Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Biedronka ukarana. Będzie musiała zapłacić rekordową karę

720
Podziel się:

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, w nieuczciwy sposób zarabiał kosztem dostawców produktów spożywczych - twierdzi UOKiK.

Biedronka ukarana. Będzie musiała zapłacić rekordową karę
Kara na Biedronkę (money.pl, Rafał Parczewski)

- Spółka Jeronimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka - przekonuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podkreśla szef Urzędu, jest to niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową. - Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm dostawy do Biedronki to znaczny wolumen produkcji, ponosili oni ogromne koszty.

Tego typu praktyki niszczą podstawy uczciwej konkurencji i odpowiedzialności za kontrahentów, są przejawem głębokiej nieuczciwości i braku szacunku dla innych przedsiębiorców, argumentuje kontroler.

Zobacz także: Nie tylko Biedronka. Kolejne sieci handlowe na celowniku UOKiK

- Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa, uciążliwości praktyki oraz wysokości nieuczciwie uzyskanych korzyści przez portugalską sieć. Jeronimo Martins Polska, w ciągu trzech zbadanych przez nas lat, pozbawiła w ten sposób kontrahentów – głównie dostawców owoców i warzyw - kilkuset milionów złotych. Za tego typu praktyki, niszczące fundamenty uczciwości i odpowiedzialności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, sankcja nie mogła być niska. Zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary finansowej w wysokości 723 milionów złotych - dodaje prezes Chróstny.

Jak to wyglądało?

Dostawcy byli informowani o konieczności udzielenia rabatu sieci. Jednak nie od razu, ale dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, czyli już po zrealizowaniu dostaw.

A więc zawierając umowę kontrahenci nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości - wyjaśnia Urząd.

Mało tego, w przypadku braku korekt wcześniejszych faktur uwzględniających rabat dostawcy groziła kara finansowa. Zasięg i skala sprzedaży Biedronki sprawiały, że dostawcy godzili się na niekorzystne warunki. Zakończenie współpracy mogłoby oznaczać dla nich jeszcze większe straty finansowe.

Z ustaleń UOKiK wynika, że tylko w ciągu ostatnich 3 lat spółka Biedronka w kontaktach z branżą spożywczą zarobiła na zakwestionowanych przez Urząd praktykach ponad 600 mln zł.

Niedozwolone działania dotknęły ponad 200 podmiotów, przy czym blisko 80 proc. przypadków dotyczyło dostaw owoców i warzyw - wskazuje UOKiK. W skrajnych przypadkach wysokość nieuczciwego rabatu przekraczała 20 proc. całego obrotu wypracowanego z Biedronką.

Kara dotkliwa

Kara UOKiK dla Biedronki jest dotkliwa, jak porównamy ją z kwotą zysku, jaki wypracowała sieć w 2019 roku. Biedronka "na czysto" zarobiła blisko 2,2 mld zł, a więc jedną trzecią teraz będzie musiała oddać. Jeśli jednak przyrównamy karę do wielkości rocznej sprzedaży, jest to już niewielki udział. Mowa o niewiele ponad 1 proc. (z 54,3 mld zł).

Jest za wcześnie żeby mówić o podsumowaniu wyników za 2020 rok, ale po dotychczasowych statystykach (po trzech kwartałąch) widać, że sprzedaż i zyski Biedronki rosną o kilka procent. Przez karę ostateczny bilans zysków może być jednak gorszy niż rok wcześniej.

Poprosiliśmy sieć o komentarz do tego wyroku UOKiK- u. Opublikujemy go, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(720)
chybażart
3 lata temu
Jak zwykle Biedronka nic nie zapłaci albo symboliczną kwotę - bo Sądy mają swój pogląd na te tematy
Lubię pis
3 lata temu
Każdy market stosuje takie praktyki, nie ważne czy to Tesco czy Kaufland. Po prostu to konkurencja dla rydzykowej Żabki. Niedługo zostanie wszystko scentralizowane i Orlen lub inna firma przejmie Biedronkę. Nie rozumiem stwierdzenia że dostawcy poniosą większe straty rezygnując ze współpracy z Biedronką, jeżeli nie opłaca się współpraca to z niej rezygnuję. Czy państwo odda pieniądze dostawcom czy zasili konto pierwszego sekretarza i jedynej słusznej partii?
Ciekawy
3 lata temu
Czy wpływy z kary otrzynają ci wykorzystani dostawcy , czy państwo?
Maximus
3 lata temu
NIE O TO CHODZI
Mario
3 lata temu
A Schetyna przyznał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dla dyrektora operacyjnego Grupy Jeronimo Martins w Polsce Pedro Pereira da Silva. Biedronka przegrała też w największym procesie w historii powojennej Polski, sprawę za wyzysk pracowników. Oby kierunek Rządu z zagranicznymi sieciami się nie zmienił. Ja byłem dwa razy w życiu w Biedronce tylko dlatego że nie miałem innego wyboru, zawsze szukam polskich sklepów a w nich polskich producentów. Wspierajmy Polskę ! :-)) -- Kolejną sprawą jest to że w Biedronce jest prosta metoda na wprowadzanie klienta w błąd ceny produktów są nad towarem a nie pod (a tak powinno być) i cena pod produktem ma duże litery a małe przy nazwie produktu i ta cena jest zawsze niższa od tej właściwej Więc osoby starsze sugerują się cena pod produktem , która jest zawsze niższa a potem komu się chce robić raban za 5zł? Kolejnym oszustwem jest waga mięsa bo waga na opakowaniu jest inna od tej którą zobaczymy kładąc produkt na wagę (waga przy warzywach) NIEDAJCIE SIE ROBIC W KONIA... = Nareszcie się dopatrzono nieuczciwości dyskontów spożywczych.Jeszcze powinno się przypatrzeć wszystkim dyskonom spożywczym w sprawie sprzedaży pozostałych produktów .Bo jeśli dyskont spożywczy to niech sprzedaje żywność a nie wszystko np.motor piły oleje .akumulatory rowery itp. Po co jest podział branżowy
...
Następna strona