Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce opiera się kryzysowi. Szósty miesiąc z rzędu bez zmian

10
Podziel się

W listopadzie stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. - wynika z szacunków urzędników Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dokładnie na tym poziomie utrzymuje się nieprzerwanie od czerwca.

Bezrobocie w Polsce opiera się kryzysowi. Szósty miesiąc z rzędu bez zmian
Mimo drugiej fali koronawirusa bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie. (money.pl, Rafal Parczewski)
bDyVpesB

Listopad był miesiącem wzmożonej liczby zachorowań na COVID-19 i czasem, w którym wprowadzono kolejne restrykcje gospodarcze (zamknięto m.in. galerie handlowe i utrzymano ograniczenia np. wobec restauracji czy instytucji kultury). Mimo obaw ekonomistów o wzrost bezrobocia, statystyki rynku pracy wyglądają wyjątkowo dobrze.

W danych urzędów pracy nie widać wzrostu bezrobocia. Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podanych w poniedziałkowym komunikacie.

"Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca października 2020 roku) wyniosła na końcu listopada 6,1 proc., co oznacza, że od sześciu miesięcy pozostaje na takim samym poziomie" - podał resort.

bDyVpesD
Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

Ze wstępnych danych wynika, że na koniec listopada było w Polsce 1 mln 26 tys. osób bezrobotnych. Choć przybyło w rejestrach 7,8 tys. bezrobotnych, nie był to na tyle duży wzrost, żeby procentowo zmieniło się to w znaczący sposób. 

Resort podał, że wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

bDyVpesJ

"W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,9 proc.)" - napisano.

Z danych MRPiT wynika, że wzrost stopy bezrobocia w listopadzie 2020 roku w porównaniu do października 2020 roku wystąpił w sześciu województwach, przy czym wzrost o 0,1 pkt. proc. miał miejsce w kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz o 0,2 pkt. proc. w zachodniopomorskim.

W pozostałych 10 województwach natężenie bezrobocia w odniesieniu do października nie zmieniło się.

bDyVpesK

Resort przypomniał, że według danych Eurostatu w październiku 2020 roku Polska była, po Czechach, drugim krajem w UE o najniższej stopie bezrobocia, osiągając stopę na poziomie 3,5 proc. Średnia dla Unii Europejskiej to 7,6 proc., a dla krajów strefy euro 8,4 proc.

bDyVpete
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(10)
Ada
miesiąc temu
Może lepiej napiszcie ilu pracowników zatrudnionych na czarno albo tymczasowo straciło pracę. Liczba ofert pracy spadła o 30%, wzrasta liczba upadłości a bezrobocie niby nie wzrasta... hmm to jakaś nowa statystyka.
asdds
miesiąc temu
rejestrowanego, nie ma po co sie rejestrowac, pytanie ile ludzi jest w zus zarejestrowancyh
Grzyb z lasu
miesiąc temu
Palec pod budkę, kto się dostał do Urzędu Pracy?????????????? on nie funkcjonuje. Panie mówią, że zapisy za 6 mc, jak ktoś przychodzi!
bDyVpetf
Sm
miesiąc temu
Od nowego roku wzrośnie, bo część firm się z końcem roku pozamyka
ax
miesiąc temu
opiera się opiera bo zasiłki na zachodzie o wiele wyższe niż pensja tutaj, tam z zasiłku się utrzymasz tutaj z pracy nie