Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mikołaj Kunica
|
aktualizacja

Bilion złotych na mieszkania i drogi. Tyle potrzeba, by Polska dogoniła Zachód

131
Podziel się:

Około bilion złotych – tyle potrzeba, by Polska dorównała zachodniej Europie w statystykach dotyczących twardej infrastruktury: liczby mieszkań na tysiąc obywateli oraz kilometrów dróg ekspresowych i autostrad.

Gościem pierwszego odcinka "Biznes mówi" był Dariusz Blocher, prezes Budimex.
Gościem pierwszego odcinka "Biznes mówi" był Dariusz Blocher, prezes Budimex. (Money.pl, Money.pl)

- Potrzebujemy 2 mln - 2,3 mln mieszkań. Mamy sporo do zrobienia - mówił w pierwszym odcinku programu "Biznes mówi" prezes grupy budowlanej Budimex Dariusz Blocher. Jak wyjaśnił, na tysiąc mieszkańców Polski przypada 376 mieszkań, co plasuje nas w ogonie Europy, gdzie ten wskaźnik oscyluje wokół liczby 489 mieszkań na tysiąc osób. Nawet na Węgrzech, które podobnie jak Polska, przez niemal pół wieku znajdowały się pod dominacją sowiecką jest to 440 mieszkań.

Zobacz także: Dariusz Blocher o niezbędnych inwestycjach

- Gdyby wyjść od tego wskaźnika i uznać, że potrzebujemy dodatkowych 70 mieszkań na każdy tysiąc mieszkańców, okaże się, że potrzebujemy 2-2,3 mln mieszkań. To pomnóżmy razy średnio 50 m2, a następnie przez 6-7 tys. zł za metr, okaże się, że potrzebne jest 700 mld zł - wyliczał Blocher, dodając, że "system bankowy i budżet państwa nie są na to gotowe". - Proces musi być rozłożony na dłuższy czas - ocenił.

Szansą na dorównanie średniej unijnej jest zmiana podejścia młodego pokolenia do posiadania mieszkania. - Oni chcą używać, nie posiadać. Nie są tak przywiązani do miejsc. Jeśli trend się utrzyma, łatwiej będzie sfinansować budowę - ocenił. Jak wyjaśnił, wzorując się na zachodnich rozwiązaniach, w budowę nowych mieszkań mogą inwestować fundusze. By jednak do tego doszło, potrzebne są zmiany w zakresie ochrony lokatorów oraz wprowadzenie systemowej stabilności podatkowej, by rozliczanie dochodów z tytułu najmu nie zmieniało się co roku.

Miliardy na drogi

Mieszkania to tylko jeden z elementów "twardej infrastruktury", która wymaga inwestycji. Zdaniem Blochera Polsce wciąż brakuje ok. 3 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. Przy założeniu ceny 20-25 mln zł za każdy kilometr i odliczeniu trwających inwestycji, okaże się, że wciąż brakuje nam 250-300 mld zł na to, by dogonić Zachód.

- W Polsce jest około 360 tys. km dróg z utwardzoną powierzchnią. 22 tys. km z tego to drogi krajowe, z czego około 2,5 tys. km stanowią autostrady i drogi ekspresowe. Do tego około 1000 km w budowie i drugi tysiąc w procedurze przetargowej czekający na rozstrzygnięcie w tej perspektywie finansowej – wskazał Blocher i przypomniał, że jesteśmy krajem tranzytowym, a na 1 km2 powierzchni kraju przypada jedynie 10 m2 dróg o podwyższonych parametrach.

- Znów jesteśmy w ogonie Europy, bo średnia unijna to kilkadziesiąt metrów, a w krajach Beneluksu, to nawet 70. Sądzę, że powinniśmy mieć dwa razy tyle autostrad i dróg ekspresowych – wyjaśnił prezes grupy Budimex. W jego ocenie doszlusowanie do średniej zajmie Polsce od 15 do 20 lat.

Biznes mówi w money.pl

Dariusz Blocher, prezes grupy Budimex, był gościem pierwszego odcinka nowego programu Money.pl "Biznes mówi". Program będzie emitowany w każdy czwartek o godz. 15:00 w serwisie, na stronie głównej Wirtualnej Polski i w mediach społecznościowych.

Gospodarzem programu jest Mikołaj Kunica. W rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej gospodarki poruszy tematy istotne dla rozwoju gospodarki i nowoczesnych firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
123 reallnie ...
3 lata temu
Jak mnie pamięć nie myli za PeŁo mafia Vatowska ukradła z Polski 260mld Euro wg raportu Unii Europejskiej z 2014 roku, ale żeby to lepiej wyglądało ktoś przerobił te dane na miliardy złotych i nie ma problema!
obserwator
3 lata temu
Policzmy: pińcsetplus przez 3 lata po średnio 24 mld zł to daje na dziś 70-73 mld zł. Od tego roku poziom rozdawnictwa wzrasta o kolejne 40 mld zł rocznie. Przy założeniu, że PiS nadal będzie zmieniał Polskę w autorytarny folwark partyjny, to przez 4 lata daje 160 mld zł dodatkowych wydatków plus kolejne 4 lata po 24 mld zł, czyli przez te lata PiS wywali w błoto łącznie 70 mld zł plus 100 mld zł plus 160 mld zł = 330 mld zł. Te pieniądze dobrze zainwestowane pozwoliłyby na zmniejszenie zapóźnień...a tak podniosą realną kwotę zadłużenia państwa.
doganiajacy
3 lata temu
Zeby GONILA a nie dogonila
asd
3 lata temu
jaka ładna propaganda :D do puki zarobki będą na poziomie Mozambiku to tylko szałasy nas ratują :D
Frankol
3 lata temu
Kto ,Nam zniszczył infrastrukturę ? Niemcy!!! To teraz ,niech Nam to wszystko odbudują !!!!!!!!!
...
Następna strona