Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będzie czwarta dawka? Moderna pracuje nad szczepionkami na podwarianty Omikrona

37
Podziel się:

Świat obawia się kolejnej fali koronawirusa. Moderna już pracuje nad szczepionkami na warianty Omikrona dominujące obecnie na świecie. W niedługim czasie zamierza ubiegać się o pozwolenie na ich stosowanie w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się zaraźliwych wariantów.

Będzie czwarta dawka? Moderna pracuje nad szczepionkami na podwarianty Omikrona
Koronawirus. Moderna pracuje nad szczepionkami przeciwko nowym wariantom Omikrona (Getty Images, SOPA Images)

Pierwsza szczepionka ma być skierowana do podwariantów rozprzestrzeniających się w wielu krajach od początku tego roku. Druga natomiast - do dwóch specyficznych podwariantów dominujących obecnie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Nowe preparaty mają mieć charakter wspomagający do stworzonych już wcześniej przez Modernę - pisze "The Wall Street Journal".

W tych krajach będą dostępne nowe szczepionki Moderny

Moderna ubiega się o zezwolenie na stosowanie nowego preparatu w Unii Europejskiej, Wielkiej BrytaniiAustralii. Zastrzyki mają przeciwdziałać podwariantowi Omikrona BA.1, który jeszcze na początku roku był dominujący w tych krajach i powodował wysoką zaraźliwość.

W USA jednak czwarta dawka jest przewidziana na dwa inne podwarianty wirusa BA.4 i BA.5. Są one bardzo podobne między sobą, lecz nieco różniące się od tych dominujących w regionach wymienionych wyżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

"WSJ" zaznacza, że dwa podwarianty, w które wycelowana jest nowa szczepionka, szybko rozprzestrzeniają się po Ameryce i wymykają się preparatom wycelowanym w pierwotny podwariant Omikron, nad którymi pracowała Moderna i inne koncerny medyczne. Według naukowców szczególnie jeden z nich jest wysoce zakaźny i niesie ryzyko reinfekcji.

Amerykański regulator reaguje

Prace Moderny są odpowiedzią na wezwanie Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Instytucja pod koniec czerwca poleciła koncernom medycznym produkcję szczepionek przypominających, które będą uwzględniać również obecnie dominujące warianty i podwarianty, jak i pierwotny szczep koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Twój nick
2 lata temu
Tirówki też aktualizują bazy wirusów, mówiąc żargonem informatyków
nie_ciemna
2 lata temu
No to już wiadomo skąd ta psychoza strachu w mediach. Zastraszonym łatwiej wcisnąć kolejną dawkę. W końcu koncerny muszą zarobić kolejne miliardy mimo skutków ubocznych i braku skuteczności.
Rem
2 lata temu
Trzeba będzie zainstalować że sklepu play apke lub wysłać treść sms aktualizacja smiercionki I już 4 dawka gotową
Pamiętajcie
2 lata temu
Po czwartą szpryce przychodzicie na czworakach
Iluminati
2 lata temu
Ludzi jest za dużo. Trwa akcja depopulacja ale niektóre osoby nawet nie przyjmują tego do wiadomości.
...
Następna strona