Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Bezrobotni nie trafią do ZUS. Rząd szukuje duże zmiany

51
Podziel się:

Rząd planuje przeprowadzić gruntowną reformę służby zatrudnienia. Nie chce przekazywać bezrobotnych ZUS-owi, ale zamierza wymusić na sektorze publicznym publikowanie ofert pracy w jednym miejscu - informuje "Rzeczpospolita".

Bezrobotni nie trafią do ZUS. Rząd szukuje duże zmiany
Rząd planuje przeprowadzić gruntowną reformę służby zatrudnienia (East News, Stawinski/REPORTER)

Nowa reforma nie przewiduje oddzielenia statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. To błąd - uważają eksperci, bo wiele osób rejestrujących się jako poszukujące pracy, robi to tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Z odpowiedzi resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dla "Rz" wynika, że w przygotowywanych obecnie przepisach dotyczących reformy rynku pracy nie przewiduje się przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS.

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z dziennikiem mówi wprost: "To zła wiadomość". Wtórują mu inni eksperci.

- Przyjmuję, że dla obecnego rządu ta kwestia nie jest priorytetem, jednak skoro decyduje się na reformę rynku pracy i służby zatrudnienia, to taka zmiana powinna się w niej znaleźć - mówi na łamach "Rz" Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

Oferty pracy w jednym miejscu

Eksperci chwalą natomiast m.in. propozycja, zgodnie z którą bezrobotny będzie miał możliwość wyboru urzędu pracy, z którym zamierza współpracować. Aktualnie musi się on zarejestrować w urzędzie właściwym dla jego miejsca zameldowania. Rząd planuje również, aby pracodawcy z sektora publicznego (tj. podmioty publiczne, wykonujące zadania publiczne lub dysponujące majątkiem publicznym, a także spółki skarbu państwa) miały obowiązek zgłaszania ofert pracy do specjalnej bazy (e-Praca) - informuje dziennik.

Eksperci są zgodni: dla osób, które szukają zatrudnienia np. w administracji publicznej, będzie to spore ułatwienie. Nie ma powodu, by musiały szukać ofert pracy w wielu miejscach.

Z nadejściem wiosny liczba ofert pracy na portalach rekrutacyjnych zauważalnie wzrosła. Jednak to głównie wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na wyraźne ożywienie na rynku pracy. W ofertach mogą przebierać inżynierowie i fachowcy takich dziedzin jak elektryka, spawalnictwo czy obsługa maszyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Waldek
10 godz. temu
90% bezrobotnym nie posiada prawa do zasiłku, długotrwale bezrobotni z czego mają żyć? To nie jest kraj dla Polaków.
Bejscowianin
4 tyg. temu
Osiągnięcia obecnego rządu: tabletka dzień po, aborcja na życzenie i bezrobocie w górę... !
Boby Kennedy
4 tyg. temu
Nawet prawo do ubezpieczenia NFZ polskiego bezrobotnego stoi ością w gardle polskiego rządu. Nawet już przy tym kombinują.
Uhvghyt
4 tyg. temu
Polskie przepisy dot uzyskania statusu bezrobotnego i tym samym prawa do zasiłku są najbardziej restrykcyjnymi w UE. Prawo do zasiłku uzyskuje zaledwie około 25% polskich bezrobotnych. Jest to szczególnie nieludzkie wobec polskich obywateli którzy utracili pracę w kontekście do statusu turystów z rejestracją UA, których w Polsce jest 1,5 mln (pracuje 50% z nich) reszta żyje że świadczeń socjalnych które są dla nich bardzo hojne i nie wymagają szczególnego wysiłku by uzyskać prawo do tych świadczeń. Duża ilość tych turystów jest zamożna i nigdy nie zetknęła się z jakimikolwiek działaniami wojennymi. Tak więc Polski podatnik utrzymuje bogatych turystów ze wschodu ale już dla swoich ziomków bezrobotnych jego pieniędzy nie ma. Smutna rzeczywistość polskiego bezrobotnego.
bezrobotny
miesiąc temu
Urzędy pracy do rozwiązania,nigdy mi nie pomogły w znalezieniu pracy,natomiast dwa razy przeszkodzily
...
Następna strona