Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Będziemy oddawać opakowania po mleku. Branża handlowa alarmuje: "zagrożenie sanitarne"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
53
Podziel się:

Na początku czerwca rząd zdecydował w sprawie systemu kaucyjnego. Środowiska związane z branżą handlową zwracają uwagę na jedne aspekt, którego politycy nie wzięli pod uwagę, projektując nowe przepisy. Chodzi o mleko, a dokładnie opakowania po nim.

Będziemy oddawać opakowania po mleku. Branża handlowa alarmuje: "zagrożenie sanitarne"
Rząd zdecydował w sprawie systemu kaucyjnego (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Polska Izba Handlu zwraca uwagę na luki w ustawie wprowadzającej w Polsce system kaucyjny. Chodzi o opakowania po mleku, które mogą być zagrożeniem dla pracowników i klientów placówek handlowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Filipem Bittnerem
System kaucyjny nie powinien uwzględniać opakowań po mleku. Zbiórka tych odpadów stanowiłaby zagrożenie sanitarne dla personelu sklepu oraz klientów. Sejm powinien wziąć to pod uwagę – pisze PIH na Twitterze.

System kaucyjny. Rząd zdecydował

Rząd przyjął ustawę ws. systemu kaucyjnego. Ustawa dotyczy między innymi wprowadzenia kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz za metalowe puszki do 1 litra.

Najnowszy projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny opublikowano na stronach RCL na początku kwietnia. Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń:

  • o wysokość kaucji za zwracane butelki i puszki (miałaby ona wynieść 50 gr od opakowania);
  • ws. stawek opłat produktowych, które przedsiębiorcy będą musieli uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych lub jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją system kaucyjny ma objąć: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz puszki metalowe o pojemności do 1 l.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
WYRÓŻNIONE
Bnv
rok temu
Wrócić do szkła i po sprawie. Butelki tylko umyte, jak dawniej. Nic trudnego, zwłaszcza jak się ma zmywarki.
marcin
rok temu
Brednie. Już jest problem z butelkami po piwie, za które kaucja obecnie tu już 1 zł. Sklepy nie chcę odbierać takich butelek- a jedynie za okazaniem paragonu z wcześniejszego zakupu tychże w ich sklepie, lub na wymianę".
Aqq
rok temu
przestańcie sprzedawać mleko w plastiku i problem się skończy
NAJNOWSZE KOMENTARZE (53)
Gosc
rok temu
Jest proste wyjście skupy jak było,albo butelkomaty.
Edmi
rok temu
Pamietam lata 80 te tylko szklane butelki były na mleko śmietanę i pili wszyscy a nie było zagrożenia epidemicznego to dziwne ze teraz jest a moze mleko to juz nie mleko tylko chemia?
Ekologia od s...
rok temu
Po mleku zagrożenie, a po piwsku już nie. Po alkoholu gorzej śmierdzi niż po mleku. Zresztą butelki zawsze można wypłukać. Poza tym wszyscy rządzący walczą o ekologię. Powinno być tak jak w Niemczech, w każdym sklepie i nie ważne czy masz paragon czy nie oddajesz to co się nadaje do recyklingu. A jak nie niech produkują mleku w szklanych butelka. Przecież plastyk zaśmieca planetę, a więc może długofalowe rozwiązania
Jojo
rok temu
Po co pić mleko skoro jest rakotwórcze? Zwłaszcza te pakowane w kartony z długą data przydatności do spożycia. Plus bisfenole którymi się wyścieła wnętrze kartoniku aby nic się nie rozlało:(
Fds
rok temu
Tu nie o ekologie a o wydoje ie zludzi kasy chodzi dziwnymtrafem tulko bogata europa sie ekologia przejmuje ale tylko po to by zdławić jej bogatsze niż gdzie indziej społeczeństwo
...
Następna strona