Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Autostrada A1. Premier Mateusz Morawiecki otworzył kolejny odcinek na Śląsku

91
Podziel się

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka autostrady A1 na Śląsku, od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Blachownia. - W duchu Trójmorza, łączenia północy Europy z południem, nadrabiamy zaległości - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia odcinka.

Autostrada A1. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego odcinka A1
Autostrada A1. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego odcinka A1 (PAP)
bDTquvIl

Od piątku kierowcy mogą korzystać z kolejnych 33 km autostrady A1 na Śląsku. Otwarcia nowego fragmentu szlaku łączącego Trójmiasto z Czechami dokonali premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Jesteśmy na dobrej drodze do połączenia północy z południem. Do tej pory, można powiedzieć trochę z pewną dozą uszczypliwości, budowaliśmy połączenia wschód-zachód po to, żeby można było tranzytem przez Polskę przejeżdżać (...), ale szczególnie cieszę się, że dzisiaj w duchu naszej filozofii Trójmorza, łączenia północy Europy z południem, nadrabiamy te zaległości - powiedział Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP.

Jak poinformował resort infrastruktury, oddano do użytku trzy odcinki realizacyjne autostrady A1, odcinek G pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Częstochowa Południe, odcinek H od węzła Częstochowa Południe do węzła Woźniki, a także odcinek I od węzła Woźniki do Pyrzowic.

bDTquvIn
Zobacz także: Zobacz: Nowe drogi w Polsce. Kończy się etap budowy autostrad

Wszystkie fragmenty są wykonane w technologii betonowej i mają po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

- Autostrada zwiększy szanse zarówno komunikacyjne, infrastrukturalne w obszarze handlu, ale zwiększy komfort życia mieszkańców - ten kawałek drogi, który otwieramy, skróci czas o 25 minut z odcinka z Pyrzowic do Częstochowy, z 40 minut do ok. 15-20 minut - zaznaczył w piątek Morawiecki.

bDTquvIt

Dodając, że dokonujemy kolejnego wielkiego kroku w kierunku połączenia Śląska z Pomorzem, przez Łódź, Kujawy, oraz regiony, które ta autostrada połączy później z południem Europy.

Nowe odcinki A1 o wartości 3,014 mld zł zostały dofinansowane ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość dofinansowania wyniosła 1,35 mld zł.

bDTquvIu

Wraz z oddanymi dziś odcinkami kierowcy na Śląsku będą mieli teraz do dyspozycji łącznie blisko 125 km trasy A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Częstochowy.

Jak zapewnia resort infrastruktury, już za około 3 lata zakończy się budowa ostatnich 80 brakujących kilometrów tej drogi pomiędzy Częstochową a Tuszynem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTquvIO
KOMENTARZE
(91)
Piada
2 lata temu
Czyli w ciągu 4 lat oddali 33 km autostrad ( to mniej niż 9 km na rok )
Tyź prowda
2 lata temu
Od tej pory,można powiedzieć trochę z pewną dozą uszczypliwości,że budujemy połączenia północ-południe po to, żeby można było tranzytem przez Polskę przejeżdżać.
nori
2 lata temu
I to ty , Morawiecki , zbudowałeś tę autostradę ? Ogarnij się , chłopie !
bDTquvIP
m..nn
2 lata temu
Bareja był prorokiem !!!!!!!!!!!!!
gogol
2 lata temu
dno i 3 metry mułu- tak należy wystęrp tego pana podsumować
...
Następna strona