Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Będą punkty skupu makulatury i innych surowców. Przyniesiesz odpady, dostaniesz pieniądze

98
Podziel się:

Jak pozbyć się śmieci z ulic, a do tego zwiększyć poziom recyklingu? Dać ludziom motywację do wyrzucania ich do odpowiednich kontenerów. Resort środowiska zastanawia się nad uruchomieniem skupów zużytych opakowań i makulatury.

Henryk Kowalczyk wierzy, że można Polaków zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów
Henryk Kowalczyk wierzy, że można Polaków zachęcić do selektywnej zbiórki odpadów (East News)

- Chcemy opłatą objąć wszystkie surowce wtórne, tak by nadać im wartość. Wstępnie zastanawiamy się nad tym, aby konsument miał możliwość zwrócenia takiego surowca, aby móc odzyskać jakąś część pieniędzy. Tak jest w przypadku złomu, który nie leży na ulicach, bo ma swoja wartość. Nikt go nie wyrzuca, a nawet jeśli gdzieś sobie leży, to znajdzie się osoba, która chętnie go zbierze – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

To wszystko jest na razie w fazie luźnych projektów. Kowalczyk chciałby, żeby aktywną rolę odgrywał samorząd.

Minister odniósł się również do kwestii opłaty recyklingowej za wszystkie opakowania. Nie chce mówić o konkretnych kwotach za zwrot butelek czy opakowań innego rodzaju, ale "kwota będzie w wysokości, która wystarczy na system zbiórki, na recykling, tak aby opłaciło się oddać opakowania do automatu czy punktu skupu".

Zobacz także: Obejrzyj: Myślisz, że żyjesz ekologicznie? Lepiej policz

"DGP" wskazuje na ważny problem związany z selektywną zbiórką odpadów: mieszkańcy choć deklarują, to nie segregują odpadów. Nie ma możliwości realnej kontroli tego, kto prowadzi selektywną zbiórkę zwłaszcza w budynkach wielomieszkaniowych.

Resort jest tego świadom, ale Kowalczyk podkreślił, że to gminy powinny jeszcze bardziej starać się zachęcać mieszkańców do selektywnej zbiórki.

- To jest w interesie samorządów. Należy też zapomnieć o zsypach w blokach. W ustawie przewidujemy możliwość sprzedaży surowców wtórnych, które gminy zbiorą w selektywnej zbiórce. Dochody z tej sprzedaży mogą wspierać system, a tym samym opłaty za śmieci mogą być dużo niższe – zasugerował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
gena
4 lata temu
I po co było to niszczyć jak za komunę to dobrze funkcjonowało.Widzę że ta komuna czegoś Was nauczyła.Oby tak inne wdrożyć z powrotem.
a to ci heca
4 lata temu
podpaski też będą skupować? hehe
renahal
4 lata temu
Polską rządzą nieudacznicy.Pyszczą o selektywnej zbiórce odpadów a nie odbierają np. makulatury.Przykład to Poznań,przestali odbierać makulaturę.Czas pogonić tych ględzących polityków
Geg
5 lata temu
Niech najpierw uchwała wymienić i zwrot butelek plastikowych-jak na "Zachodzie"i będzie o połowę plastiku mniej!!!!W Niemczech po "imprezach" (mecze,koncerty)chodzą nawet eleganccy panowie i zbiera butelki i puszki,oddają do automatów i maja całkiem ładny dodatek finansowy.Tylko chciec!!!
Tomcio
5 lata temu
I bardzo dobrze bo na razie na butelkach pet, złomie, makulaturze i szkle zarabiają tylko samorządowcy.
...
Następna strona