Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w USA niespodziewanie spadło. Zamiast 20 jest 13 procent

3
Podziel się

Z amerykańskiego rynku pracy w końcu płyną lepsze dane. W maju bezrobocie spadło z niecałych 15 proc. do niewiele ponad 13 proc. Nie sprawdziły się prognozy mówiące o blisko 20-procentowym bezrobociu.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy się stabilizuje.
Sytuacja na amerykańskim rynku pracy się stabilizuje. (Anadolu Agency via Getty Images)
bEqkETPF

Po kilku miesiącach wzrostu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, w końcu udało się przerwać złą passę. Z najnowszych danych Departamentu Pracy wynika, że w maju w rejestrach było 13,3 proc. osób bez pracy. To o 1,4 pkt proc. mniej niż w kwietniu.

Dalej to zdecydowanie więcej niż przed wybuchem epidemii (w lutym bezrobocie było na poziomie 3,5 proc.) oraz w szczycie kryzysu sprzed ponad dekady, ale po załamaniu związanym z zamknięciem amerykańskiej gospodarki, widać, że ponowne odmrożenie pozwoliło ograniczyć pogłębianie się kryzysu na rynku pracy.

bEqkETPH

A prognozy ekonomistów, i to nie te najbardziej pesymistyczne, mówiły nawet o prawie 20-procentowym bezrobociu. Mamy więc do czynienia z bardzo pozytywną niespodzianką.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

A nie tylko bezrobocie zaskoczyło. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 2,5 mln. Tymczasem średnia typowań ekonomistów wskazywała na spadek o 7,75 mln.

bEqkETPN

Analitycy Pekao zwracają jednak uwagę, że po załamaniu w kwietniu, majowa poprawa w statystykach jest tylko drobną korektą.

- Wygląda na to, że skutki zamknięcia gospodarki nie były tak poważne ani trwałe, jak się obawialiśmy miesiąc temu - przyznał Scott Clemons, główny strateg inwestycyjny w Brown Brothers Harriman, cytowany przez CNBC.

bEqkETPO

Eksperci wskazują, że majowy wzrost zatrudnienia był zdecydowanie największy w historii USA od co najmniej 1939 roku. Wielkim wydarzeniem dotychczas było zarejestrowanie ponad miliona nowych miejsc pracy we wrześniu 1983 roku.

Połowa z osób na nowo zatrudnionych znalazła pracę w barach, restauracjach, hotelach itp.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqkETQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
martyr
rok temu
W USA dostaje sie informacje o zwolnieniu przez SMS czy na Tweeterze.... .... Po ostatnich rozruchach w Minneapolis i innych miastach jest sporo do sprzatania... zachowaja robote na nastepny miesiac...a potem Good Luck and Bye-Bye...
martyr
rok temu
Gratulujemy USA prawie 1.9 mln zakazonych i 108 tysiecy poleglych meczennikow Koronawirusa w ciagu 2 miesiecy..... to wiecej niz suma poleglych Amerykanow we wszystkich wojnach od czasu II Wojny Swiatowej (trwajacej dekady wojny wietnamskiej, koreanskiej, afganskiej, irackiej, ...itp)
tadeusz z Tor...
rok temu
Jest to zupełnie inne podejście do pracy , miejsca zatrudnienia. Mam od trzydziestu lat znajomych w USA, i Oni nie oceniają tego kategoriami Europy. Tam z dnia na dzień dostajesz wypowiedzenie z pracy, bez względu na staż. Piszę oczywiście o szeregowych pracownikach. Reakcje na takie traktowanie , są naprawdę skrajne. Cóż, mimo że nie do końca To akceptują, to raczej nie mają wyjścia.
bEqkETQj