Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Będzie kontrola NIK w ZUS? Poseł Konfederacji złożył wniosek do Izby

19
Podziel się:

ZUS masowo kontroluje kobiety, które poszły na urlop macierzyński - alarmuje poseł Konfederacji Jakub Kulesza. W jego ocenie takie zachowanie pokazuje "prawdziwą stronę polityki prorodzinnej" Prawa i Sprawiedliwości. Polityk złożył zawiadomienie w tej sprawie do Najwyższej Izby Kontroli.

Będzie kontrola NIK w ZUS? Poseł Konfederacji złożył wniosek do Izby
Poseł Jakub Kulesza (na zdjęciu) złożył zawiadomienie do NIK na ZUS (PAP, Rafał Guz)
bECkQjmd

Zdaniem posła Konfederacji Jakuba Kuleszy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zmasowane kontrole kobiet idących na urlop macierzyński. "ZUS po kilku latach od wypłaty świadczeń, wszczął wobec kobiet postępowania, w celu odebrania świadczeń, które wcześniej przyznał oraz wypłacił" - pisze polityk we wniosku, który skierował do Najwyższej Izby Kontroli.

"Przepisy jasno wskazują, że kwota podstawy wymiaru składek, jaką ma prawo zdeklarować przedsiębiorca, musi mieścić się w przedziale 60 proc. do 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Na jakiej zatem podstawie i dlaczego po kilku latach od wypłaty świadczeń, ZUS podważa te przepisy?" - dodaje poseł.

Na Twitterze, gdzie poinformował o złożonym wniosku, przytoczył też historię kobiety dotkniętej zmianami polityki w ZUS-ie, która jest obecnie w ciąży. Opowiada ona, że dziś zamiast być matką, musi szukać dowodów w archiwach swojego komputera dowodów na swoją niewinność.

bECkQjmf
Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

"Czuję się ukarana za to, że zdecydowałam się na bycie matką (w wieku 36 lat, po 9 latach małżeństwa!). Czuję się obecnie w gorszej pozycji niż osoba bezrobotna, bo bezrobotni, chociaż mają ubezpieczenie albo pobierają kosiniakowe. Czuję się ukarana za moją uczciwość, pracowitość i ambicje, bo bardzo ciężko pracowałam, aby się przebranżowić i być tak dobrym specjalistą, jakim jestem teraz" - opowiada kobieta.

Swój list kończy stwierdzeniem, że zastanowi się dwa razy nad kolejnym dzieckiem, bo nie jest pewna, czy przypadkiem historia nie przytrafi się jej ponownie. Jakub Kulesza natomiast puentuje, że ta sytuacja pokazuje "prawdziwą stronę polityki prorodzinnej PiS-u".

bECkQjml

Zwróciliśmy się z pytaniami do ZUS-u i NIK. Chcieliśmy poznać stanowisko Zakładu do opisywanej sytuacji, a także czy Izba zdecyduje się na kontrolę.

"Wniosek Pana Posła Jakuba Kuleszy o podjęcie stosownej kontroli w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wpłynął do Najwyższej Izby Kontroli w dniu 26 sierpnia br. Obecnie wniosek jest procedowany, a o podjętej decyzji i działaniach zostanie poinformowany bezpośrednio wnioskodawca [w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku]" - odpowiada biuro prasowe NIK na nasze pytania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECkQjmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Radek
6 dni temu
Opisałem sytuacje jak ZUS zabrał mojej żonie rentę i komentarz zniknął. Dlaczego usuwacie ? Tchórze.
Do NIEZNAJOMA
7 dni temu
Idź lepiej w kuchni posprzątać, bo Ci chyba nudno.
JASNE
7 dni temu
NO I DOBRZE NIECH SPRAWDZAJA, DOSTAJA 500+ I INNE DODATKI Z NASZYCH PODATKOW TO MUSZA ROBIC TAK JAK IM PIS KAZE,SAMI TEGO CHCIELI
bECkQjmH
Lili
7 dni temu
To jakieś kpiny, przecież ciąży nie da się zasymulować, jak grypy i wziąć sobie L4. Albo się jest w ciąży, albo nie. ZUS nie ma podstaw do odebrania świadczenia, bo przecież wszystko jest dokumentowane przez lekarza ginekologii.
niki
1 tyg. temu
pis uweźmie się zaraz na wszystkich, wystarczy, że popracie im spadnie poniżej 30proc