Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce opiera się kryzysowi. Szósty miesiąc z rzędu bez zmian

9
Podziel się

W listopadzie stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. - wynika z szacunków urzędników Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dokładnie na tym poziomie utrzymuje się nieprzerwanie od czerwca.

Bezrobocie w Polsce opiera się kryzysowi. Szósty miesiąc z rzędu bez zmian
Mimo drugiej fali koronawirusa bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie. (money.pl, Rafal Parczewski)
bEgwesSt

Listopad był miesiącem wzmożonej liczby zachorowań na COVID-19 i czasem, w którym wprowadzono kolejne restrykcje gospodarcze (zamknięto m.in. galerie handlowe i utrzymano ograniczenia np. wobec restauracji czy instytucji kultury). Mimo obaw ekonomistów o wzrost bezrobocia, statystyki rynku pracy wyglądają wyjątkowo dobrze.

W danych urzędów pracy nie widać wzrostu bezrobocia. Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podanych w poniedziałkowym komunikacie.

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca października 2020 roku) wyniosła na końcu listopada 6,1 proc., co oznacza, że od sześciu miesięcy pozostaje na takim samym poziomie" - podał resort.

bEgwesSv
Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Ze wstępnych danych wynika, że na koniec listopada było w Polsce 1 mln 26 tys. osób bezrobotnych. Choć przybyło w rejestrach 7,8 tys. bezrobotnych, nie był to na tyle duży wzrost, żeby procentowo zmieniło się to w znaczący sposób. 

Resort podał, że wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

bEgwesSB

"W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,9 proc.)" - napisano.

Z danych MRPiT wynika, że wzrost stopy bezrobocia w listopadzie 2020 roku w porównaniu do października 2020 roku wystąpił w sześciu województwach, przy czym wzrost o 0,1 pkt. proc. miał miejsce w kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz o 0,2 pkt. proc. w zachodniopomorskim.

W pozostałych 10 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do października nie zmieniło się.

bEgwesSC

Resort przypomniał, że według danych Eurostatu w październiku 2020 roku Polska była, po Czechach, drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,5 proc. Średnia dla Unii Europejskiej to 7,6 proc., a dla krajów strefy euro 8,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgwesSW
gospodarka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
PAP
5 miesięcy temu
To dziwny kraj aj ja ja ja jaj bezrobocie rośnie ilość zgonów rośnie ludzie pracuja na trzech czterech etatach coraz więcej kredytów biorą coraz więcej mieszkań się buduje a ich cena rośnie same absurdy im czegoś więcej tym więcej kosztuje im mniej ludzi tym więcej kupuja i ich mniej pracuje tym ich na większe mieszkania stać. Teraz widać artykuł tak brzmi jak sobie zamawiający życzy. pan płaci i wymaga raz firma farmaceutyczna(sprzedająca szczepionki) raz deweloper chcący sprzedać mieszkania. Oj dziwny kraj aj aj aj aj aj a jaj jaj
Mirka
6 miesięcy temu
Tylko nie piszą, że dużo osób wyjechało zagranice za chlebem, moja mam pracuje teraz w laxo care. Jest tam opiekunką. Niestety z powodu wirusa straciła pracę i podjeła decyzję o wyjeździe. Te dane nie wydają się być wiarygodne, zobaczymy jakie będa w styczniu.
aaaa
6 miesięcy temu
NIE DA SIĘ ZAREJESTROWAĆ JAKO BEZROBOTNY. Blokuje się to wszelkimi sposobami. Bezrobocie jest ogromne. Jestem jednym z bezrobotnych, którzy walczą o dostanie się do UP, ale tam odkłada się słuchawkę!
bEgwesSX
zbg.
6 miesięcy temu
Bezrobocie rośnie w dziesiątki tysięcy ludzi pracuje na dwóch lub więcej etatach w Polsce.zbg.
ax
6 miesięcy temu
opiera się opiera bo zasiłki na zachodzie o wiele wyższe niż pensja tutaj, tam z zasiłku się utrzymasz tutaj z pracy nie