Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie minimalnie spada. GUS podsumował kwietniowe statystyki

115
Podziel się:

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 6,3 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To oznacza spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z marcem.

Bezrobocie minimalnie spada. GUS podsumował kwietniowe statystyki
Bezrobocie w kwietniu spadło. (money.pl, Rafał Parczewski)

Kwiecień był okresem spadku liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce. W tym czasie minimalnie zmniejszyło się też bezrobocie. Z rejestrów urzędów pracy ubyło ponad 20 tys. osób. Tym samym bezrobocie spadło do 6,3 proc.

"Na koniec kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 53,8 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w marcu br. (o 24,6 tys., tj. o 2,3 proc.)" - czytamy w raporcie GUS.

Nie jest to może znacząca poprawa, bo GUS miesiąc wcześniej odnotował stopę bezrobocia na poziomie 6,4 proc., ale jest to pozytywny sygnał. Sytuacja na rynku pracy wygląda lepiej niż na początku roku, gdy bezrobocie osiągało pandemiczne maksimum - 6,5 proc.

Ciągle jednak jest jeszcze duża przestrzeń do poprawy. Dokładnie rok wcześniej - w kwietniu 2020 - bezrobocie wynosiło 5,8 proc. Do rejestru dopisano w tym czasie blisko 88 tys. osób bez pracy.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Najnowsze dane GUS nie są zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się dokładnie takiego scenariusza. Tym bardziej, że już wcześniej resort pracy szacował bezrobocie na dokładnie 6,3 proc.

- Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia, nie wywarły na polskiej gospodarce tak drastycznych zmian jakie zapowiadano wiosną ubiegłego roku. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy, to bez wątpienia efekt działań jakie wprowadziliśmy, by ochronić miejsca pracy - podkreśla wiceminister Iwona Michałek.

Warto jednak podkreślić, że w różnych województwach sytuacja na rynku pracy wygląda odmiennie. Różnice bywają bardzo duże. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego notuje województwo wielkopolskie (3,8 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskie (10,1 proc.).

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim (o 0,4 pkt. proc.) oraz kujawsko-pomorskim (o 0,3 pkt. proc.). W pozostałych spadek oscylował w granicach 0,1-0,2 pkt. proc.

W skali roku wskaźnik bezrobocia wzrósł w czternastu województwach, w tym w największym stopniu w pomorskim (o 1 pkt. proc.) oraz śląskim (o 0,8 pkt. proc.). W dwóch województwach - świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim - stopa bezrobocia nie uległa zmianie.

W urzędach pracy w kwietniu zarejestrowano 84,6 tys. nowych bezrobotnych, tj. o 17,6 proc. mniej niż przed miesiącem oraz o 15,3 proc. mniej niż przed rokiem. Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny (67,8 tys.). W porównaniu z sytuacją sprzed roku znacznie obniżyła się liczba rejestrujących się osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (spadek o 62,4 proc. wobec wzrostu o 130,3 proc. w kwietniu ubiegłego roku).

Jednocześnie w kwietniu z ewidencji bezrobotnych skreślono 109,2 tys. osób, tj. o 11,7 proc. mniej niż w marcu, ale o 150,8 proc. więcej niż w kwietniu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
zsevbn
rok temu
dane to sa z urzedow pracy,,,sciema,,,,,platwormawpadla na pomysl,,,teraz dalej to ciagnanastepni,,,,konczy ci sie poł roku,,,paniusia z urzedu powiada idzie pan do urzedu miasta gminy i mops panu da pare zlotych ,wegiel n zime puszki z zarciem,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i nie ma bezrobotnego w spisie urzedu pracy,,fajny myk,,,,i mamy male bezrobocje,,,,,,,,,,,,,,,kreatywni politycy z po ieraz inni,,
ale co tam ni...
rok temu
tak nie rejestrują się! dane nie są prawdziwe. A ci co się nie rejestrują robią sobie sami krzywdę. 1) w ten sposób zostawiają kasę władzy.2) nie mają w przypadku choroby itp leczenia 3) inaczej jest liczone do emerytury jak byłeś zarejestrowany.
koleś
rok temu
Realna stopa bezrobocia jest dużo większa, rząd podaje tylko bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy, a wiele ludzi się nie rejestruje, bo to niema sensu (większość sama szuka sobie pracy przez internet lub z ogłoszeń), urząd jeszcze chyba nikomu nie znalazł pracy. Jeśli ktoś już się rejestruje to tylko po to aby dostać zasiłek dla bezrobotnych. Raczej nikt niema nadziei, że urząd mu coś znajdzie.
X55
rok temu
Pół polski nie pracuje a im bezrobocie spada, chyba w Zimbabwe
Polacy są len...
rok temu
Nieudacznicy z PO nadal twierdzą, że przez 500+ bezrobocie w Polsce jest bardzo wysokie. Bo Polacy z natury są leniwi a płaca maksymalna powinna wynosić nie więcej niż 1000zl.
...
Następna strona