Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

System kaucyjny przyjęty. Butelki plastikowe będą do zwrotu

300
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła ustawę ws. systemu kaucyjnego. Ustawa dotyczy między innymi wprowadzenia kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz za metalowe puszki do 1 litra.

System kaucyjny przyjęty. Butelki plastikowe będą do zwrotu
System kaucyjny procedowany. Wejdzie w życie dopiero w 2025 roku (unsplash, tanvi sharma)

"Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko" - napisano na Twitterze Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Ustawa zakłada, że do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 gr.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawody, w których będzie brakować coraz więcej osób. Ich liczba się kurczy

System kaucyjny w Polsce

Najnowszy projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny opublikowano na stronach RCL na początku kwietnia. Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń:

  • o wysokość kaucji za zwracane butelki i puszki (miałaby ona wynieść 50 gr od opakowania);
  • ws. stawek opłat produktowych, które przedsiębiorcy będą musieli uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych lub jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją system kaucyjny ma objąć: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3 l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l oraz puszki metalowe o pojemności do 1 l.

Nowe przepisy dla przedsiębiorców

W ramach projektowanego systemu kaucyjnego przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji. Z kolei sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.

Do systemu mają wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(300)
Henryk D.
8 godz. temu
Nie mam nic przeciwko systemowi kaucyjnemu w Polsce jestem za, będąc kilka miesięcy w Szwecji jeszcze w latach 80-tych musiałem się dostosować , mam uwagę co do systemu przymocowywania nakrętek na butelkach i kartonach z mlekiem czy sokiem . Totalna porażka. Nikt nie wziął pod uwagę osób niepełnosprawnych posługujących się tylko jedną ręką. odkręcenie takiej butelki stwarza wiele problemów a potem nalanie np. wody do szklanki , puki co nożyczkami obcinam wąsy trzymające nakrętkę i wtedy jest trochi lepiej czy ktoś o tym pomyślał?
Edysia
5 miesięcy temu
Do źużlu plastik w asfalcie lepsze drogi
Polak katolik
10 miesięcy temu
ci z nad morza martwego znowu zrobią interes
Wolf
10 miesięcy temu
Serio ten naród jest aż tak gł u pi ? Naprawdę ciężko odróżnić cenę napoju od kaucji ? Inni piszą, że nie będą "latać" z butelkami do sklepu, tylko wywalą do śmieci... no spoko, skoro jesteście aż tak bogaci... Mieszkam w kraju gdzie taki system obowiązuje i ludzie nie piszą elaboratów na ten temat, bo jest to coś co jest logiczne i działa od lat (w PRL-u, też to działało). Raz na 2 tygodnie jadąc na sobotnie zakupy zabieram skrzynki z pustymi butelkami (woda, piwo, cola itp), luźne butelki i puszki i oddaję do automatu... kwota ? często jest to 20€. Mnie nie stać, żeby miesięcznie wyrzucić do śmieci ok 40€, a was ?
Yerba
10 miesięcy temu
To spowoduje WZROST CEN NAPOJÓW w plastikowych butelkach. Producenci dolicza do ceny cenę zwrotu.
...
Następna strona