Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JGR
|

Bill Gates żałuje, że tak późno zrozumiał, że "życie to coś więcej, niż praca"

58
Podziel się:

Bill Gates dołączył do grona tych, którzy podkreślają korzyści płynące z osiągnięcia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – informuje serwis Fortune. W mowie do absolwentów Uniwersytetu Północnej Arizony założyciel Microsoftu radził, by pamiętali, że "życie to coś więcej niż praca".

Bill Gates żałuje, że tak późno zrozumiał, że "życie to coś więcej, niż praca"
Założyciel Microsoftu Bill Gates radzi absolwentom, by nie czekali tak długo, jak on, żeby zrozumieć, że "życie to coś więcej niż praca" (Getty Images, 2023 Will Murray)

Bill Gates przyznaje otwarcie, że w wieku dwudziestu kilku lat nie robił sobie wakacji, a wręcz ciężko było mu wygospodarowywać czas na zwykły odpoczynek. Liczyła się dla niego tylko praca.

Nie wierzyłem w weekendy. Kazałem wszystkim wokół mnie pracować przez wiele godzin. Na początku istnienia Microsoftu miałem biuro z widokiem na parking i kontrolowałem na bieżąco, kto wychodzi z pracy wcześnie, a kto w niej zostaje – wyznał Gates w swoim przemówieniu.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie zachęcał młodych absolwentów, by przede wszystkim nie zaniedbywali balansu pomiędzy pracą a życiem osobistym. "Jeśli poczujecie, że potrzebna jest wam przerwa, zróbcie ją. Bądźcie wyrozumiali dla ludzi wokół, którzy także będą jej potrzebowali" – apelował Gates.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smartfony mogą źle wpływać na naszą pracę. "Mózg musi dostać dawkę odpoczynku"

To nie pierwszy raz, kiedy miliarder publicznie rozważa swoje wcześniejsze postępowanie – czytamy w serwisie Fortune. Jakiś czas temu Gates i premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, wzięli udział w wywiadzie, podczas którego odpowiadali na pytania generowane przez ChatGPT. Sztuczna inteligencja zapytała Gatesa o najlepszą radę, jaką kiedykolwiek otrzymał. W odpowiedzi założyciel Microsoftu wspomniał słowa swojego wieloletniego przyjaciela i legendarnego biznesmena, Warrena Buffetta, na temat znaczenia przyjaźni. Buffett miał powiedzieć, że tak naprawdę liczy się w życiu "to, co naprawdę myślą o tobie przyjaciele i jak silne są te przyjaźnie".

Bill Gates późno zrozumiał, że "życie to coś więcej niż praca"

Gates zauważył, że jego intensywny styl pracy w przeszłości mógł negatywnie wpływać na relacje z innymi ludźmi. Momentem zwrotnym w jego postępowaniu były zmiany w życiu prywatnym. To m.in. rola rodzica sprawiła, że zdał sobie sprawę, iż "życie to coś więcej niż praca" – powiedział tegorocznym absolwentom.

Niedawna wiadomość o tym, że jego córka spodziewa się dziecka, dała mu dodatkową motywację do działań na rzecz budowania społeczeństwa, w którym także dzieci i wnuki innych osób będą mogły rozwijać się i odnosić sukcesy – czytamy.

Nie jesteś obibokiem, jeśli dasz sobie trochę luzu – powiedział Gates.

"Odpuszczanie" może oznaczać poświęcenie większej ilości czasu na refleksję nad własnym sukcesem, pokonywanie trudności i budowanie relacji. Równocześnie Gates poradził absolwentom: "Nie czekajcie tak długo, jak ja, aby odrobić tę lekcję".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Rafał Lysik
2 miesiące temu
A mógł naprawiać Windowsa, który do dzisiaj działa jak kupa na starszych komputerach.Ale nie,mówi jak dbać o ekologię,jak i co jeść,wirusy czy szczepionki wymyśla.
Slavy
4 miesiące temu
Dziadku Gates. Póki żyjesz jeszcze jest czas aby nawrócić się do Jezusa
ABC
4 miesiące temu
Rachunek sumienia na starość z miliardami na koncie. Hipokryta.
Polskanr1
4 miesiące temu
A ten dalej nie aresztowany 😡😡😡😡😡
Ikto
4 miesiące temu
Jeżeli ktoś robi całe życie to co kocha, to nie pracuje, więc jego gadanie jest śmieszne. Są ludzie którzy idą na 8h do roboty a potem kilka godzin robią coś z pasji. Mnie się zdażyło pracować na etacie 8h i odczuwałem to inaczej niż gdy pracuję 12-16h na swoim i robię to co lubię.
...
Następna strona