25 minut z odcinka z Pyrzowic do Częstochowy, z 40 minut do ok. 15-20 minut - zaznaczył w piątek Morawiecki.

Dodając, że dokonujemy kolejnego wielkiego kroku w kierunku połączenia Śląska z Pomorzem, przez Łódź, Kujawy, oraz regiony, które ta autostrada połączy później z południem Europy.

(twitter.com)
Autostrady A1. Nowo otwarty odcinek Pyrzowice-Częstochowa Blachownia. (Fot: @MI_GOV_PL)

Nowe odcinki A1 o wartości 3,014 mld zł zostały dofinansowane ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość dofinansowania wyniosła 1,35 mld zł.

Wraz z oddanymi dziś odcinkami kierowcy na Śląsku będą mieli teraz do dyspozycji łącznie blisko 125 km trasy A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Częstochowy.

Jak zapewnia resort infrastruktury, już za około 3 lata zakończy się budowa ostatnich 80 brakujących kilometrów tej drogi pomiędzy Częstochową a Tuszynem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2019

PiadaCzyli w ciągu 4 lat oddali 33 km autostrad ( to mniej niż 9 km na rok )

02-08-2019

Tyź prowdaOd tej pory,można powiedzieć trochę z pewną dozą uszczypliwości,że budujemy połączenia północ-południe po to, żeby można było tranzytem przez Polskę … Czytaj całość

02-08-2019

noriI to ty , Morawiecki , zbudowałeś tę autostradę ? Ogarnij się , chłopie !

Rozwiń komentarze (91)