Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Belgowie mogą pracować 4 dni w tygodniu i ignorować szefów po godzinach pracy

115
Podziel się:

We wtorek rząd belgijski uchwalił pakiet reform rynku pracy. Czytamy w nich, że Belgowie oficjalnie mogą pracować cztery dni w tygodniu, jeśli w tym czasie wykonają pracę zajmującą dotychczas pięć dni. Co więcej, mogą również ignorować informacje od szefa po godzinach pracy.

Belgowie mogą pracować 4 dni w tygodniu i ignorować szefów po godzinach pracy
W Belgii wprowadzono nowe prawo pracy. (East News, NICOLAS ECONOMOU)

"Przeżyliśmy dwa trudne lata. Dzięki tym reformom wyznaczamy kierunek dla gospodarki, która jest bardziej innowacyjna, zrównoważona i cyfrowa. Celem jest uczynienie ludzi i przedsiębiorstw silniejszymi" – powiedział podczas konferencji wprowadzającej nowe prawo pracy belgijski premier Alexander de Croo.

Praca tylko cztery dni w tygodniu - Belgia wprowadza nowe reformy

Co otrzymują Belgowie? Uzyskali oni prawo do czterodniowego tygodnia pracy, jeśli tylko wyrobią się ze wszystkimi obowiązkami tak, jak gdyby pracowali pięć dni. Pracodawca może odmówić wprowadzenia takiego systemu pracy, ale musi przedstawić jasne uzasadnienie na piśmie.

Rzecznik rządu powiedział, że pracownicy będą mogli prosić o pracę cztery dni w tygodniu przez okres sześciu miesięcy. Potem będą mogli kontynuować układ lub wrócić do pięciodniowego tygodnia bez żadnych negatywnych konsekwencji. W praktyce oznacza to utrzymanie 38-godzinnego tygodnia pracy z dodatkowym dniem wolnym rekompensującym dłuższe dni pracy.

Tym samym zgodnie z nowymi przepisami pracownicy otrzymają silniejszą ochronę prawną, a pracownicy etatowi będą mogli pracować na żądanie w elastycznym grafiku - pisze portal euronews.com.

Ale to nie wszytko. Już w styczniu urzędnicy pracujący dla belgijskiego rządu federalnego otrzymali prawo do wyłączanie urządzeń służbowych i ignorowanie wiadomości od szefa po godzinach bez represji ze strony pracodawców. Teraz takiego prawo mają otrzymać również pracownicy z sektora prywatnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Irek
2 lata temu
Beldzy mnie zadziwiają.
No to
2 lata temu
Fujara już przebiera nogami. Jak by tu jeszcze ludziom obrzydzić życie
Aga
2 lata temu
Będą bardziej zmęczeni,10godzin od pon_piatku ,ja bym tak nie chciała
Zbyszek
2 lata temu
Belgowie dostaną kasę za Polskę zabrali na odbudowę teraz brawo tsule
4 dni wystarc...
2 lata temu
a u nas lewactwo z PO,PSL i itp. domaga się aby Polska Matka I Kobieta pracowała przez 7 dni w zachodnich marketach, w niedziele najintensywniej żeby nie myślała o rodzinie ....
...
Następna strona