Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobotni znikają z rejestrów. Resort pracy podał najnowsze wyliczenia

16
Podziel się:

W sierpniu ubyło w Polsce 13 tys. bezrobotnych - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). To szósty miesiąc z rzędu, gdy statystyki rynku pracy się poprawiają.

Bezrobotni znikają z rejestrów. Resort pracy podał najnowsze wyliczenia
W rejestrach urzędów pracy jest mniej bezrobotnych (money.pl, Rafał Parczewski)

Ze wstępnych szacunków resortu pracy wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 5,8 proc. Jeśli za około dwa tygodnie potwierdzi to Główny Urząd Statystyczny (GUS), będzie to oznaczać utrzymanie wyniku z lipca. Widać więc stabilizację na rynku pracy.

W porównaniu z bezrobociem odnotowywanym rok wcześniej byłby to progres. W sierpniu 2020 bez pracy było 6,1 proc. obywateli zdolnych do podjęcia pracy.

Choć procentowo nie ma zmian względem statystyk sprzed miesiąca, liczba bezrobotnych spadła. "W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. osób bezrobotnych" - wylicza MRiPS.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Jest coraz lepiej

W porównaniu do stanu z końca lipca 2021 roku liczba osób figurujących w rejestrach urzędów pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc. Z kolei w porównaniu z liczbami sprzed roku teraz bezrobotnych jest o 66,2 tys. (o 6,4 proc.) mniej.

- Sierpień był już szóstym miesiącem z kolei, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. To bardzo dobra wiadomość - komentuje najnowsze dane minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W zależności od regionu rynek pracy wygląda różnie. W żadnym województwie bezrobocie nie przekracza jednak 9 proc. Waha się od 3,4 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. w województwie warmińsko-mazurskim.

Bezrobotnych ubywa, bo też jest sporo ofert pracy. Pracodawcy zgłosili do urzędów 113,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w sierpniu. Jest ich o 16,9 tys. (17,5 proc.) więcej niż w sierpniu 2020.

Czołówka europejska

Resort pracy zauważa też, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie jest najniższe. Według opublikowanych 1 września danych w lipcu 2021 roku zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat (odmienna od MRiPS i GUS), wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 6,9 proc. unijnej średniej i 7,6 proc. w strefie euro.

Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
porażka
3 lata temu
"...liczona według definicji przyjętej przez Eurostat (odmienna od MRiPS i GUS), ..." Eurostat liczy tylko osoby aktywnie poszukujące pracy a nie tylko zarejestrowane. To że tylko połowa z zarejestrowanych poszukuje prace to jest porażka Urzędów Pracy.
Guzik
3 lata temu
To proste - nie zgłaszają się do Urzędu Pracy, bo pracują na czarno, albo "nie opłaca im się pracować", bo napłodzili dzieciaków i żyją z 500+. Jeszcze inni pracują na czarno i mają w odwłoku oferty z UP i proponowane tam pensje... Stopa bezrobocia podawana przez GUS jest tak samo nieprawdziwa jak wszystko, co obiecuje i głosi ten nierząd...
el lemingo
3 lata temu
Tylko Tusk przywróci nam 15% bezrobocie.
..Yaro
3 lata temu
Pewnie zmarli..
silver
3 lata temu
Bezrobocie jest fikcją tak samo jak pomoc urzędu pracy! Wzajemnie są siebie warci, bo ani ci nie chcą pracować, a ci pomagają jak kadzidło umarłemu. Amen!