Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Będą dopłaty do węgla w wysokości 3 tys. zł dla polskich rodzin. Rząd zdecydował

320
Podziel się:

Dla rodzin ogrzewających dom węglem będzie jednorazowy dodatek pieniężny w wysokości 3 tys. zł. Rząd we wtorek 19 lipca przyjął projekt ustawy wprowadzającej taki dodatek. W ten sposób reaguje na rosnące ceny surowca ze względu na jego brak na rynku. Teoretycznie posłowie będą mogli rozpatrzeć tę propozycję już w tym tygodniu.

Będą dopłaty do węgla w wysokości 3 tys. zł dla polskich rodzin. Rząd zdecydował
Dopłaty do węgla dla polskich rodzin w wysokości 3 tys. złotych. Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt (PAP, Unsplash.com, Andrey Andreyew, Art Service 2)

Rząd przyjął projekt autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakładający jednorazowe dopłaty dla rodzin ogrzewających dom węglem. Potwierdziła to na konferencji prasowej szefowa MKiŚ Anna Moskwa. Wysokość dodatku ustalono na poziomie 3 tys. zł.

Dopłaty do węgla. Otrzymają go te rodziny

Zgodnie z założeniami do projektu ustawy pieniądze mają przysługiwać gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

- Nie będzie w tym zakresie żadnych kryteriów dochodowych - zapewniła minister klimatu na konferencji. To oznacza, że o dofinansowanie będą mogły ubiegać się wszystkie gospodarstwa ogrzewające się węglem; na końcową ocenę wniosku nie będzie wpływać dochód całkowity domostwa, czy też dochód przypadający na pojedynczego domownika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie firmy dostają ultimatum. "Akcjonariusze pilnują, czy nie finansujemy 'brudnej' energii"

Dopłaty w wysokości 3 tys. złotych otrzymają wyłącznie te rodziny, które zgłosiły źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin składania wniosków o wypłatę upłynie 30 listopada, a gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy.

Z szacunków przedstawionych przez Kancelarię Premiera wynika, że nowa rządowa propozycja będzie kosztować budżet łącznie 11,5 mld zł.

Teoretycznie zatem Sejm będzie mógł przyjąć projekt ustawy jeszcze w tym tygodniu. Najbliższe posiedzenie izby niższej polskiego parlamentu rozpocznie się już w środę 20 lipca i potrwa do piątku 22 lipca.

Kolejny pomysł wsparcia odbiorców węgla

To kolejny pomysł rządu na wsparcie rodzin używających węgla do ogrzewania domów, które zmagać się muszą z rosnącymi cenami surowca. Wcześniej rząd zaproponował rozwiązanie skierowane do sprzedawców surowca. Zgodnie z uchwaloną już ustawą mogą oni liczyć na rekompensatę od państwa w wysokości 1073 zł, jeżeli będą sprzedawać węgiel odbiorcom indywidualnym za 996,60 zł za tonę.

Minister klimatu na konferencji prasowej przyznała jednak, że nie ma dużego zainteresowania tym rozwiązaniem ze strony prywatnych przedsiębiorców. Stąd niezbędne są kolejne pomysły na wsparcie gospodarstw domowych. Cenę gwarantowaną i rekompensaty zastąpią właśnie zapowiedziane we wtorek dofinansowanie bezpośrednie.

996,60 zł zostanie zlikwidowane i zastąpione 3 tys. bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym - ogłosiła Anna Moskwa.

Jest też możliwość ubiegania się o dodatek osłonowy. Gospodarstwa domowe opalające się węglem mogą otrzymać do 1,4 tys. zł. Wnioski odpowiednie urzędy przyjmują do października 2022 r.

Ponadto Anna Moskwa na konferencji prasowej zapewniła, że do Polski napływają dostawy surowca z innych źródeł, m.in. z Kolumbii (odpowiadającej za - jak oszacowała szefowa MKiŚ - "30-40 proc." dostaw do Polski) czy z Indonezji.

Z szacunków MKiŚ wynika, że w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik ogrzewania pomieszczeń. Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych resort szacuje na ok. 7,4 mln ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(320)
arek
2 lata temu
a co z tymi ludzmi co mieszkają w blokach i mają centralne ogrzewanie tam też dotarły absurdalne podwyżki za ogrzewanie znowu większość ludzi będzie pokrzywdzonych cwaniaki
melchior
2 lata temu
A gorszy sort ludzi palący gazem ma zarobić na swoje paliwo i jeszcze na węglarzy bo tak.
Annna
2 lata temu
zamiast dopłat wprowadzić wakcje węglowe
Miranda
2 lata temu
A co z nami z blokami też palimy węglem
Edyta
2 lata temu
Tak niech rząd znów obiecuje. Skąd oni będą brać pieniądze na to wszystko chyba nikt się nie zastanawia. Kopalni nie trzeba było likwidować. Fakt węgiel jest drogi sprowadzany. A co dostaną Ci co ogrzewają domy i mieszkania gazem? Jak się okaże ze podniosą znów ceny o 300% to tez dostaną wsparcie z rzadu. Coś mi się wydaje ze nie.
...
Następna strona