Notowania

Będą punkty skupu makulatury i innych surowców. Przyniesiesz odpady, dostaniesz pieniądze

Jak pozbyć się śmieci z ulic, a do tego zwiększyć poziom recyklingu? Dać ludziom motywację do wyrzucania ich do odpowiednich kontenerów. Resort środowiska zastanawia się nad uruchomieniem skupów zużytych opakowań i makulatury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Henryk Kowalczyk wierzy, że można Polaków zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów

- Chcemy opłatą objąć wszystkie surowce wtórne, tak by nadać im wartość. Wstępnie zastanawiamy się nad tym, aby konsument miał możliwość zwrócenia takiego surowca, aby móc odzyskać jakąś część pieniędzy. Tak jest w przypadku złomu, który nie leży na ulicach, bo ma swoja wartość. Nikt go nie wyrzuca, a nawet jeśli gdzieś sobie leży, to znajdzie się osoba, która chętnie go zbierze – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Polacy nie zaśmiecają świata. Kajać powinien się ktoś inny
Polacy i Rumuni produkują najmniej śmieci w Europie. Rezygnować ze słomek to powinni Duńczycy

To wszystko jest na razie w fazie luźnych projektów. Kowalczyk chciałby, żeby aktywną rolę odgrywał samorząd.

Minister odniósł się również do kwestii opłaty recyklingowej za wszystkie opakowania. Nie chce mówić o konkretnych kwotach za zwrot butelek czy opakowań innego rodzaju, ale "kwota będzie w wysokości, która wystarczy na system zbiórki, na recykling, tak aby opłaciło się oddać opakowania do automatu czy punktu skupu".

Obejrzyj: Myślisz, że żyjesz ekologicznie? Lepiej policz

"DGP" wskazuje na ważny problem związany z selektywną zbiórką odpadów: mieszkańcy choć deklarują, to nie segregują odpadów. Nie ma możliwości realnej kontroli tego, kto prowadzi selektywną zbiórkę zwłaszcza w budynkach wielomieszkaniowych.

Resort jest tego świadom, ale Kowalczyk podkreślił, że to gminy powinny jeszcze bardziej starać się zachęcać mieszkańców do selektywnej zbiórki.

Podpalenie odpadów daje znakomity zarobek. Jednak i bez ognia można przy lukach w prawie świetnie zarobić w tym biznesie.
"Wystarczy postawić Zenka z widłami i już mamy instalacje do recyklingu". Tak zasypuje się Polskę śmieciami

- To jest w interesie samorządów. Należy też zapomnieć o zsypach w blokach. W ustawie przewidujemy możliwość sprzedaży surowców wtórnych, które gminy zbiorą w selektywnej zbiórce. Dochody z tej sprzedaży mogą wspierać system, a tym samym opłaty za śmieci mogą być dużo niższe – zasugerował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: odpady, śmieci, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

stawiam na Tolka BananaCzyli nie wszystko co rodem z PRL-u jest takie złe. Pamiętam, że jako dzieci zbieraliśmy makulaturę i butelki tylko, że wtedy były szklane, złomem też … Czytaj całość

18-06-2019

abocoNo i po co było walczyć z komuną ? Idziemy w dobrym kierunku . Za makulaturę będzie można "dostać" papier toaletowy . Kartki pewnie też wrócą … Czytaj całość

18-06-2019

jaz racji wykonywanej pracy nazbierałem prawie 300 kg makulatury po zawiezieniu do skupu dostałem nie całe 15 zł zwrócił się koszt paliwa dobrze że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (95)